Tantal: Odolný materiál budoucnosti
(nejen) pro snubní prsteny

Elegantní, jedinečné a exkluzivní – takové jsou šperky vyrobené z tantalu. Jejich tmavý odstín obestřený tajemnou aurou může být perfektní volbou pro každého, kdo se chce odlišit a hledá neotřelé alternativy. Kromě atraktivního vzhledu jsou tantalové šperky navíc vysoce odolné a uchovávají tak svůj původní vzhled po celé roky. Tato vlastnost se hodí zejména při výběru snubních prstenů, které by nám ideálně měly vydržet navždy.

Tantal: materiál mystický a praktický

Tantal je vzácný modro-šedý kov, který se vyznačuje vysokou odolností vůči korozi a tepelnému namáhání. V průmyslových odvětvích se využívá už dlouho. Objeven byl na počátku 19. století švédským chemikem Andersem Gustafem Ekebergem, který se nechal inspirovat řeckou mytologií a pojmenoval ho po synovi boha Dia – Tantalus. Ve šperkařství je nicméně tento elegantní kov poměrně čerstvou novinkou.

Černé prsteny z tantalu

Výhody (a nevýhody) tantalových šperků

Nespornou výhodou šperků vyrobených z tantalu je v první řadě jejich vysoká odolnost. Nejen vůči korozi, ale také proti poškrábání a deformacím. Díky tomu si uchovávají původní vzhled po celé roky, někdy i po desetiletí. Tuhle vlastnost se rozhodně hodí podtrhnout – zvláště při výběru snubních prstenů, které by nám ideálně měly vydržet navždy.

Ale pozor! Pokud přece jen dojde k tomu, že se tantalový prsten poškodí, může se stát, že ho budete muset zcela nahradit novým. Snubní prsteny zhotovené z tantalu mají totiž jednu nevýhodu: obtížně se opravují a dodatečně přizpůsobují.

Tantal je dále dokonale hypoalergenní, což je skvělá zprávě především pro lidi s citlivou pokožkou a pro osoby s alergií na kovy.

A v neposlední řadě se jedná o eco-friendly materiál, který přírodu šetří hned několika způsoby:

 • je recyklovatelný
 • může se získávat jako vedlejší produkt při výrobě cínu
 • snubní prsteny vyrobené z tantalu mají dlouhou životnost, díky čemuž nebude nutné hned tak pořizovat nové (= náhradní)

Z hlediska udržitelnosti se tedy tantal jeví jako šetrná volba. Pokud totiž skutečně pochází z odpovědných zdrojů, jeho negativní vliv na životní prostředí je podstatně zanedbatelnější než třeba v případě těžby zlata nebo diamantů, která vyžaduje použití nemalého množství energie a chemických látek.

Prsten z tantalu: v čem spočívá jeho kouzlo?

Tantalové prsteny na první pohled zaujmou exotickým, lehce avantgardním vzhledem, který ocení zejména milovníci osobitých a inovativních stylů. Jsou neobyčejné, přesto elegantní a moderní. A díky tmavému odstínu mimo jiné skvěle poslouží jako alternativa k černým šperkům.

Tyhle atypické snubní prsteny nádherně vyniknou například v tepané úpravě nebo v provedení s ornamenty. V rafinovaném spojení s přírodními diamanty získávají nádech jemného luxusu. A pokud byste měli zálusk na unikátní provedení, možná vás tenhle prsten okouzlí v kombinaci s dalšími materiály – třeba s karbonem nebo s titanem.

Tepané snubní prsteny z tantalu
Tepaný a škrábaný povrch potěší všechny milovníky netradičních designů
Tantalové snubní prsteny s karbonem a diamanty
Prsteny vynikají trendy kombinací tmavě šedého tantalu a černého karbonu

Tantal, karbon nebo titan – který vybrat?

V naší nabídce najdete více druhů materiálů, které jsou charakteristické svým tmavým odstínem. Pokud tedy váháte, jestli se přiklonit k tantalovým, karbonovým nebo titanovým prstenům (popřípadě k některé z kombinovaných variant), může vám s výběrem pomoct následující tabulka:


TantalKarbonTitan
TvrdostVysoká = 6,5 na Mohsově stupnici tvrdosti.Tvrdost karbonových šperků se může lišit, protože jde o materiál tvořený uhlíkovými vlákny. Obecně lze říci, že jsou karbonové prsteny méně tvrdé než prsteny titanové nebo tantalové.Vysoká, titan má na Mohsově stupnici tvrdosti číslo 6.
HmotnostVyššíNízkáNízká
Odolnost vůči koroziANOANOANO
Odolnost vůči poškrábáníVelmi vysokáNižší než v případě tantalu nebo titanuVysoká (oproti tantalu však nižší)
BarvaTmavá, šedáČernáStříbřitě šedá
AlergenicitaZcela hypoalergenníHypoalergenníHypoalergenní
CenaDražší (v porovnání s karbonem a titanem)Karbon je o něco dražší než titan, ale levnější než tantal.Levnější (v porovnání s tantalem a karbonem).

Jak se o tantalové prsteny starat?

Péče o tantalové prsteny není nijak náročná. Stačí je pravidelně čistit hadříkem navlhčeným vodou a jemným mýdlem. Kromě toho se doporučuje prsteny sundávat při fyzicky náročných aktivitách, při kterých by mohlo dojít k jejich poškrábání nebo poškození.

Pokud vás hit jménem tantal oslovil, prohlédněte si prstýnky z naší nabídky a nechte se pohltit vlnou moderní exkluzivity.

 • Tantalové snubní prsteny s diamanty Rille
  Tantalové snubní prsteny s diamanty Rille
 • Tantalové snubní prsteny s karbonem a diamanty Brett
  Tantalové snubní prsteny s karbonem a diamanty Brett
 • Tantalové snubní prsteny s diamanty Brodie
  Tantalové snubní prsteny s diamanty Brodie
 • Škrábané snubní prsteny z tantalu s diamanty Azrael
  Škrábané snubní prsteny z tantalu s diamanty Azrael
 • Tepané snubní prsteny z tantalu Rosser
  Tepané snubní prsteny z tantalu Rosser

Tantalové snubní prsteny

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky