Den otců

Den otců

Tipy na dárky ke Dni otců

Táta je člověk, který nás od mala formuje, je naším mužským vzorem, jemu se snažíme podobat a podle něj si často vybíráme životní partnery. Prostě to není jen tak někdo. Stejně jako maminka si zaslouží ocenit za svoje úsilí, a proto vznikl Den otců – svátek na počest otců, oslava otcovství a vztahu otce k dítěti, oslava role otce ve společnosti vůbec.


První zmínka o oslavě otcovské role se datuje 5. červencem 1908 a spojuje se se jménem Grace Golden Clayton, která se v západovirginském Fairmontu rozhodla uctít památku svého tatínka, který o rok dříve zahynul při důlním neštěstí. U zrodu tradice však stála až Američanka Sonora Dodd, která chtěla ocenit lásku a péči, kterou jí a jejím sourozencům věnovat její ovdovělý tatínek. Svátek se slavil ve washingtonském Spokane 19. června 1910 (prý den narození Sonořina otce). Od roku 1966 se ve většině světa za podpory prezidenta USA Lyndona Johnsona stala Dnem otců třetí červnová neděle - například zrovna u nás v České republice. Ale pozor, ne všude tomu tak je - třeba Německo ho slaví v květnu o svátku Nanebevstoupení Páně, Rakušané zase druhou červnovou neděli a ve Španělsku je spojován se svátkem svatého Josefa 19. března.

Myslíme si, že otcovská starostlivost si zaslouží malou pozornost ve formě dárku. Když je vám sedm, tak potěší vlastní rukou malovaný obrázek, který si pyšný tatínek může vyvěsit v kanceláři. Když jste na střední, tak nic nezkazíte štanglí salámu, knihou nebo drobností, která se vztahuje k tátovým koníčkům a zájmům. A v dospělosti, to už před vámi stojí nekonečně mnoho možností, protože vám nechybí vlastní příjem a občanka potvrzující plnoletost, takže klidně zkuste láhev exkluzivního vína, whiskey či koňaku. Nebo doutníčky, má-li pro ně tatínek slabost. K vhodným a oblíbeným dárkům se často řadí hodinky, neboť jsou elegantní, užitečné a pro tatínky hračičky můžete vybrat opravdu promakané kousky se spoustou neuvěřitelných funkcí. Přejete-li si však darovat něco, co se hned nezkonzumuje a co bude trvalejší hodnoty, porozhlédněte se ve světě diamantů a drahých kovů.

Jako příklad lze uvést investiční diamanty. Jistě jste si tohoto trendu také všimli – vyplatí se tady investovat, protože si můžete být téměř 100% jistí, že jste peníze vložili do bezpečné komodity a že se vám třeba i vícenásobně vrátí. Krásně vybroušený kulatý, oválný, čtvercový, obdélníkový nebo kapkovitý kamínek se neztratí a tatínek bude vždycky mít něco na horší časy. A určitě vybírejte certifikované diamanty, u kterých si můžete být jisti jejich kvalitou.

Investiční diamant

Nesmrtelnou klasikou zas jsou manžetové knoflíčky. Jejich elegantní design často bere dech a dokáže ozvláštnit i obyčejnou košili – stačí jen bezchybně vybrat. Trh nabízí cenově dostupné knoflíčky ze stříbra, dražší knoflíčky ze zlata a luxusní knoflíčky z platiny – ty už jsou pro opravdové fajnšmekry. Jednoduchý vzhled, ideální na pracovní den, střídá složité zdobení a detaily, které vyniknou při společenských událostech. Do francouzské manžety dobře vsazený manžetový knoflíček osloví i ty největší odpůrce pánských šperků. A nebojte se diamantů, cena knoflíčku jistě dále poroste a kamínky bývají opravdu decentní a vkusné; především ty bezbarvé, modré a černé vyzařují tu správnou dávku mužnosti. Navíc tento typ klenotu se může v rodině dědit a přecházet z otce na syna.

Manžetové knoflíčky


I když se v České republice Den otců dosud plně neprosadil a slaví se spíše výjimečně, buďte vy inovátorem a doneste tento svátek do své rodiny. Jistě budete překvapeni, jakou radost či dojetí ve svém tátovi vyvoláte už jen tím, že se za ním zastavíte a dáte mu najevo, že ho máte rádi a že pro vás opravdu hodně znamená. Ano, svátek matek je stálicí našeho světa, ale nebylo by fér do něj zařadit i Den otců? Vždyť ke správnému vývoji a pohledu na svět potřebujeme vliv obou rodičů – každý z nich nám předává něco jiného, ale dohromady dokáží stvořit dokonalého človíčka.