Jak naplánovat dokonalé líbánky

Ty nejkrásnější snubní prstýnky už jste dávno vybrali, stejně tak svatební šaty a šperky. Svatební obřad i následná oslava byly perfektně naplánovány a jejich průběh splnil všechna vaše očekávání. Přesto vás všechny ty přípravy trochu zmohly a nyní se již těšíte na krásné období líbánek – onu magickou posvatební dobu, kdy si můžete svou společnou zamilovanost konečně užít dosyta. Na svatební cestě jistě zažijete spoustu nezapomenutelných zážitků, které ještě zesílí romantickou atmosféru. A kdoví, možná se i odhodláte k prvním krokům pro založení rodiny. Avšak ještě předtím, než definitivně učiníte rozhodnutí, kam se na líbánky vydáte, doporučujeme, abyste destinaci vybírali pečlivě a s láskou. Vždyť tato událost je jen jednou za život a určitě si zaslouží velkou pozornost.

Jak tedy vybrat místo, kam se na svatební cestu vydat s ohledem na společné zájmy? Jaké destinace z Čech i zahraničí jsou ty nejlepší? A jak na svatební cestě ušetřit a udělat ji zároveň ještě romantičtější? Nejen na tyto otázky vám v následujícím článku rádi odpovíme.

 • Zlaté snubní prsteny s volbou písmen po obvodu Jomami
  Zlaté snubní prsteny s volbou písmen po obvodu Jomami
 • Eternity prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Lorne
  Eternity prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Lorne
 • Snubní prsteny ve tvaru větviček Valleia
  Snubní prsteny ve tvaru větviček Valleia
 • Zlaté snubní prsteny s černým rutheniem a matným povrchem Apla
  Zlaté snubní prsteny s černým rutheniem a matným povrchem Apla
 • Tepané a škrábané snubní prsteny ze zlata Vedette
  Tepané a škrábané snubní prsteny ze zlata Vedette

Jak vybrat tu pravou svatební cestu

Možná patříte do početné skupiny lidí, kteří se celý rok těší, až položí znavené údy do vyhřátého písku pláže a přitom se občas svlaží v mořských vlnách. O jakékoli náročnější aktivitě během svatební cesty tedy nechce ani slyšet. Přestože tento typ dovolené je stále nejoblíbenější, mnoho párů dá určitě přednost dobrodružnějším typům líbánek. Naštěstí už je nabídka destinací natolik pestrá, že si s ohledem na své zájmy i finanční situaci vybere opravdu každý. Inspirací vám mohou být i následující tipy na svatební cestu.

Dobrodruzi

Pro neposedné páry, které rády sbírají zážitky a trocha nepohodlí jim nevadí, jsou ideální akční svatební cesty, které si dokonce mohou zorganizovat na vlastní pěst. Ideální destinací jsou jakékoli nižší hory (tedy pokud zrovna nejste profesionální horolezec) nebo jiné oblasti se zajímavými přírodními úkazy. Zabalte do krosny spacák, karimatku a vyražte na dobrodružnou pouť, nebo si zamluvte ubytování blízko nějakého národního parku a odtud podnikejte více či méně náročné výpravy do okolí. Večer si pak můžete vychutnat výborné jídlo při svitu svíček i vzájemnou blízkost v pohodlí hotelu.

Další dobrodružnou variantou je možnost účastnit se společně nějaké dobrovolnické akce a začít tak nový život tím, že vykonáte dobrý skutek. V současnosti už dokonce existují agentury, které zprostředkovávají dobrovolnické cesty výhradně pro novomanžele. Můžete tak pracovat se znevýhodněnými ženami a dětmi v nepálských Himalájích, pomoci se vzděláním mladistvých na překrásném Zanzibaru nebo několik týdnů pracovat v záchranné stanici pro lvy v Africe. Pocit, že jste spolu se svou láskou zažili nezapomenutelné dobrodružství, a navíc pomohli dobré věci, bude úžasným základním kamenem vašeho manželství.

Líbánky v Las Vegas
Pokud je vám Evropa malá, můžete podniknout cestu za oceán a spojit svatbu se svatební cestou třeba v Las Vegas.

Romantici

Pro romantické duše je ideální klasická odpočinková dovolená u moře s romantikou na pláži či svatební cesta do wellness centra, kde budete mít dostatek času užít si ničím nerušeni blízkost jeden druhého. A kdyby vás přece jen plážová turistika znavila a vy měli zájem poznat i něco z okolí hotelu, cestovní kanceláře či internet nabízí celou řadu zajímavých aktivit, které můžete libovolně zařadit do programu a romantický pobyt si tak příjemně oživit.

Líbánky v přírodě
Není nad to po všem tom svatebním shonu na pár dní vypnout a dobít energii.

Objevitelé

Pro klidnější páry, které sice neholdují dobrodružným výpravám, ale na druhou stranu chtějí poznat víc než jen hotelovou pláž a bazén, existuje velmi zajímavá alternativa v podobě poznávacích zájezdů. V České republice, ale i jinde po světě, najdete mnoho zajímavých míst s unikátní architekturou, tradicemi či vynikající kuchyní, která jen čekají, až jejich kouzlo společně objevíte. Výhodou tohoto typu svatební cesty je fakt, že pokud ji plánujete na vlastní pěst, může obsahovat opravdu vše – od koupání na krásných plážích přes objevování osobité atmosféry evropských měst až po degustaci lahodných pokrmů a nápojů typických pro danou oblast.

Líbánky v Římě
V Římě si kromě monumentální architektury vychutnáte i skvělou italskou kuchyni a zároveň jste kousek od moře.

Ty nejlepší destinace na líbánky

Aby byla vaše volba jednodušší, sepsali jsme pro vás několik konkrétních tipů na svatebnícestu tak, aby byly přímo ušité na míru vašim preferencím.

Zažijte dobrodružství

Skotsko

Pokud jste do líbánek ochotni investovat větší sumu a nevadí vám, že se během své romantické dovolené příliš neohřejete, je pro vás tato země s magickou atmosférou ideální volbou. Vynechat byste rozhodně neměli prohlídku historického Edinburghu s překrásnými domy a hradem. Poté se můžete vydat do romantické Skotské vysočiny s destilérkami whisky, které jistě stojí za návštěvu. Najdete zde i spoustu hradů a zřícenin, také stále aktivní vojenskou pevnost Fort George. Milovníci mýtů se možná nechají zlákat k návštěvě jezera Loch Ness a obdivovatelé hor se vydají přímo na nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis. Nádherné přírodní scenérie jsou také v národním parku The Trossachs a poblíž jezera Loch Lomond.

Země bývalé Jugoslávie

Užíváte si raději sluníčka, míst bez davů turistů a nechcete se vzdát toulek nedotčenou přírodou? Vydejte se na Balkán do zemí bývalé Jugoslávie, které si stále udržely svůj typický ráz. Zejména Slovinsko s jezery a hlubokými jeskyněmi, Bosna a Hercegovina s vodopády a nádhernou přírodou a Černá Hora s úžasnými stezkami pro cyklisty i turisty patří mezi balkánské skvosty, které dosud turismus tolik nezasáhl, a zachovaly si tedy svou autentičnost.

Křivoklátsko

Pokud dbáte na rozpočet a chcete strávit svatební cestu v ČR, pak určitě navštivte CHKO Křivoklátsko, které už dlouho oprávněně aspiruje na to, aby se stalo národním parkem.

Těšit se můžete na nádherný původní les včetně vzácných tisů, unikátní hrady, jezírka, vodopád i nejhezčí skálu ve středních Čechách.

 • Vintage prsten s lab-grown diamanty a komfortní prsten Liam
  Vintage prsten s lab-grown diamanty a komfortní prsten Liam
 • Zlaté snubní prsteny s růžovou opálovou výplní Paole
  Zlaté snubní prsteny s růžovou opálovou výplní Paole
 • Eternity prsten s moissanity a pánský půlkulatý snubní prsten Otila
  Eternity prsten s moissanity a pánský půlkulatý snubní prsten Otila
 • Snubní prsteny s ruční rytinou mraků Clouds
  Snubní prsteny s ruční rytinou mraků Clouds
 • Zlaté tepané snubní prsteny Laurita
  Zlaté tepané snubní prsteny Laurita

Užijte si romantiku

Maledivy

Ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu patří poslední roky k nejoblíbenějším prázdninovým destinacím. Pro líbánky je prý nejvhodnější hlavní ostrov Malé, který je centrem celé země, ostrov Biyadhoo s úžasnými možnostmi pro potápění nebo Fihalhohi s pověstnými nadmořskými bungalovy.

Portugalsko

Do Portugalska jezdí stále více lidí a až poznáte jeho krásy, pochopíte proč. Je to mimochodem také skvělý tip, kam se na svatební cestu vydat v září, neboť tu končí turistická sezóna, moře je však stále krásně teplé. Kromě Lisabonu a Porta se k nejoblíbenějším líbánkovým městům řadí pohádková Sintra či středověká Evora. Odpočinout si můžete na mnoha krásných plážích, mezi ty nejhezčí však patří na severu Praia Forte do Paço a Dunas de São Jacinto, na jihu potom Praia da Amália nebo Praia da Santa.

Chateau Mcely

Pokud jste někdy snili o životě na zámku, pak se vám tento sen může splnit i během svatební cesty v ČR, jen asi hodinu cesty na severovýchod od Prahy. V Chateau Mcely si můžete užít dokonalý relax v místních lázních, vykoupat se v přírodním biotopickém jezírku, užít si krásné procházky v anglickém parku a pochutnat si na delikatesách v místní vyhlášené restauraci Piano Nobile – jednoduše prožít nezapomenutelnou romantiku. A pokud vás přece jen odpočinek omrzí a vy se rozhodnete prozkoumat okolí, pěkným tipem je například nedaleký barokní zámeček Loučeň, pověstná restaurace Farma Košík s typicky českou kuchyní či muzeum Škoda v Mladé Boleslavi.

Líbánky na zámku
Pokud se chcete cítit jako princezna a princ, naplánujte si líbánky na zámku.

Thajsko

Ne nadarmo se Thajsko stalo oblíbeným cílem českých turistů. Na své svatební cestě můžete v této zemi zažít vše. Ostrovy nabízí nádherné písečné pláže, přírodu i luxusní hotely. Toužíte-li uniknout turistickému shonu, vyhněte se oblasti Krabi a Phuketu a raději zamiřte na ostrovy jako Ko Lanta, Ko Samui či Ko Phangan. Lákají vás národní parky, čajové plantáže, budhistické chrámy a sloní útulky? Skočte na letadlo a druhou polovinu líbánek si užijte v okolí měst Chiang Mai nebo Chiang Rai, která všechny tyto atraktivity nabízí.

Evropská města

Benátky, Řím a Paříž. Trojice měst, která na žádném seznamu romantických pobytů pro novomanžele nesmí chybět. Architektura i atmosféra těchto míst je natolik výjimečná, že vás před jejich návštěvou neodradí ani fakt, že během sezóny jsou přeplněna turisty. Pak už je jen na vás, zda zvolíte romantická zákoutí Benátek, styl a impozantnost Paříže či historické kouzlo Říma.

Líbánky v Benátkách
Romantickou atmosféru Benátek si zamilujete na první pohled.

Mikulov a okolí

Není snad lepší lokalita pro svatební cestu v České republice než ta v okolí Mikulova. Vinice táhnoucí se přes kopce a údolí, lesknoucí se hladina Novomlýnské nádrže a nad tím vším impozantní hrad Děvín, ze kterého si můžete vychutnat dechberoucí pohled na celou oblast. Až prozkoumáte přírodní krásy a užijete si lahodné víno z místních sklípků, můžete se pustit do objevování architektonických skvostů, kterých je zde celá řada (v Mikulově například Dietrichsteinská hrobka nebo nedaleké zámky Valtice a Lednice).

Kolik to bude stát

Líbánky nejsou jen o plánování romantické dovolené, ale je nutné vzít v potaz také praktickou stránku věci, tedy především otázku financí. Připravili jsme pro vás krátký přehled cen pobytů včetně několika tipů, jak ušetřit.

Pokud se spokojíte se skromnějším ubytováním v České republice nebo levnějších evropských destinacích, týdenní svatební cesta vás může vyjít do 15 až 20 tisíc Kč za oba. Pakliže hledáte all inclusive resorty v destinacích jako Řecko, Turecko či Egypt, počítejte s cenou na týden včetně letenky okolo 40 až 50 tisíc Kč, pokud si ovšem počkáte, mezi last minute zájezdy pak můžete objevit i daleko výhodnější ceny. Romantický pobyt v nejluxusnějších resortech na Mauriciu, Seychellách či Santorini nebo svatební cesta kolem světa vás však může vyjít i na více než 100 tisíc Kč. Pokud se vám nedostává času a rozhodnete se pro prodloužený eurovíkend v jednom z evropských měst, zde počítejte s cenou kolem 20 až 25 tisíc Kč za oba.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Jak ušetřit

Vynechejte cestovní kancelář

Pokud vám nevadí trocha plánování předem, určitě se nebojte cestu naplánovat sami na vlastní pěst. Zejména v případě exotických destinací tak můžete ušetřit desetitisíce a svatební cesta vás vyjde opravdu levně. Začněte tím, že vyhledáte levné letenky například na Honzovyletenky.cz nebo na Cestujlevne.cz. Poté si na Bookingu či Airbnb vyberte to nejlepší ubytování a těšte se na líbánky za nejvýhodnější cenu, navíc přesně podle svého gusta.

Využijte slevy pro novomanžele

Pokud neradi plánujete a raději tuto práci přenecháte odborníkům, pak nezapomeňte, že některé cestovní kanceláře i luxusnější hotely nabízí novomanželské slevy. Při výběru svého romantického pobytu se tedy nikdy nezapomeňte o této možnosti informovat.

Závěrečné tipy

Aby byla vaše dovolená ještě romantičtější, připravili jsme pro vás na závěr několik zajímavých tipů na svatební cestu, které z ní udělají nezapomenutelné období vašeho života.

Plánujte překvapení

Líbánky jsou jedním z mála období v životě, kdy máte jeden pro druhého neomezené množství času, proto toho nezapomeňte náležitě využít a dejte své drahé polovičce najevo, jak moc je pro vás důležitá. Neříkáme, že musíte zabalit jeden kufr navíc, abyste ji mohli každý den obdarovat něčím novým. Stačí maličkosti, například najděte v okolí hotelu restauraci, o níž víte, že připravuje partnerovo oblíbené jídlo, nechte na pokoj přinést čokoládové překvapení nebo jednoduše připravte své lásce vanu se svíčkami a šampaňským.

Mluvte o tom, že jste novomanželé

Když se lidem svěříte, že jste právě na líbánkách, uvidíte, že k vám budou přistupovat trochu odlišně. Třeba dostanete od zaměstnanců hotelu láhev šampaňského na účet podniku či vám jednoduše popřejí šťastnou cestu životem. A i to je přece krásné, ne?

Hudební vzpomínky

Tenhle nápad se vám určitě zalíbí. Je to totiž inovativní plán, jak vytvořit váš společný romantický playlist, aniž byste se museli dohadovat, jakou hudbu má jeden či druhý rád. Pokaždé, když budete zažívat něco romantického v restauraci, klubu či na pláži, zaznamenejte si daný okamžik i píseň, která v pozadí hraje. Vytvořte si posléze z písniček seznam, díky kterému na ty nejlepší chvíle své svatební cesty nikdy nezapomenete.

Vytvořte si romantický zvyk

Pokud vaše líbánky trvají déle než tři dny, může být právě malý zvyk zážitkem, který si budete ještě dlouho pamatovat a možná ho následně přenesete i do běžného života. Každý večer si třeba dejte společně sklenku vína nebo si po večeři udělejte krátkou procházku.

Detoxikujte

A nemáme na mysli očistu tělesnou, ale spíše tu digitální. Mobil byl vaším společníkem po dlouhá léta, proto jsou líbánky jedinečnou příležitostí k tomu, abyste ho projednou odložili a raději se věnovali svému životnímu partnerovi.

Přejeme vám, aby vaše svatební cesta splnila všechny vaše představy a stala se pokladnicí romantických momentů, vzpomínek a pocitů, ze které budete moci čerpat během celého svého manželství.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky