Šperk jako dárek
pro ženu

Šperk jako dárek pro ženu

Jak vybrat ten pravý klenot pro jakoukoli dívku či dámu

Co žena, to unikát. Co žena, to jiný vkus. Co žena, to neprobádaná záhada.

Přemýšlíte o tom, že byste své ženě, přítelkyni, kamarádce, sestře, matce, dceři či vnučce věnovali k vybrané příležitosti šperk? Máte spoustu nápadů, prošli jste desítky obchodů a prohlédli nepředstavitelné množství třpytivých klenotů, ale nedovedete se přiklonit k ničemu z toho, co jste viděli? Zvažujete spoustu kritérií – od barvy vlasů a očí po znamení zvěrokruhu, přesto jste ještě nedospěli ke kýženému výsledku? A očekávaná událost se blíží rychlostí světla?


Věřte, že vaši nerozhodnost a tápání ve světle blyštivých ozdůbek zcela chápeme. Spěcháme vám na pomoc a tentokráte vám nabízíme možnost nazírat na ideální šperk jako na perfektní doplnění povahy jeho budoucí nositelky. Prozkoumejte s námi blíže pár základních typů žen, poměřte získané informace s charakterem té, jíž chcete udělat radost, a uvidíte, že s výběrem již nadále nebudete muset otálet.

Křehká romantická princezna

Něžná a starostlivá dívka, která věří v lásku na první pohled a ve spřízněnost duší, se étericky nese světem a na každodenní starosti hledí přes růžové brýle. Užívá si života, a přesto se dokáže uprostřed dne zasnít. Ze svého růžového obláčku však nepřehlédne křivdu a rozhodně ji najdete mezi těmi, kdo se perou za spravedlnost. Romantička zbožňuje přírodu, zvířata i své nejbližší, pro které je ochotna hodně obětovat. Zároveň však stěží odolá tomu, kdo ji bude hýčkat a rozmazlovat. V šatníku takovéto ženy objevíte především lehké pastelové barvy a elegantní mašle, volány a květinové vzory. Chodívá perfektně upravená v žensky stylizovaných outfitech. Šaty, sukně a hedvábné halenky doplňuje lodičkami nebo sandály na podpatcích, které v zimě nahradí vkusnými kozačkami. Kalhoty si nechává na výlety a na práci na zahradě. Celému vzhledu romantických duší vládne přirozenost: perleťové oční stíny, tváře s růžovým nádechem a řasenku dolaďuje decentní lesk na rty či rtěnka. Upravené ruce zdobí nehty v jemných odstínech. Opečovávané vlasy si romantička ráda zaplete do copu nebo je jen tak nakadeří.

Ženu, která si popláče u happy endu romantické komedie a která si své dojmy zaznamenává do deníku, potěší perly. Zaměřte se proto na lehké pecičkové náušnice, decentní přívěsky na tenkých řetízcích a šňůry smetanových či broskvových perliček. Do černého se trefíte i šperky s růžovými turmalíny, safíry a morganity nebo klenoty ozvláštněnými blankytnými akvamaríny, modravými topazy, safíry, alexandrity, tanzanity či opály. Obdarovávaná romantička neodolá ani přívěskům ve tvaru srdce či květiny, případně dalším přírodním motivům. Při hledání toho pravého šperku se nemusíte bát sáhnout po zdobenějších a honosnějších kouscích, jejichž nádhera zabrnká na princeznovskou strunu ukrytou hluboko v nitru té, již se chystáte obdarovat.

Elegantní minimalistka

Půvabná a sebevědomá žena zná svou cenu a dokáže skvěle vystupovat a poradit si s grácií v každé situaci. Umí se výborně ovládat a zachovává klid i v náročných a konfliktních situacích. Nechybí ji skromnost a libuje si v jednoduchosti a účelnosti jak v módě, tak v životě. Nadčasové oblečení si volí v tmavších odstínech zvýrazněných neutrální bílou a béžovou. Zaměřuje se na kvalitní materiály a střihy, neupřednostňuje kvantitu, ale jakost. Nalíčit se dokáže adekvátně situaci a nezáleží, jestli se chystá do práce, nebo se připravuje na večírek či ples. Protože méně znamená více, svazuje si vlasy do culíku nebo tradičního drdolu. Zbožňuje knihy a do kina se chodí poučit dokumentárními filmy, případně si rozšiřuje obzory fascinující tvorbou nezávislých umělců. Minimalistka má samozřejmě slabost pro minimalismus, hladké a nekomplikované linie a dokonalý pořádek.

Jednoduchost upřednostňuje i při výběru šperků. Podmaníte si ji decentními a nadčasovými kousky. Vyhýbá se okázalosti, podívejte se proto spíše po klasických hodinkách nebo peckových náušnicích ze zlata ozdobených barevnými drahokamy. Vedle nešlápnete, ani když se zaměříte na prstýnky a přívěsky doplněné barevnými diamanty. Pokud se budete rozhodovat mezi lunetovým a krapnovým zasazením kamene, sáhněte spíše po prvním z uvedeného. Vyvarujte se přeplácanosti a pohrajte si s jemnými a minimalistickými liniemi.

Konzervativní tradicionalistka

Rezervovaná konzervativní dáma působí občas staromódně, což bývá způsobeno spíš jejím opatrným přístupem k věcem než čím jiným. V její přítomnosti si užíváte její slušné vychování a zdvořilé vystupování. Záleží jí na jejích blízkých a zajímá se o zdravý životní styl, který aplikuje nejen na sebe. Jistotu a stabilitu jí dodávají drobné rituály a pořádek v jejích věcech. Vyhýbá se výstřednostem a nejspíše nemá profil na všech sociálních sítích. Zato zbožňuje vůni starých i nových knih, unikátní atmosféru antikvariátů i starožitnictví. Není to žádná domácí puťka, ale ráda vaří a peče pro ty, které miluje. Módní výstřelky a kreace její šatník nezdobí, ve skříni jí visí spíš jednoduché a praktické oblečení. Konzervativní žena je věrná svému stylu, a ač nosí spíše šaty a sukně, neostýchá se obléci ani kalhoty, pokud k nim najde vkusnou a decentní halenku. Jemné líčení tvořené řasenkou a pudrem a univerzální outfity oživuje barevnými doplňky a elegantními šperky. Vlasy v přirozených odstínech nechává žensky rozpuštěné nebo stažené do culíku.

U konzervativní dámy uspějete s tradičními a decentními klenoty. Sázkou na jistotu jsou perly – jemné krémové a bílé, ale i exoticky tmavé. Zamiluje si perličky do uší i propracovaný přívěsek. Zkuste darovat i prstýnek nebo náhrdelník s jediným diamantem či drahokamem, nejlépe ve standardním briliantovém brusu. Zaměřte se na jednoduché šperky s menšími a elegantními kameny, jako jsou čiré diamanty, zelené smaragdy, modré safíry a červené rubíny. Ideální kovy jsou žluté zlato a nesmrtelná a luxusní platina. K vhodným dárkům se řadí i medailonky s vyrytým květinovým motivem nebo jemným vzorkem.

Moderně šik hipsterka

Nezávislá a sebejistá dívka na první pohled působí nedostupně a odtažitě. Fascinuje ji vše nové a moderní, proto neopomine zhlédnout žádnou vernisáž moderního umění či navštívit právě otevřený podnik. O své zážitky se vždy podělí i na sociálních sítích. Baví ji sdílení fotografií, které sama dělá a které se nebojí sama vyvolávat, a šíření vlastních myšlenek prostřednictvím blogu či vlogu. Čisté a hladké linie ji nikdy neomrzí a rozhodně si nepotrpí na přezdobenost jak v módě, tak v designu. Její šatník obsahuje minimum barev – černou, šedou, bílou a tělovou. Jako jedna z mála chápe pravý význam termínu monochromatismus a nejčastěji brázdí městské ulice v černých skinny džínech, bílých tričkách či košilích a oblíbených converskách nebo martenskách. Vystačí si s řasenkou a pudrem, ale když se chystá za společenským vyžitím, velice dobře si poradí i s černými očními linkami. Zajímá se o aktuální dění, módní trendy v jídle i pití a kvalitu a čerstvost toho, co jí. Při každé vhodné příležitosti zamíří do artového kina, na hudební festival nebo do galerie se současným uměním.

Nejvíce ji potěšíte jednoduchými šperky ze stříbra či zlata, nejlépe v geometrickém tvaru. Barevné kameny ji příliš neohromí, ale černé diamanty či onyxy jí rozzáří oči a nesundá si je z prstu či uší. K prostým liniím řetízku zkuste vybrat drahokam podle znamení zvěrokruhu – svůj rodný kámen bývá hipsterka ochotna vzít na milost. Úzké prstýnky se jí budou líbit s diamantem v lunetovém zasazení a lalůčky si ráda ozdobí minimalistickými trendy náušnicemi. Dávejte pozor, aby diamantům nechyběl certifikát, který potvrdí, že při jejich těžbě nebyla využívána dětská práce a ani ničeno životní prostředí.

Glamour dáma

Opravdová dáma svou sebejistotou a charismatem poutá pozornost pouhou svojí přítomností. Muži smyslné femme fatale podléhají, a proto bývá považována za lamačku srdcí. Pevně si stojí za svým, a přestože moc nemluví, dokáže přesvědčit a prosadit svůj pohled na věc v celém svém okolí. Působí sebevědomě a dominantně a užívá si svoji ženskost se vším všudy. V žádné společnosti nebude stát nepovšimnuta v koutě. Má ráda staré i nové a vše, co oplývá oduševnělostí. Baví ji výtvarné i figurální umění a většinou si ho může i dovolit. Zbožňuje výrazné chutě, takže si objedná spíše cappuccino než americano, absinth než pivo. S oblibou zvýrazňuje své oblé tvary, a proto si plní šatník sukněmi, halenkami a šaty. Lodičky či botky na podpatku jsou samozřejmostí. Má slabost pro syté odstíny smaragdové, purpurové, vínové, černé, rudé nebo pro krémovou. Doplňky dokáže precizně sladit, stejně tak si vyhraje s odstíny laku na nehty a rtěnky. Dlouhé vlasy si buď kulmuje, nebo upravuje do propracovaných účesů. Svou elegancí a nezávislostí připomíná kočku, kterou často chová i doma.

Jako perfekcionistka si zamiluje dokonale zpracovaný šperk s výraznými detaily. Klenoty kombinuje se svými outfity tak, aby fungovaly v bezchybné harmonii. Vybírejte osobité náušnice ze žlutého zlata s drahokamy – nejlépe smaragdy a safíry, přívěsky s tanzanity a alexandrity či rubíny, zajímavé náramky s jantary či olivíny a vintage prsteny. Nebojte se ani květinové designu a barokních linií. Zajímavým prvkem jsou barokní perly. Pokud toužíte darovat větší a významnější dárek, upřete své zraky na šperkové kolekce nebo na platinové kousky s diamanty.

Extravagantní estétka

Královna dramatu nepřehlédnutelně vyčnívá z davu nejen svou osobností, ale i vystupováním a výraznými, snad až divadelními gesty. Svou veselostí a radostí ze života dokáže strhnout své okolí, které ji obdivuje a zbožňuje. Tráví spoustu času s přáteli a nikdo se v její přítomnosti nikdy nenudí, neboť nesnáší stereotyp. Obklopuje se originálním, neobvyklým a výstředním. Vzhledem k unikátnímu estetickému pohledu na svět vyhledává designové doplňky a zkouší nové podniky nebo dovolenkové destinace. Dokáže zorganizovat oslňující party, na které své známé zve prostřednictvím sociálních médií, a vyniká dokonce i jako hostitelka. Svůj život sdílí nejen při klasických setkáních, ale i na facebooku, instragramu, blogu a snapchatu. Miluje výrazné barvy, neobvyklé a nepřehlédnutelné vzory a původní a zajímavé střihy. Vyzná se v nejnovějších trendech a inspiraci hledá u populárních návrhářů. Vyznačuje se experimentováním a nenapodobitelným stylem oblékání. Barvami hýří i její kosmetická taštička – okaté stíny a ohnivě rudá rtěnka či lak na nehty nesmí chybět. Vlasy využívá jako další prostředek sebevyjádření a podle nálady si splete francouzský cop nebo nečekaně odbarví vlasy na bond.

V její šperkovnici objevíte působivé náhrdelníky v halo stylu a velké lustrové náušnice, které si neschovává jen na plesy. Inspirujte se proto jedinečností extravagantní ženy, kterou chcete podarovat, a vybírejte z široké nabídky prstenů a přívěsků s velkými pestrými kameny. Věřte, že vaše kamarádka, příbuzná či přítelkyně neodolá eternity kroužkům osazeným barevnými drahokamy po celém obvodu. Spíše než jemným morganitem zaujmete vášnivým rubínem, ohnivým smaragdem, zářivým citrínem, tajemným ametystem nebo sytým safírem. Šperky z bílého, růžového i žlutého zlata (nejlépe v trojkombinaci) přesvědčí, že tu, již obdarováváte, dobře znáte. Hledejte neobvyklé, jedinečné a 100% uspějete. A pokud se rozhodnete nechat zhotovit klenot podle vlastního návrhu, stanete na piedestalu mezi všemi dárci.

Prozkoumejte pohled na svět a povahu té, pro niž hledáte v klenotnictví dárek, a s pomocí několika našich tipů se při výběru nemůžete zmýlit. Dárek, který volíte s rozmyslem a přihlédnutím k charakteru určité ženy, nadchne a zařadí se mezi nejoblíbenější kousky z celé šperkovnice. Každá dívka i dáma ocení kvalitu – věnujte proto pozornost i zpracování a puncu drahého kovu. U diamantů a drahých kamenů se zaměřte i na jejich původ a pravost. Ponořte se do neprobádaného světa třpytivých drahokamů a nádherných klenotů, z nichž každý nedočkavě vyhlíží svoji budoucí majitelku.