10 zábavných svatebních her nejen pro novomanžele

Po společně prožitém čase jste zjistili, že chcete své osudy spojit. Budoucí nevěsta vyslovila své „ano“ a čerstvému snoubenci spadl kámen ze srdce. Teď už nezbývá nic jiného, než se pustit do předsvatebních úkolů. Kromě zařízení výzdoby, sestavení menu na hostinu či zřízení svatebního webu, vás čeká i další milá povinnost. A to vymýšlení zábavy! Na tomto úkolu se kromě snoubenců často podílí také jejich blízcí přátelé nebo svědci. Věříme, že následující článek vám to usnadní, neboť jsme v něm pro vás připravili deset originálních svatebních her, které zaručeně pobaví novomanžele i ostatní svatebčany.

Svatební kvíz

Kvízy patří na veselkách k vůbec nejoblíbenějším hrám, neboť pěkně ukazují,jak dobře se novomanželé před svatbou (ne)poznali. Ženich s nevěstou se posadí na židle zády k sobě a vymění si jednu z páru svých bot. Některý z hostů, jehož manželé pověří rolí moderátora, jim pokládá otázky „na tělo“. Oni na ně, dle vlastního uvážení, odpovídají zvednutím dámského střevíčku (pokud je odpověď nevěsta), nebo pánské boty (pokud je odpověď ženich). Otázky v kvízu mohou znít například takto:

 • Kdo lépe vaří?
 • Kdo víc trpí, když onemocní?
 • Kdo je hlava rodiny?
 • Kdo koho sbalil?
 • Koho více poslouchá pes/kočka?
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Poznáme se?

Hra s jednoduchými pravidly, jejímž cílem je poslepu poznat svůj protějšek. Na usedlejších svatbách, případně tam, kde by hrozily menší či větší roztržky (zejména mezi muži), je doporučeno hledat svou vyvolenou pouze podle ruky, nohy nebo hlavy. Pokud se konfliktů nebojíte, může ženich svou nevěstu nebo ona jeho hledat například podle hrudi či pozadí. Soutěžit samozřejmě nemusí pouze ženich nebo nevěsta. Zapojit se mohou i další dámy a pánové. Chcete-li, aby byla hra ještě zábavnější, je vhodné do řady žen či mužů zařadit také jednoho figuranta opačného pohlaví.

Cesta vajíčka

U „ohmatávání“ ještě chvíli zůstaneme. Při této hře dostane nevěsta uvařené vajíčko a jejím úkolem je protáhnout jej ženichovými kalhotami z jedné nohavice do druhé, a to co nejrychleji. Ten, kdo úkol zadává, samozřejmě tvrdí, že se jedná o syrové vejce. Díky tomu totiž bude nevěsta mnohem opatrnější. Pokud chcete hru osvěžit, je možné do ní zapojit další dámy s partnery, které se svatebním párem soutěží.

Zábava na svatbě
Svatební hry pobaví jak novomanžele, tak svatebčany
Zábava na svatbě
Odvažte se a bavte se – vždyť od toho svatební hry jsou!

Sundavání podvazku

Aktivita podobná té předchozí, jen s tím rozdílem, že tentokrát se snaží ženich za pomoci zubů sundat své partnerce podvazek. Opět na to má vyhrazený časový limit. Pro zachování pohody a dobré atmosféry na svatbě však doporučujeme, aby se o splnění tohoto úkolu pokusil opravdu pouze ženich. :)

Královský kočár

Na tuto oblíbenou svatební hru je kromě nevěsty a ženicha potřeba dalších 9 svatebních hostů, 11 židlí a 11 panáků (a samozřejmě nějaký ten alkohol). Neobejdete se ani bez dvou pomocníků – jeden bude číst příběh, druhý dolévat panáky. Židle se postaví tak, aby znázorňovaly jednotlivé části královského kočáru: ten je vepředu tažen dvěma koňmi, za nimi sedí kočí, dále čtyři svatebčané představující kola, mezi nimi ještě král s královnou a na konci dva kameny. Účastníci hry si rozdělí role, jež představují jednotlivé části kočáru. Když začne předčítání příběhu a dotyčná „část“ uslyší svůj název (v libovolném tvaru), musí povstat. Kdo hned nevstane, případně otálí, musí vypít panáka.

Text hry:

Na jednom královském dvoře žil král a královna. Tato královská dvojice si jednoho dne chtěla udělat kočárem vyjížďku po královské oboře. Král se zamilovaně podíval královně do očí a říká: „Královno moje, moje královno nejkrásnější, zavolej mi prosím kočího!“

Když kočí dorazil před krále a před královnu, král hned kočímu říká: „Kočí, přichystej kočár na projížďku! Kočí, hej kočí, posloucháš mě?! Přichystej kočár, ať můžeme s královnou vyrazit, jak se na správný královský pár patří!“ Kočí ale stále myslel jenom na to, zda po poslední projížďce, která byla samý kámen, dobře spravil všechna kola.

Kočí proběhl okolo kočáru do stáje, kde odvázal oba koně a zavedl je ke kočáru. Když přivazoval levého koně, mrknutím oka zkontroloval přední kola. Snad jsou přidělaná stejně pevně jako ta zadní kola. Král i královna vždycky volí cestu přes kameny, aby se nám nestalo neštěstí, říkal si cestou do stáje pro pravého koně!

Kola vypadala v pořádku, a tak kočí nechal krále i královnu nastoupit do kočáru. Kočí zapráskal bičem nad koňmi a královský kočár se rozjel. Snad jsou koně dobře nakrmení, pomyslela si královna, abychom se pěkně projeli. Král byl spokojen. Před sebou kočího a oba koně. Vedle sebe královnu. Snad jen to pravé zadní kolo drncalo trochu více než ostatní kola a i levý kůň byl o trochu lenivější než obvykle. Bičem to kočí ovšem určitě rychle spraví.

Kočár zrychloval a královský pár byl s jízdou koní hnaných kočím spokojen. Jenže vjeli do zatáčky! V tom jeden kámen, druhý kámen, třetí kámen! Nejprve nadskočilo levé přední kolo, poté pravé přední kolo a hned i levé zadní kolo s pravým zadním kolem. Koně zařehtali, kočí zaúpěl a král s královnou vypadli z kočáru.

Naštěstí se nic zlého nestalo. Pravý kůň (o trochu chytřejší než levý kůň) začal hned brzdit a pomohl tak kočímu rozjetý královský kočár zastavit. Král pomohl královně vstát a obořil se na kočího: „Hej, kočí, jsi nemohl dávat větší pozor na ty kameny!? Teď máme přední kola nadranc!“ Kočí pohotově vyhrkl: „I zadní kola jsou pryč, králi!“ a ukazoval přitom na pravé zadní kolo, které se koulelo kamsi do dáli. Levé zadní kolo leželo tam, kde kočár prvně narazil do kamenů.

Takhle už do královského dvora nedojedeme, prohlásil král. Nechal odpřáhnout oba koně a s královnou na ně naskočili. Kočí musel za trest za králem, královnou a koňmi pěšky, protože královský kočár neuchránil od nárazu kamenů. Snad jednou dojde až domů.

Jednotlivé postavy v Královském kočáru vstávají na tato slova:

 • Levý kůň: kůň, koně.
 • Pravý kůň: kůň, koně.
 • Kočí: kočí, koně, kočár.
 • Král: král, královský, kočár.
 • Královna: královna, královský, kočár.
 • Levé přední kolo: levé přední kolo, kola, přední kola, kočár, kameny.
 • Levé zadní kolo: levé zadní kolo, kola, zadní kola, kočár, kameny.
 • Pravé přední kolo: pravé přední kolo, kola, přední kola, kočár, kameny.
 • Pravé zadní kolo: pravé zadní kolo, kola, zadní kola, kočár, kameny.
 • Kameny: kočár, kameny.

Rok s novomanželi

Dobrá zpráva – při této zábavě si novomanželé konečně trochu odpočinou! Jejich úkolem je pouze předem vymyslet 12 různých úkolů pro svatebčany a zvolit nějakou soutěžní hru. V té se poté utká 13 dobrovolníků, z nichž postupně v každém kole jeden vypadne a dostane tak přidělený úkol na určitý měsíc (v prvním kole se soutěží o leden, ve druhém o únor a tak dále). Z posledního kola pak vzejde vítěz, pro kterého musí naopak něco splnit novomanželé.

Na vymýšlení úkolů pro svatebčany si dejte záležet. Zároveň však vezměte v potaz fyzické, finanční i další možnosti účastníků svatby, abyste jim nakonec přiděleným úkolem oslavu spíše nezkazili. Dobrým tipem může být například společný výlet do přírody, piknik, večeře, grilovačka či výprava na vánoční trhy.

A jakou zvolit onu hru, při které svatebčané postupně vypadávají? Ideální je například židlový tanec, který má jednoduchá pravidla. Účastníci při něm za doprovodu svatební hudby tancují kolem židlí, kterých je vždy o jednu méně než soutěžících. Kdo při ztichnutí hudby zůstane stát, ten vypadává. V každém kole nezapomeňte vždy jednu židli odebrat.

Popelky

Princip této hry spočívá v tom, že si dámy sundají obě své boty, a každý z můžu si jednu z nich vylosuje. Poté běží časový limit, během něhož musí každý pán najít správnou Popelku, které vylosovaná bota padne.

Tanec s balonky

Určitě budete souhlasit s tím, že v žádném svatebním programu nesmí chybět tanec. Pokud ho chcete udělat o něco zábavnější, spojte ho s touto aktivitou. Každý z páru si během ní k noze přiváže balonek a v průběhu tance se snaží zneškodnit balonky ostatních. Logicky vyhrává ta dvojice, které balonek vydrží nejdéle.

Zábava na svatbě
Které Popelce padne vylosovaný střevíček?
Zábava na svatbě
I do tancování můžete zakomponovat zábavnou hru

Novomanželé v kuchyni

Tato hra je určena pouze pro nevěstu a ženicha a má otestovat jejich kuchyňské znalosti. Nejprve se zavážou oči ženě a dávají se jí podle chuti poznávat kuchyňské přísady, například sůl, cukr, ocet, sójová omáčka a podobně. Následuje obdobný úkol pro muže, ten má však poslepu rozeznávat různé typy kuchyňského náčiní.

Poznej mě po hlase

Ačkoliv na první pohled působí jednoduše, může tahle soutěž svatebčany pěkně potrápit (a samozřejmě i rozesmát). Účastní se jí libovolný počet partnerských dvojic, které se rozdělí na muže a ženy. Ti si na přeskáčku sednou na židle zády k sobě. Poté jedna z dam zavolá: „Kde je můj muž?“ A z pánů odpoví ten, který si myslí, že se ozvala jeho žena. Pokud je odhad správný, pár může odejít. Prohrává ta dvojice, která na židlích zůstane sedět jako poslední.

Kromě výše uvedených her nezapomeňte na svatbě oživit také některé z typických svatebních tradic. Uvidíte, že i při nich si užijete spoustu zábavy.

Ať už jste nastávající novomanželé nebo jejich blízcí kamarádi, kteří pro ně připravují zábavný program, vždy při něm myslete především na složení svatebčanů. Právě tomu byste měli svatební aktivity přizpůsobit. Jakožto ženich a nevěsta nezapomeňte také obdarovat svatební hosty nějakým milým překvapením. A pak už se jen radujte a těšte na společný život ve dvou.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky