Fandíme mámám po celý rok! S blížícím se Dnem matek o trochu víc

Příběh každé mámy je jiný - každá má jiné zkušenosti, postřehy, výchovné metody, rituály, denní režimy, stravovací návyky… Všechny mámy mají však jedno společné, a to nekonečnou lásku ke svým dětem.

Některým maminkám nebylo přáno a na výchovu dětí zůstaly samy. Být zároveň mámou i tátou na plný úvazek není snadné. Obtížnou situaci samoživitelek si uvědomují i Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová, zakladatelky dobročinného spolku Fandi mámám. Ten pomáhá zajistit samoživitelkám základní materiální věci podle jejich konkrétních potřeb.

I my v Eppi si nelehkou situaci samoživitelů a samoživitelek uvědomujeme, a proto jsme vytvořili kolekci šperků, z jejíhož výtěžku darujeme 10 % projektu Fandi mámám.

Až budete hledat dárky pro vaše maminky, mezi našimi klenoty najdete šperky, které nejen potěší vaše blízké, ale také podpoří maminky v nelehkých životních situacích. A pokud si nevyberete z naší kolekce, můžete projekt podpořit napřímo.

  • Stříbrný náhrdelník s písmenky Mama
    Stříbrný náhrdelník s písmenky Mama
  • Minimalistický náramek s drahokamy dle vašeho výběru Joe
    Minimalistický náramek s drahokamy dle vašeho výběru Joe
  • Stříbrný přívěsek s gravírem rukou Mimi
    Stříbrný přívěsek s gravírem rukou Mimi
  • Set stříbrného přívěsku a náhrdelníku pro dva Bianca
    Set stříbrného přívěsku a náhrdelníku pro dva Bianca
  • Pečetní prsten s gravírem Mama
    Pečetní prsten s gravírem Mama

Jak projekt Fandi mámám vznikl a jak se zrodila kolekce šperků?

Na to a mnohé další jsme se zeptali zakladatelek Žanety Slánové a Petry Květové Pšeničné v následujícím rozhovoru:

  • Co vás motivovalo k založení Fandi mámám?

Žaneta: „S Petrou jsme obě mámy a uvědomujeme si, jak důležité a často i těžké je zvládat právě tuto roli, o to víc, když je na to žena sama. Naším cílem bylo jednak zajistit maminkám samoživitelkám materiální pomoc a také představením jejich příběhů, které zveřejňujeme u nás na webu, ukázat, že jsou to hrdinky, které by měly být společností více oceňovány.“

Petra: „Chtěly jsme, abychom nejen materiálně pomohly ženám, které se ocitly v situaci, kdy vše musí zvládat samy, ale taky jsme chtěly ukázat, jaké to je být samoživitelkou, co tyto ženy řeší, s čím se potýkají. A že je potřeba této chudobou ohrožené skupině podat pomocnou ruku. Nápad vzešel jednoznačně z toho, že jsme si uvědomily, jak náročné mateřství je.“

Fandi mámám
  • Samoživitelky jsou hrdinky. Jsou některé maminky, které jsou pro vás SUPERhrdinkami?

Žaneta: „Pro mě jsou to hlavně ty samoživitelky, které se dokázaly vymanit z toxického prostředí nebo domácího násilí a (i když často s velkými obavami a nejistou budoucností nebo strachem) nakonec odešly, aby mohly začít znovu. Přála bych si, aby samoživitelky nebyly ve společnosti vnímány jako ty, které něco nezvládly, ale naopak ty, které dokáží někdy až nemožné.“

Petra: „Všechny mámy, které péči, výchovu i zajištění chodu rodiny zvládají bez partnera, jsou pro mě hrdinky. A ty superhrdinky jsou navíc ty ženy, které k tomu všemu musí zvládat například péči o nemocné dítě nebo děti. To je pro samoživitelku opravdu velká zkouška, velký zápřah. Mají můj obrovský obdiv.“

  • Jak je role samoživitelek v současnosti vnímána společností? Je třeba rozdíl u nás v Čechách a v zahraničí?

Žaneta: „Podle mě jde obecně o status ženy ve společnosti a od té se pak odvíjí i další role ženy, třeba jako je role samoživitelky. Myslím, že česká společnost má často potřebu soudit, hodnotit, a to na základě zažitých vzorců, které jsou bohužel plné předsudků. Právě zveřejňováním příběhů, kterých máme dnes ve Fandi mámám už přes dvě stovky, se snažíme proti těmto předsudkům vystupovat a tak měnit pohled lidí na samoživitelky.“

Petra: „Máme jako společnost vůči ženám pečujícím o děti velký dluh. Je potřeba mluvit o tom, že péče o děti, a s tím spojená péče o domácnost, je v podstatě plnohodnotná práce, která je ale čtyřiadvacet hodin denně. A měla by být taky náležitě oceňována, a to jak finančně, tak společností. Samoživitelky se kvůli nelehké finanční situaci potřebují opravdu co nejdřív opět zapojit do práce, aby rodinu uživily, ale je proto potřeba vytvořit zázemí – měla by být běžně dostupná možnost zkrácených úvazků, dostupnost jeslí, školek, hlídání apod.“

Maminka a dcera s náhrdelníkem
Stříbrný náhrdelník s písmenky Mama
  • Pomáháte s konkrétní materiální pomocí, což je skvělé. Není snazší zkrátka maminkám poslat peníze, ať nakoupí, co potřebují?

Žaneta: „Může to tak jistě působit a určitě by to i pro nás jako organizaci bylo snazší. My jsme si ale hned od začátku stanovily, že chceme, aby náš projekt byl transparentní, konkrétní a materiální. Každý ví, jak přesně může pomoci a komu. A ta konkrétní pomoc, pokud třeba někomu pořídíte nákup potravin, aktovku pro dítě nebo pošlete zachovalé oblečení po svých dětech, má i jiný dopad na vás jako dárce. Máme mnoho příběhů, kdy se z dárců a maminek stali přátelé, a o to v našem projektu také jde, o tu mezilidskou podporu a propojení.“

Petra: „Materiální pomoc je něco, co nás od jiných charitativních organizací odlišuje a chtěli jsme tuto možnost lidem, kteří mají chuť pomáhat, nabídnout. A opět se do toho promítly zkušenosti mateřství – je tolik věcí, které dítě využije jen párkrát a člověku je líto je vyhodit. Proto by přece bylo ideální, kdyby ty věci našly nový domov u někoho, komu můžou ještě dobře posloužit, ale taky pomoct. Ovšem už v začátku našeho projektu jsme měly jasno v tom, že nechceme, aby nám někdo někam vozil pytle s oblečením, ale aby se uspokojila konkrétní poptávka konkrétní maminky, aby si sama napsala o to, co opravdu v danou chvíli potřebuje.“

Máme mnoho příběhů, kdy se z dárců a maminek stali přátelé, a o to v našem projektu také jde, o tu mezilidskou podporu a propojení.
  • Jak funguje dárcovství a jak se mohou lidé do projektu zapojit?

Žaneta: „Každý může pomoci. Stačí si na našich webovkách www.fandimamam.cz najít seznam přání maminek samoživitelek a některé z nich splnit. Podpořit náš projekt, abychom mohli třeba zaměstnávat maminky samoživitelky, mohou lidé i přes Darujme.cz. Nově se také můžete přidat k finanční sbírce na materiální pomoc samoživitelkám přes platformu Donio.cz. A pokud chcete udělat dvojí radost, pak je to jasné! Pořiďte vaší mamince některý ze šperků z kolekce Eppi, která vznikla právě ke Dni matek a také za účelem podpory maminek samoživitelek z našeho projektu Fandi mámám.“

Petra: „Uvítáme i dlouhodobou podporu pro maminky. Můžete se tak stát dlouhodobým dárcem/dárkyní a po dobu klidně několika měsíců vámi vybrané mamince posílat oblečení, drogerii, hračky, vzít ji na nákup apod. Více informací je na našem webu Fandi mámám - dlouhodobé dárcovství.“

  • Dostáváme se ke spolupráci s Eppi a kolekci pro Fandi mámám. Jak kolekce vznikla? Jak spolupráci a kolekci hodnotíte?

Žaneta: „Ve Fandi mámám máme vždy radost, když se k nám připojí partner a podporovatel, který má zájem s námi pomáhat a pomoci měnit situaci samoživitelek. Eppi takovým partnerem je. Jsme na jedné vlně. Společná pomoc je pak radostí a jsou za ní vidět i výsledky. Takže děkujeme, že jste se rozhodli podpořit právě samoživitelky z projektu Fandi mámám a že fandíte s námi!“

Petra: „Je skvělé, když i firmy myslí na druhé a snaží se svoje aktivity směřovat i do společenské odpovědnosti. Máme radost, že nás firma Eppi oslovila a vážíme si každé podpory, která směřuje i k podpoře fungování organizace jako takové. Protože bez financí bychom nemohli pomáhat.“

  • Stříbrný náhrdelník s nápisem Mama
    Stříbrný náhrdelník s nápisem Mama
  • Stříbrný přívěsek matka a dítě s lab-grown diamanty Eisa
    Stříbrný přívěsek matka a dítě s lab-grown diamanty Eisa
  • Set stříbrných přívěsků ve tvaru hvězdy pro dva Pixie
    Set stříbrných přívěsků ve tvaru hvězdy pro dva Pixie
  • Přívěsek se srdcem a gravírem písmene Kadie
    Přívěsek se srdcem a gravírem písmene Kadie
  • Minimalistický náramek s drahokamy dle vašeho výběru Joe
    Minimalistický náramek s drahokamy dle vašeho výběru Joe
  • Blíží se Den matek. Co pro vás tento svátek znamená – ať už z pohledu projektu Fandi mámám, tak osobně?

Žaneta: „V dětství jsem na Den matek vždycky běhala po venku a snažila se natrhat mámě šeřík nebo jinou kytku, abych jí udělala radost a ukázala jí, jak ji mám ráda. Když jsem se stala sama mámou, pochopila jsem spoustu věcí o mojí mamince i sama o sobě, o kterých jsem do té doby tolik nepřemýšlela.“

Petra: „Do dneška dávám své mamce na Den matek nějakou drobnost, která ji potěší, většinou květinu. Své mamky si velmi vážím, máme spolu krásný vztah, obdivuju ji za mnoho věcí, které ve svém životě dělala a dělá. A čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že takový vztah není samozřejmost. Teď je má mamka i skvělou babičkou. A to, že je Den matek, si dnes už užívám i z toho titulu, že sama jsem máma. A moji kluci mi vždycky taky nějakou drobnost přinesou. Uvidíme, jak dlouho to bude ještě trvat, zatím nejsou v pubertě :).“

Přívěsek matka a dítě s lab-grown diamanty
Přívěsek se srdcem a gravírem písmene
  • Jaké máte s projektem Fandi mámám plány? Kam by se měl podle vás projekt posunout za několik let?

Žaneta: „Naší vizí a zároveň snem je, aby v budoucnu organizaci Fandi mámám vedly právě samoživitelky, které by pomoc ostatním maminkám, které zůstaly na své děti samy, měly jako svoji práci a zároveň jistotu rodinného rozpočtu. Aktuálně několik maminek zaměstnáváme na dohodu a už teď víme, že to funguje.“

Petra: „Ukazuje se nám, že to opravdu má své výhody, když samoživitelky pomáhají samoživitelkám. Chápou jejich situaci, jejich životní peripetie, dokážou jim poradit, provést je procesem ověřování, dokážou s nimi komunikovat bez předsudků a mohou jim taky popsat svoji zkušenost s naší organizací. Věřím, že tato cesta má opravdu smysl. Přála bych si, aby se nám podařilo v příštích pár letech posunout smýšlení společnosti tak, aby se na samoživitelky nedívali jako na ženy, které si za svoji situaci mohou samy, aby se lidé nepodivovali nad tím, že samoživitelka má tři děti, aby se samoživitelka nebála říct, že potkala novou lásku apod. A abychom jim vždy dokázali pomáhat, bez ohledu na to, jak se do situace dostaly. Nakonec jde přece především o děti, které v neúplné rodině vyrůstají. A ty potřebují vidět, že jejich mamince někdo pomohl, že je možné se i z bezvýchodné situace dostat.“

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky