Jak probíhá svatba

Svatební sliby, výměna snubních prstenů a první novomanželský polibek. Tak jednoduše může svatba vypadat, ale většinou je celý den zpestřený dalšími šťastnými okamžiky. Jak obvykle svatební den vypadá a na co byste neměli zapomenout?

Přípravy nevěsty a ženicha

S přípravami je ideální začít už večer před svatbou - tím, že půjdete brzy spát. Druhý den sami sobě poděkujete (a potěšíte i vaši vizážistku). Přípravy nevěsty bývají většinou delší, začíná se i 5 hodin před samotným obřadem. Během této doby je dostatek času na svatební účes, líčení a oblékání svatebních šatů. Tradičně se nevěstiných příprav účastní i její maminka, svědkyně a případně družičky.

Ženich se chystá zpravidla kratší dobu. Pokud nenosí plnovous či knírek, jeho přípravy mohou zahrnovat hladké oholení. Měl by také myslet na své ruce a nehty, ať jsou čisté a upravené.
Mezi jeho dopolední přípravy může patřit i vyzvednutí svatebních květin - velká kytice pro nevěstu a dvě menší pro jeho a nevěstinu maminku. Poté už zbývá jediné - vítat svatební hosty a čekat na čas obřadu.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Příjezd hostů - čas před obřadem

Jakmile se místo obřadu začne plnit hosty, je důležité všechny řádně přivítat. Této role by se měl ujmout svědek/svědkyně či svatební koordinátorka, ke kterým se často přidává i ženich. Symbolický přípitek a milý úsměv jsou skvělým začátkem. V případě svatby, která ctí veškeré tradice, je i vhodný čas na připnutí svatebních myrt.

Před obřadem zbývá ještě pár maličkostí - jeden ze svědků musí předat osobní doklady nevěsty, ženicha, své i druhého svědka do rukou paní matrikářky. V případě církevního sňatku je nutné splnit i další podmínky, které stanovuje církevní právo.

Svatební obřad

Obřad je oficiálně zahájen prvními tóny vybrané svatební písně. Prochází ženich se svojí maminkou po pravici, následují je maminka nevěsty po boku ženichova otce, oba svědci a družičky. Po nich vchází nevěsta se svým tatínkem či jinou blízkou osobou. Matrikář/ka představuje nevěstu a ženicha oddávajícímu a ten se ujímá slova. Vyzve oba snoubence k vyslovení jejich slibů a všichni netrpělivě čekají na dvojité ANO.

Poté si snoubenci vzájemně navlékají snubní prsteny na levý prsteníček a celý rituál končí novomanželským polibkem. Tradicí je si společně s matrikářkou a oddávající/m připít. Následují gratulace - nejdříve hosté blahopřejí nevěstě a poté ženichovi. Novomanželé odchází utvořeným špalírem, kde svatebčané házejí okvětní lístky, konfety či foukají duhové bubliny.

Po obřadu - dokud jsou všichni v té největší parádě - se zpravidla fotí hromadná fotografie na památku.

snubni prsteny

Svatební hostina

Po emocemi nabitém obřadu je čas se pořádně posilnit. Hostinu zahajují zpravidla svědci či rodiče novomanželů se svými proslovy. Ty by měly být přiměřeně dlouhé a hlavně šité na míru novomanželům. Na jejich konci je pronesen slavnostní přípitek a hosté cinkají pro štěstí novomanželům skleničkami šampaňského nebo jiným oblíbeným nápojem.

V tomto momentu zpravidla všem padá kámen ze srdce - hlavní svatební povinnosti jsou za nimi a je čas na zábavu. Obsluha postupně přináší všechny chody ze svatebního menu a hostům se pořádně plní břicha.

Odpolední program

Všichni povolují opasky i sukně po vydatném obědě a začíná zpravidla nejdelší i nejzábavnější část svatebního dne. Odpolední program může vypadat různě - krájení svatebního dortu, první novomanželský tanec, svatební hry, házení svatební kyticí či zábava ve fotokoutku. Během těchto radovánek většinou novomanželé na chvíli opouští místo svatby kvůli společnému focení. Aby mezi svatebními hosty nezavládla nuda, skvělou zábavou pro ně mohou být svatební noviny vytvořené novomanželi. Pokud na svatbě budou i děti, je dobré vymyslet program i pro ně.

svatebni party

Party začíná

Ve večerních hodinách začíná zábava proudit velmi samovolně. Pohodovou atmosféru zaručí večerní grilování nebo raut. Základem je pořádný taneční parket a výběr těch nejoblíbenějších hitů. Party náladu skvěle doladí i světýlka či disko koule a mikrofon s pořádnými reproduktory. V pozdních hodinách totiž neexistuje lepší nápad než si společně zazpívat karaoke. Pokud tedy schováte všechny telefony.

Přejeme vám, ať protančíte střevíce a slavíte až do rána!

 • Reliéfní zlaté snubní prsteny Uma
  Reliéfní zlaté snubní prsteny Uma
 • Tepané a škrábané snubní prsteny se srdcem a diamantem Ernie
  Tepané a škrábané snubní prsteny se srdcem a diamantem Ernie
 • Platinové snubní prsteny s tepaným povrchem Laqen
  Platinové snubní prsteny s tepaným povrchem Laqen
 • Zlaté tepané a škrábané snubní prsteny s enamelovým srdcem a diamantem Telanie
  Zlaté tepané a škrábané snubní prsteny s enamelovým srdcem a diamantem Telanie
 • Zlaté tepané snubní prsteny s diamanty Neziah
  Zlaté tepané snubní prsteny s diamanty Neziah

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky