Kde se nosí zásnubní prsten a co s ním po svatbě?

Dostat zásnubní prstýnek je důležitým a vytouženým okamžikem v životě každé ženy, proto není divu, že se chce každá z nás prstýnkem pořádně pochlubit. Kromě různých typů manikúry, které mohou prsten zdůraznit nebo doplnit, je dobré vyzkoušet i různé metody a způsoby, jak se dá prstýnek netradičně nosit. Nejenže na něj totiž strhnete veškerou pozornost, navíc vyřešíte některé trable jako třeba špatnou velikost. A co dělat ve chvíli, kdy nadejde čas svatby? Kde nosit zásnubní prsten poté, co ho nahradí ten snubní? A jak nosit oba prsteny současně?

Levá, nebo pravá ruka?

Muži před žádostí o ruku velmi často řeší otázku toho, kde se nosí zásnubní prsten, aby dle toho zvolili správnou velikost nebo ho své partnerce náhodou nenavlékli na „špatný“ prst. U nás obvykle zůstává zvykem, že zásnubní kroužek žena nosí na prsteníčku své levé ruky. Rozhodně to však není pravidlo, které by se nemohlo porušit! V některých částech Evropy je naopak zvykem nosit prsten na pravém prsteníčku, protože se jedná o kulturní i náboženskou tradici. Pokud vám tedy více vyhovuje nosit prstýnek na pravé ruce, nemusíte se držet konvencí, ale klidně se inspirujte v jiných částech světa.

Pokládáte si otázku, jaký je rozdíl mezi snubním a zásnubním prstenem? Zásnubní prstýnek je jen jeden a muž ho navléká své partnerce při žádosti o ruku. Snubní prsteny se naopak pořizují v páru a partneři si je vyměňují při svatebním obřadu.

Svatební den

Přemýšlíte nad tím, zda se nosí zásnubní prsteni během svatby? Svůj kroužek si ve svůj velký den určitě vzít můžete, nezapomeňte jej však sundat před obřadem nebo ho alespoň přesuňte na pravou ruku. Během svatebního obřadu se totiž snubní prstýnky dávají opět na levou ruku, kde by vám ale už překážel ten zásnubní. Pokud na to ale zapomenete, určitě se tím netrapte, ostatně taková veselá faux-pas se během svatebního obřadu stanou kde komu a později můžete umístění prstýnku dát bez obav do pořádku. A ještě na to budete vesele vzpomínat!

 • Zásnubní prsten s moissanitem Rima
  Zásnubní prsten s moissanitem Rima
 • Zásnubní prsten s diamanty Kristen
  Zásnubní prsten s diamanty Kristen
 • Zásnubní prsten se salt and pepper diamantem Hye
  Zásnubní prsten se salt and pepper diamantem Hye
 • Halo prsten se smaragdem a lab-grown diamanty Kerau
  Halo prsten se smaragdem a lab-grown diamanty Kerau
 • Zásnubní prsten se srdíčkem a moissanitem Lenal
  Zásnubní prsten se srdíčkem a moissanitem Lenal

A co po svatbě?

Není pochyb o tom, že po svatebním obřadu hraje na ženské ruce prim především snubní prsten. Mnoho dam však chce i nadále nosit také zásnubní prstýnek, protože jsou jím natolik okouzleny, že je jim líto ho z ručky sundávat, ačkoli svatba již proběhla a dle tradice by měly nosit pouze ten snubní. Pokud se i vy nechcete svého zásnubního kroužku vzdát, je jen potřeba trochu elegantně vyřešit, jak nosit snubní a zásnubní prsten dohromady. Nebojte, není třeba si s tím nijak výrazně lámat hlavu – zásnubní prstýnek můžete nosit například na druhé ruce nebo na jiném prstu levé ruky. V takovém případě bude ovšem možná potřeba upravit jeho velikost pro jiný prstík.

Toužíte-li nosit snubní a zásnubní prsten na jednom prstu, mohl by pro vás být perfektním řešením set zásnubního a snubního prstenu, ve kterém se oba kroužky vzájemně krásně doplňují. Prsteny ze zásnubních setů jsou totiž přímo stvořené pro to, aby byly nošeny na jednom prstu dohromady. Jejich tvary a linie do sebe dokonale zapadnou, díky čemuž si tak můžete užívat oba milované kroužky zároveň.

Když nesedí velikost

A co dělat s prstýnkem, u kterého vám nesedí velikost? Nebojte, nemusíte ho hned na neurčito schovat do šperkovnice. Stačí ho jen přehodit na prst, kde vám bude lépe sedět, nebo jej můžete nosit na řetízku místo náhrdelníku. Tenhle tip se vám bude hodit i v případě, že po svatbě nechcete na své ruce kombinovat zásnubní prsten se snubním – první kroužek jednoduše pověsíte na řetízek a budete ho nosit okolo krku. Některé dámy si také nechávají prstýnek pravidelně upravovat dle velikosti, kterou aktuálně potřebují, anebo nechávají diamanty a drahokamy z prstýnku zasadit do náušnic, úplně nového prstýnku nebo jiného šperku, kterým tak nahradí již nevyhovující prsten.

 • Eternity prsten s moissanity a pánský komfortní snubní prsten Lorne
  Eternity prsten s moissanity a pánský komfortní snubní prsten Lorne
 • Zlaté snubní prsteny z kombinovaného zlata Miro
  Zlaté snubní prsteny z kombinovaného zlata Miro
 • Zlaté snubní prsteny s diamantem Miah
  Zlaté snubní prsteny s diamantem Miah
 • Unikátní snubní prsteny ze zlata s diamanty Diame
  Unikátní snubní prsteny ze zlata s diamanty Diame
 • Netradiční zlaté snubní prsteny s diamanty Alexisiem
  Netradiční zlaté snubní prsteny s diamanty Alexisiem

Kdy prstýnek raději sundat?

Není pravda, že snubní prstýnek musíte nosit za všech okolností. Například když jdete sportovat nebo se chystáte na oblíbenou práci na zahrádce, můžete si prstýnek snadno zničit, proto je lepší ho při podobných aktivitách odložit do šperkovnice a vzít si jej na lepší příležitosti.

A kde nosí muži prsten?

Kde by měl snubní prsten nosit muž poté, co odevzdá své srdce milované ženě? Protože pánské ruce obvykle nezdobí tolik kroužků jako ty dámské, mají to muži o něco snadnější. Snubní kroužek tak u nich nejčastěji spatříme, stejně jako u žen, na levém prsteníčku.

A proč vlastně vznikla tradice nošení snubních a zásnubních prstýnků? Zamilovaný pár chce tak především vyjádřit, že jeden patří druhému a že jejich city jsou skutečně hluboké. Proto se rozhodli uzavřít spolu toto pouto i oficiálně, což má právě symbolizovat prstýnek, kterým vyjadřujeme spojení s milovanou osobou.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky