Průvodce zásnubami pro muže aneb hlavně na nic nezapomenout

Chystáte zásnuby? Potom byste si určitě měli prohlédnout tento kontrolní seznam, který vás krok po kroku provede vším, na co byste neměli zapomenout.

Zasnoubení zahrnuje více než jen přípravu romantické žádosti o ruku nebo koupi dokonalého zásnubního prstenu. Pečlivé plánování ještě před tím, než se vytasíte s tou nejdůležitější otázkou, zaručí, že vše proběhne hladce a pohodově. Pánové, pečlivě si projděte náš seznam důležitých kroků, které byste neměli přeskočit v momentě, kdy se rozhodujete spojit život se svou vyvolenou. Plánování zasnoubení vyžaduje čas, trpělivost a pozornost věnovanou detailům.

Zásnuby krok po kroku: s tímto seznamem to bude hračka

1. Najděte ženu, s níž chcete strávit zbytek života

Říkáte si, že to je přece jasné? Potkali jste ženu, která je krásná, chytrá, milá a má vás ráda? Myslíte si, že to jako základ společné budoucnosti stačí? Věřte, že zbytek života je celkem dlouhá doba, proto pouvažujte i nad tím, jak spolu budete vycházet za 10, 20 let. Ujasněte si, kam směřujete, co od své partnerky očekáváte, jaké máte představy o svých kariérách, o počtu dětí a jejich výchově. Zaměřte se na to, jak řešíte konflikty a jak se usmiřujete. Nepodceňte ani seznámení s rodinou a přáteli. A samozřejmě přístup k dělení domácích prací a výši „prahu bordelovosti“. Zvážili jste všechna pro a proti? Opravdu ji milujete a věříte, že ona je ta pravá? Čtěte dál!

2. Ujistěte se, že jste oba na zasnoubení připraveni

Jedna z prvních věcí, které by pár neměl při plánování sňatku opominout, je uvědomění si, zda jsou oba na takovýto závazek připraveni. Jsou-li ve správném věku (ten se pár od páru liší), zda vědí, do čeho jdou, zda si jasně uvědomují, co je čeká, zda jsou ochotní projít všemi překážkami a nástrahami manželského života spolu.

3. Povídáte si o manželství? A znáte svá očekávání a plány?

Než si vyměníte prstýnky a zaslíbíte se sobě až do konce života, pobavte se o tom, co pro vás sňatek znamená. Oba partneři musí být připraveni na zodpovědnost spojenou s manželstvím: na způsob nakládání s penězi a hospodaření, na vztahy s příbuznými a na další závazky. Pokud budete o společném životě diskutovat před tím, než přistoupíte k žádosti o ruku, poznáte svoje představy a preference a zjistíte, co vás bude v následujících letech čekat. A zároveň se ujistíte, že z úst milované ženy uslyšíte “Ano”.

 • Zásnubní prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Rosalie
  Zásnubní prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Rosalie
 • Zásnubní prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Miha
  Zásnubní prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Miha
 • Zásnubní set prstýnků s černým diamantem Eyva
  Zásnubní set prstýnků s černým diamantem Eyva
 • Zásnubní prsten s lab-grown diamantem Sati
  Zásnubní prsten s lab-grown diamantem Sati
 • Zlatý zásnubní prsten s čtvercovým diamantem Tamalika
  Zlatý zásnubní prsten s čtvercovým diamantem Tamalika

4. Vyberete dokonalý zásnubní prsten

Jste pevně rozhodnuti, že zásnuby jsou krokem tím správným směrem. A samozřejmě je vám jasné, že nezapomenutelné a pamětihodné zásnuby se bez dokonalého zásnubního prstenu prostě neobejdou. Žena, která touží po posunu ve vztahu tímto směrem, vám už určitě prozradila alespoň málo o tom, jaký kroužek by si na prsteníčku přála nosit. Váháte-li, zkuste se obrátit na její kamarádky a rodinu, neboť ti všichni vám s výběrem jistě rádi pomohou. Ptejte se a shánějte všechny dostupné informace. Zásnubní prsten lze označit za nejvýznamnější šperk, který budete v životě kupovat. Přesný a detailní návod na výběr dokonalého prstenu najdete zde.

5. Neobjevili jste ten pravý prstýnek? Nechte si ho vyrobit

Zjistili jste, že na trhu neexistuje prsten, který by splňoval všechny parametry vysněného prstýnku vaší partnerky? Nechcete se spokojit s ničím menším než s absolutním unikátem? Chcete-li své vyvolené dokázat, jak jedinečná a nenahraditelná pro vás je, nechte si vyrobit zásnubní prstýnek na zakázku. Pamatujte však, že konzultace se zlatníkem a samotné zpracování ušlechtilého kovu a drahého kamene chvilku potrvá, proto se ujistěte, že prsten bude dokončený alespoň pár dní před tím, než ho budete reálně potřebovat.

6. Investovali jste do prstenu? Nezapomeňte na pojištění a záruku

Koupili jste dražší prstýnek? Říkáte si, že by se mohl ztratit? Někam zatoulat? Poškodit? Někdo by ho mohl ukrást? Ano, šperky sice často spadají pod pojištění domácnosti, ale můžete si je nechat pojistit i samostatně. Speciální pojistka na drahocenný drahokam či cenný diamant se určitě neztratí. Samozřejmostí při nákupu u dobrého klenotníka bývají i výhodné reklamační podmínky a zlatníkova ochota vám vyjít vstříc v případě úprav prstenu. I přes pečlivé proměřování a zjišťování se vám může stát, že pořídíte prstýnek příliš volný či těsný.

7. Vymyslete pro zásnubní prsten efektivní skrýš

Prstýnek byste u sebe měli mít pár dní před jeho předáním vaší partnerce. Než nastane váš velký den D, vymyslete proto pro něj vhodnou skrýš. Vyhlédněte si prostor, kam vaše vyvolená moc často nechodí a kde na šperk náhodou nenarazí. Máte doma či v práci trezor, jehož kombinaci znáte pouze vy? Rozhodně prstýnek nenoste stále u sebe, protože byste ho mohli vytrousit, ani ho neschovávejte na exponovaná místa, kde by na něj narazili něčí nenechavé prsty. Ještě důležitá poznámka nakonec: pozor, ať váš úkryt není tak dokonalý, abyste sami nezapomněli, kam jste ho schovali.

8. Poproste o požehnání

Dbáte na tradice nebo nechcete zažít nepříjemné překvapení? Požádejte svého budoucího tchána a případně i tchyni o souhlas a požehnání. Sejděte se s nimi nebo jim zavolejte, pokud bydlí příliš daleko, a oznamte jim skvělé zprávy. Dejte jim najevo, jak moc si vážíte jejich názoru a schválení vašeho rozhodnutí, a nezapomeňte je požádat, aby zachovali vaše tajemství. Souhlas rodičů dodá vaší žádosti romantický nádech.

9. Nezapomeňte, že všechno má svůj správný čas

Žádost o ruku vyžaduje poměrně rozsáhlé plánování a samotný moment, kdy pokleknete na kolena, by měl být načasovaný úplně perfektně. Významnou otázku přece nechcete pokládat zrovna během zkouškového období na vysoké škole, ani když má vaše přítelkyně v práci náročné období, nebo když ji pošlou na služební cestu. Nezapomeňte nenápadně prozkoumat její kalendář či se poptat a najít den a čas, kdy je nejmenší pravděpodobnost, že vám něco zkříží vaše ušlechtilé plány.

10. Vytvořte si plán (a raději i jeden záložní)

A tady konečně uplatníte svoji kreativitu. Pokuste se vymyslet takovou žádost o ruku, která se bude líbit vám oběma. Dává vaše milá přednost tradičním, romantickým, moderním či absolutně originálním oslavám? Bude mít radost z něčeho nečekaného, nebo by dala přednost například místu, kde jste se poprvé potkali? Způsob, jakým položíte svoji velkou otázku, závisí především na vás. Ujistěte se však, že jste nic neopomněli a mějte v záloze plán B. Rozhodně se nenechte ničím zaskočit. V hlavě se vám rojí desítky nápadů, nebo nemůžete na nic přijít? Inspirujte se našimi tipy na zásnuby. Na základě toho, co víte o své drahé, vyberte perfektní místo a dobu, vždyť si začínáte budovat vzpomínky na společný život.

11. Život je nevyzpytatelný, počítejte proto se vším

Ne vždy vše funguje tak, jak jste si představovali a naplánovali. Ujistěte se tedy, že pro každou důležitou součást svého zásnubního plánu máte i plán záložní. Nachystali jste večeři v restauraci nebo procházku po městě a vaše drahá nečekaně onemocněla? Myslete na všechno!

12. Vyznejte se ze svých citů narovinu

Jedno vám můžeme říci určitě: vaše budoucí nevěsta si jistě ráda vyposlechne všechny důvody, proč s ní chcete strávit zbytek života. Užije si každou poklonu i pochvalu, kterou pro ni máte. Hlavně se ale příliš nestresujte. Věděli jste, že se hodně mužů v tento napjatý okamžik zapomene zeptat na tu nejdůležitější otázku „Vezmeš si mě?“? Někteří zas vyřknou jen to jediné a zapomenou všechno ostatní, co měli na srdci. To, co chcete povědět, si zkuste nacvičit třeba dopředu doma před zrcadlem. Částečně se zbavíte nervozity a vaše drahá vaše vyznání 100% ocení.

13. Pečlivé přípravy – základ úspěchu

Co budete potřebovat při zásnubách? Plánujete jí darovat květiny, zajít si na dezert, nebo jít do dobré restaurace? Sepište si seznam věcí, na které určitě nesmíte zapomenout, a všechno dopředu přichystejte. Potom si vytvořte časový plán a pokuste se nevynechat žádné detaily. Dopředu počítejte s tím, že všechno bude „hrát proti vám“, raději buďte příjemně překvapený, než aby vás komplikace vyvedly z míry – může například pršet, může se vám rozbít auto nebo může vypadnout proud.

Tip: Pokud chcete mít svoje zásnuby zvěčněné, je potřeba to dopředu naplánovat. Ukryjte někam na místo činu kameru či fotoaparát s nastavením nepřetržitého snímání, nebo poproste o asistenci kamaráda.

14. Udržte tajemství

Čím většímu množství lidí svoje tajemství prozradíte, tím těžší bude ho udržet. Ujistěte se, že lidé, kterým jste o zásnubách pověděli, nepostoupí tuto informaci dále. Ideální je říci o vašem velkém dni pouze těm, kteří se ho přímo zúčastní, nebo vám budou s jeho přípravou pomáhat. Samozřejmě že by nikdo z vašeho okolí nechtěl naschvál pokazit překvapení, na druhou stranu se mezi přáteli najdou i tací, kteří jsou příliš upovídaní a tajemství prostě udržet nedokážou.

15. Počkejte si na její „ano“

Zrealizujte svůj velký plán! Držíme vám palce.

16. Podělte se o dobré zprávy

Až vyslechnete vytoužené ano, nastane ten správný čas na sdílení vašeho štěstí s rodinou, přáteli a známými. V první řadě byste se zajisté měli soustředit na okruh nejbližších příbuzných. Dejte pozor na to, abyste to těm v životě nejdůležitějším lidem řekli dříve, než to vyvěsíte na svoji zeď na Facebooku, než skvělé zprávy tweetnete či se pochlubíte zásnubním kroužkem na Instagramu. Někteří by se totiž mohli urazit, neboť takovéto informace se rodině přes sociální sítě neoznamují. Nezapomeňte se podělit o obrázky vaší výjimečné chvíle a dokonalého prstýnku – maminky, babičky i kamarádky se jich nebudou moci dočkat.

 • Oznamte své zasnoubení svým nejbližším osobně.
 • Oznamte zasnoubení na party.
 • Pošlete formální oznámení.
 • Umístěte oznámení do novin.
 • Podělte se o své zasnoubení telefonem nebo e-mailem.

17. Oslavujte!

Gratulujeme, budou z vás manželé! Vydejte se společně na cestu životem a postarejte se o to, abyste svoji drahou polovičku udělali opravdu šťastnou. Zásnuby nezapomeňte oslavit s vašimi nejbližšími ještě před tím, než začnete plánovat svatbu.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky