Šperky na přání: Jak jsme vyráběli rodinné klenoty inspirované džunglí

Když nás oslovil klient s přáním vytvořit prsteny pro sebe a svou manželku k narození dítěte, s nadšením jsme se pustili do práce, protože výrobu Eppi šperků na míru naprosto zbožňujeme. Baví nás emoce, které tyhle jedinečné kousky na míru ukrývají, a milujeme proces, kdy z pouhé myšlenky vznikne malé umělecké dílo. Zajímá vás, jak celý proces tvorby klenotů na zakázku probíhá? Pojďte se ponořit do příběhu vzniku šperků pro manželský pár.

Šperky na zakázku

Prsteny inspirované Afrikou a láskou ke starožitnostem

Náš klient a jeho manželka toužili po statement prstenech, které jim budou navždy připomínat narození jejich dcery. A jaké nám dali základní požadavky? Pánský prsten musí mít masivní design z 18karátového žlutého zlata a měl by působit, jako kdyby ho vyrobili před sto padesáti lety, zatímco u dámského modelu byl důležitý luxusní a výrazný vzhled z kombinace 18karátového žlutého a bílého zlata.

Na prvním setkání s klienty nechyběl náš spoluzakladatel Matej a Přemysl Hanza, hlavní zlatník tohoto projektu. Společně jsme probrali veškeré představy o podobě šperků, aby mohly vzniknout modely, které manžele dokonale vystihnou. Povídali jsme si o tom, jaký je jejich životní styl, jak tráví čas a jaká místa rádi navštěvují. A když jsme se dozvěděli, že náš klient, rodák z Bordeaux, do svých šesti let pobýval s rodiči v Africe, napadlo nás stvořit prsten inspirovaný džunglí, s čímž nadšeně souhlasil. Hlavním motivem prstenu se tak stala africká džungle v čele s levhartem – jeho nejoblíbenějším zvířetem – a s další exotickou faunou v podobě tukanů, hadů, ptáků a opic, ale také s baobaby, které jsou pro Afriku typické. K nim jsme dále zakomponovali i rodinné monogramy.

Šperky na zakázku
Nákres pánského prstenu plného džungle
Šperky na zakázku
Prvotní nákres dámského prstenu, jehož dominantou je vzácný smaragd.

První návrhy a jejich úprava

Na fotkách si můžete prohlédnout zcela originální prvotní návrhy prstenů, které ručně a do posledního detailu nakreslil pan Hanza. Pro pánský model jsme po dohodě vybrali centrální rubín a pro dámský smaragd, které společně se safírem a diamantem patří ke tradiční čtveřici drahokamů a jsou považovány za jedny z nejcennějších drahých kamenů vůbec. A my jsme si dali velmi záležet, abychom našli ty nejdokonalejší, zcela přírodní a skutečně vzácné, drahokamy k osazení.

Dámský smaragdový prsten měly po stranách doplňovat bílé a žluté diamanty vytvářející gradientní efekt. Když ale během schvalování návrhů manželka našeho klienta uviděla pánský model, ihned zatoužila po otisku džungle i ve svém prstenu. Prohlásila, že je to kus umění a litovala by, kdyby její šperk neozdobily tak nádherné rytiny. Proto jsme i na obroučku jejího prstenu doplnili motiv levharta a opice, čímž se oba modely designově ještě více propojily a vytvořily neobyčejnou dvojici.

Šperky na zakázku
Nákres dámského prstenu doplněný o motivy džungle.

Od 3D modelů ke skutečným šperkům

Dalším krokem na cestě za jedinečnými klenoty byla 3D výroba šperků, tedy vytvoření 3D modelu dámského prstenu pomocí 3D tiskárny a 3D prototypu pánského prstenu z vosku, do kterého pan Hanza ručně vyryl všechny motivy džungle. Voskový model pak posloužil k vytvoření sádrové formy pro odlev zlatého prstenu.

Šperky na zakázku
3D model dámského prstenu vytvořený pomocí 3D tiskárny.
Šperky na zakázku
Výroba 3D prototypu pánského prstenu z vosku a ruční rytina

Po schválení podoby šperků na základě 3D modelů se pan Hanza pustil do samotné výroby, jejíž proces jsme pro vás pečlivě zdokumentovali, proto necháme fotografie mluvit za sebe:

Šperky na zakázku
Zlatý odlitek pánského prstenu
Šperky na zakázku
Šperky na zakázkuŠperky na zakázkuStarožitné podoby prstenu jsme docílili použitím černého rhodia.

Et voilà! Ozvěny džungle v podobě šperků jsou na světě

Šperky na zakázku
Šperky na zakázku

Při předávání hotových prstenů, které jsme uložili do na míru zhotovených semišových krabiček se zlatým motivem levharta, jsme cítili velkou radost, že se dílo podařilo. Klient i jeho manželka totiž byli z hotových prstenů nadšení a prohlásili, že se k nám v budoucnu vrátí, abychom společně pokračovali v další tvorbě. To se svým způsobem už stalo, protože když záhy přivítali na svět jejich dceru (která se mimochodem narodila ve stejný den jako jejich první syn), její datum narození jsme do prstenů zpětně zapracovali v podobě vnitřního gravíru.

Šperky na zakázku
Toužíte i vy po designovém šperku z české dílny na přání? Ozvěte se nám na e-mail otazky@eppi.cz, telefonní číslo 216 216 046 nebo vyplňte nezávazný formulář a zbytek už nechte na nás.

Přeji si šperk na míru

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky