Jak vybrat dokonalý šperk

Výběr správného šperku může být matoucím, někdy stresujícím a mnohdy až nadlidským úkolem. Jak vědět, co je to pravé, když máme k dispozici takovou škálu možností – a nezáleží, jestli hledá žena něco pro sebe či kamarádku, nebo jestli se dokonce do světa lesklých kamenů snaží proniknout muž. Pokud nemáte s výběrem klenotů mnoho zkušeností, mohou vám odborníci pomoci zúžit nabídku dostupných šperků do takové míry, že zůstane ten jediný, vysněný, unikátní ideál. A od toho jsme tu také my! Nyní se společně podíváme na to, jak podle tónu pleti, barvy vlasů a očí a stylu oblékání vybrat klenot, který podtrhne vlastnosti vyvolené ženy a bude ji krásně doplňovat.

Salt and pepper novinky

Poznejte jedinečné, sametově šedé diamanty

Salt and pepper novinky

1. Využijte jako vodítko tón pleti

Klíčem úspěchu každého looku je správně sladěné oblečení, vlasy, make-up a doplňky. Týká se to samozřejmě i výběru šperků. Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že klenoty jsou neutrální a lze je bez potíží kombinovat s jakýmkoliv tónem pleti, věřte, že je to právě naopak a že není radno tento klíčový faktor při nakupování přehlížet. Tón pokožky udává, nakolik šperk svoji nositelku rozzáří. Stejný šperk může na každém vypadat trochu jinak. Ptáte se proč? Jedním z nejvýznamnějších důvodů je vlastně to, že různé ušlechtilé kovy a drahokamy odpovídají lépe buď studenému, nebo teplému tónu pleti.

Při hledání dokonalého šperku je tedy rozumné se nejprve zaměřit právě na tón pleti. Rozhodování samozřejmě ovlivní i osobní preference a vkus, ale zjištění, jestli klenot bude nosit studený, nebo teplý typ, je výborným výchozím bodem. Mnozí z nás si jistě začínají vybavovat tvář dané ženy a přemýšlí nad barvou její kůže. Nejde však o barvu, ale tón. Ženy velice často pro zkrášlení používají tónovací kosmetické prostředky a make-up, proto se při určování tónu pleti soustřeďte spíše na zápěstí. Z tohoto hlediska rozlišujeme:

Studený tón pleti

Existuje celá řada triků, jak zjistit, jaký typ žena je. Některé jsou sofistikovanější, některé jednodušší. My se přikloníme k šalamounskému řešení a položení tří základních otázek:

 • Vypadají vaše žíly na zápěstí pod přirozeným slunečním světlem purpurově nebo modře?
 • Spálíte se snadno?
 • Špatně se opalujete?

Jestliže třikrát zazní odpověď ano, pak se jedná bezesporu o studený typ, který se vyznačuje narůžovělou či růžově červenou barvou kůže, přirozeně blond, černými nebo hnědými vlasy a barvou očí od světle modré po tmavě hnědou. Studeným typům žen, jimž tváře lehce zbarví ruměnec, sluší chladivě zbarvené kovy:

 • stříbro
 • bílé a růžové zlato
 • platina

Není to však nejčastěji ušlechtilý kov, který k sobě přitáhne nejvíce pozornosti, ale osazený drahokam, jenž se na světle oslnivě rozzáří. Soustřeďte se tedy na:

 • Zlatý přívěsek s akvamarínem a bílými topazy Carlton
  Zlatý přívěsek s akvamarínem a bílými topazy Carlton
 • Safírová srdíčka ve zlatých náušnicích Ryni
  Safírová srdíčka ve zlatých náušnicích Ryni
 • Zlatá diamantová kolekce Kaia
  Zlatá diamantová kolekce Kaia

Teplý tón pleti

Teplým tónem pleti se vyznačují všechny ženy, které si odpoví ano na následující otázky:

 • V přirozeném slunečním světle se žíly na zápěstí jeví zelené s nažloutlým/olivovým podtónem?
 • Zřídka se na sluníčku spálíte?
 • Snadno a rychle se opalujete?

Při pohledu na tvář ženy s teplým tónem pokožky zjistíte, že její kůže má jemný nádech zlaté, meruňkové, hnědé nebo žluté barvy a obličej s modrýma, zelenýma či oříškovýma očima rámují jahodově či medově blond, zrzavé nebo hnědé vlasy s červenými záblesky. Těmto dívkám a dámám sednou šperky z hřejivě zbarvených kovů, jako je:

 • žluté zlato
 • růžové zlato

Samozřejmě že ideální drahokamy se pyšní odstíny, z nichž sálají sluneční paprsky, a zemitými tóny:

 • trefou do černého jsou hřejivé barvy perel – zlatá, krémová, žlutá
 • drahokamy by se měly nést ve variacích hnědé, oranžové, červené, zlaté, tyrkysové, žluté či žlutozelené a dalších sytých a odvážných odstínů, jimiž se mohou pochlubit mimo jiné olivíny, jantar, korály, tyrkys, citríny, čokoládové a zelené topazy či granáty
 • Elegantní zlatý prsten se smaragdem a diamanty Gracie
  Elegantní zlatý prsten se smaragdem a diamanty Gracie
 • Romantický stříbrný přívěsek s citríny Poppy
  Romantický stříbrný přívěsek s citríny Poppy
 • Zlaté náušnice s oválnými olivíny Sabinah
  Zlaté náušnice s oválnými olivíny Sabinah

Neutrální tón pleti

Pokud žena, jež bude šperk nosit, nespadá ani do jedné z výše uvedených kategorií, pak se těší z neutrálního tónu pleti, který se nachází napůl cesty mezi studeným a teplým typem. Její pokožka se nevyznačuje ani výrazným olivovým, ani růžovým odstínem, a proto si může dovolit širší škálu barev a nemusí se omezovat a zatěžovat jakýmkoliv dělením. Tón pleti jí dává šanci nevázaně experimentovat a kombinovat studené ušlechtilé kovy s teplými barvami drahokamů a diamantů. Nejlépe na ní budou vypadat i šperky ze tří druhů zlata.

2. Využijte jako vodítko barvu vlasů

Při pátrání po ideálním šperku se můžeme řídit i barvou vlasů, protože ta pro klenoty představuje nečekaného spojence. Ačkoliv se odstín vlasů často přehlíží, tvoří velkou část celkového dojmu, na jehož základě člověka vnímáme. Při volbě oděvu a šperků se tedy barva vlasů nesmí podcenit – měla by koexistovat v harmonii a navzájem se s nimi doplňovat. Nezanedbejte tedy při prohlížení nabídky náušnic a náhrdelníků ani barvu vlasů té, jež se bude moci klenotem pyšnit. I když jsou smaragdy považovány za univerzální, je možné vybrat šperk lépe!

Černovlásky

Šťastné černovlásky! Temný odstín vlasů jim dovoluje užívat si ty nejzářivější a nejodvážnější kameny. Sytě růžová, tmavě červená, světle modrá a zelená dokonale vyniknou, měkčí zemité tóny by se v záplavě černé hřívy mohly utopit. Úchvatný kontrast dokáží vytvořit růženíny (rose quartz), ohnivé granáty, bílé topazy, černočerné onyxy, fialové ametysty a rudé rubíny. U černovlasých žen se nebojte sáhnout po dech beroucích klenotech, které k sobě přitáhnou veškerou pozornost. Světlé typy by vedle výrazných šperků zanikly, ale černovlásky takový klenot unikátně doplní.

 • Zlatý prsten s ametystovým srdcem a diamanty Gally
  Zlatý prsten s ametystovým srdcem a diamanty Gally
 • Zlaté náušnice s cabochon růženíny Collins
  Zlaté náušnice s cabochon růženíny Collins

Brunetky

Oslňující hnědovlásky před sebou mají širokou paletu drahých kamenů, ze kterých mohou vybírat. Vedle slušivých modrých drahokamů jim lze doporučit i syté červené a okouzlující fialové kameny, které dokáží zvýraznit stejnobarevné odstíny, které se jim ve svitu slunečních paprsků odráží ve vlasech. Perfektní symbióza rozzáří a podtrhne celou osobnost. Modrooké brunetky přirozeně sáhnou po safírech a modrých topazech, které prohloubí odstín jejich očí. Skvělou volbou jsou i podzimní tóny jantaru či nepřehlédnutelný oheň rubínu. Chybou nebude ani šperk s ametystem, citrínem nebo turmalínem.

 • Zlaté náušnice s růžovými safíry Janelle
  Zlaté náušnice s růžovými safíry Janelle
 • Zlatý náhrdelník s 2.03ct ametystem a diamantem Emanuella
  Zlatý náhrdelník s 2.03ct ametystem a diamantem Emanuella
 • Prsten s ametystem z růžového zlata Lacerta
  Prsten s ametystem z růžového zlata Lacerta

Zrzky

Ohnivým rusovláskám nejlépe sednou neutrální barvy. Intenzivní kontrastní barvu vlasů se hodí zjemnit tlumenými zemitými tóny. Zrzky vyniknou v tmavě zelených, sytě modrých a žlutých drahokamech, jako je smaragd, tanzanit, citrín, jantar, ohnivý opál a záhněda (smoky quartz). Kameny s šedavým podtónem a v purpurové, růžové, jasně červené a černé potlačí živost rusých vlasů a budou vypadat mdle.

 • Stříbrné elegantní náušnice s modrými safíry Vahini
  Stříbrné elegantní náušnice s modrými safíry Vahini
 • Elegantní rubínová kolekce šperků ze zlata Sherry
  Elegantní rubínová kolekce šperků ze zlata Sherry
 • Nebeský topaz ve zlatém prstenu s diamanty Aurore
  Nebeský topaz ve zlatém prstenu s diamanty Aurore

Blondýnky

Před světlovlasými kráskami se rozkládá nepřeberné množství možností. Většina barevných kamenů s blond vlasy ladí, protože jsou univerzální a ne tak úplně dominantní. Některé kombinace odstínů však dokáží půvabem až omráčit: modré safíry, topazy, akvamaríny a tyrkysy dech beroucím způsobem kontrastují s blonďatými loknami. Ve spojení se žlutou se rozehraje vnitřní oheň smaragdů a olivínů. Odvážné a sebevědomé dámy vyniknou ve špercích s oranžově zbarvenými kameny, jež dodají světlé pleti i vlasům zdravý lesk.

 • Přívěsek z bílého zlata se švýcarským topazem a lab-grown diamanty Nuncio
  Přívěsek z bílého zlata se švýcarským topazem a lab-grown diamanty Nuncio
 • Náušnice s perlami, safíry a diamanty Mahavir
  Náušnice s perlami, safíry a diamanty Mahavir
 • Zlatý akvamarínový prsten s diamanty Alanyse
  Zlatý akvamarínový prsten s diamanty Alanyse

3. Využijte jako vodítko barvu očí

Ano, i oči hrají při výběru klenotu nezanedbatelnou roli. Správný odstín kamene dokáže barvu očí zvýraznit, prohloubit, rozpálit v nich jiskru a z krásných očí udělat oči svádivé, plné života a vášně. Pohlédněte tedy hluboko do očí té, kterou bude šperk zdobit, a rozhodněte, jaký drahokam dokáže to, co jen štěstí a radost umí.

Modré oči

Ledový třpyt modrých očí dokáže zvýraznit stříbro, platina a bílé zlato. Neutrální odstíny jako hnědá, stříbrná a šedá zdůrazňují barvu očí a modrá má šanci naplno se rozsvítit. Jiskru očím dodá achát a quartz. Ke světlejším očím dobře vypadají akvamaríny, hlubší modř podtrhnou safíry. Ideální kontrast tvoří rubíny a červené drahokamy nebo růžové safíry a spinely, proto se porozhlédněte po náhrdelníku nebo náušnicích, které by jimi byly ozdobené. Za zajímavou a originální volbu lze označit opály, jejichž hra barev nechá očím prostor, aby náležitě vynikly.

 • Stříbrné květinové náušnice plné safírů Zetha
  Stříbrné květinové náušnice plné safírů Zetha
 • Zlaté halo náušnice s rubíny a topazy Julito
  Zlaté halo náušnice s rubíny a topazy Julito

Zelené oči

Velice vzácné zelené oči uhranou svou pozoruhodnou zvláštností a tajemností. Sluší jim teplé i chladné odstíny ušlechtilých kovů, proto chybu neuděláte se stříbrem, platinou a ani jakýmkoliv zbarvením zlata. Z široké škály zelených drahokamů lze vybrat ten, který nejlépe odpovídá barvě očí: smaragd, ametyst, jadeit, olivín nebo snad turmalín? Působivou kombinaci vytváří zelené oči s úchvatnými tyrkysy nebo bohatými tóny rubínů, jež dramaticky kontrastují a přitahují tak k sobě pozornost.

 • Zlatý přívěsek ve tvaru srdce s ametystem a diamanty Sofia
  Zlatý přívěsek ve tvaru srdce s ametystem a diamanty Sofia
 • Stříbrné visací náušnice s olivíny Aubor
  Stříbrné visací náušnice s olivíny Aubor
 • Zlatý prsten s olivínem a diamanty Chaitra
  Zlatý prsten s olivínem a diamanty Chaitra

Oříškové oči

Oříškové oči jsou nepopiratelně ohromující. S prvky zelené, hnědé, a dokonce i modré září pokaždé jinak. Nezanedbejte proto výběr šperků, chcete přece zvýraznit záhadnou oříškovou. Nesahejte po nabízející se zelené či hnědé, ale zkuste růžovou a purpurovou. Tyto romantické odstíny dovolí oříškové zazářit v její plné kráse. Do růžového nebo žlutého zlata zasazený růžový turmalín či ametyst by mohly být tím pravým ořechovým. Dobrou volbou jsou i bohaté podzimní barvy či jasně modrá topazů a akvamarínů a červená rubínů a granátů.

 • Zlatý prsten s emerald turmalínem a diamanty Marin
  Zlatý prsten s emerald turmalínem a diamanty Marin
 • Ametystové náušnice ze zlata Emiliena
  Ametystové náušnice ze zlata Emiliena
 • Stříbrný přívěsek matka a dítě s rubínem a diamantem Sati
  Stříbrný přívěsek matka a dítě s rubínem a diamantem Sati

Hnědé oči

V průběhu let hnědé oči inspirovaly řadu hudebníků a dalších umělců k vytvoření unikátních děl. Hnědooké dámy ocení šperky ze žlutého a bílého zlata, stříbra nebo platiny. Chcete-li hnědé oči opravdu zvýraznit, zvolte zelené smaragdy nebo modré safíry. Hodí se i červené kameny v široké škále odstínů: od ohnivých rubínů a tmavých granátů po něžné turmalíny a spinely. Porozhlédnout se můžete i po teple hnědých drahokamech, které oči efektně zdůrazní.

 • Zlaté náušnice se safíry a diamanty Elina
  Zlaté náušnice se safíry a diamanty Elina
 • Zlatá souprava z bílého zlata s granáty Ester
  Zlatá souprava z bílého zlata s granáty Ester
 • Zlatý zásnubní prsten se smaragdem Mahin
  Zlatý zásnubní prsten se smaragdem Mahin

4. Využijte jako vodítko obsah šatníku

Už jste prozkoumali tón pleti, podívali se na ladící nabídku podle barvy vlasů i očí, a přesto stále váháte? Zkuste nahlédnout do ženina šatníku nebo chvíli pozorovat, co ráda nosí a v čem se cítí dobře. Ačkoliv se mnoha mužům může zdát být svět dámské módy stejně vzdálený jako severní pól, existuje reálná šance, že pozornost věnovaná oblečení je dovede do země zaslíbené a oni se budou moci blýsknout perfektně zvoleným klenotem s jedinečným drahokamem.

Neutrální styl

Pod pojmem neutrální se skrývá šatník, který obsahuje decentní oblečení převážně v odstínech šedé, béžové, hnědé, pískové, bílé a černé. Barvy do něj zavítají pouze výjimečně, a to ještě spíše jen ve formě doplňků. Absenci výrazných odstínů přizpůsobte také šperk, který by neměl být příliš výrazný, aby nedominoval nad samotným stylem zvoleného oblečení. Perfektní volbu představují například náhrdelníky nebo náušnice s černými diamanty, které jsou nejen neutrální, ale i vysoce módní. Zaměřit se můžete i na zajímavé detaily šperku a stříbro a zlato různého typu doplnit originálními přívěsky či prvky, které pouze outfit doladí a nepřebijí.

 • Stříbrný náhrdelník s bílou opálovou kapkou Cloe
  Stříbrný náhrdelník s bílou opálovou kapkou Cloe
 • Zlaté visací náušnice s černými diamanty Berenice
  Zlaté visací náušnice s černými diamanty Berenice
 • Zásnubní prsten s diamanty Dylah
  Zásnubní prsten s diamanty Dylah

Oblečení plné barev

Pokud naopak obdarováváte ženu, která barvy miluje a dává to světu svým šatníkem najevo, nemusíte se bát zvolit odvážnější a výraznější šperk. Její outfity hrají sytými barvami a dynamickými vzory, proto ať už vyberete šperk, který je unikátní svým tvarem, nebo svojí barvou, rozhodně neuděláte chybu. Stoprocentně uspějete s nepřehlédnutelnými šperky, jako jsou statement prsteny či náhrdelníky. Trefou do černého jsou i velké zářivé kameny.

 • Půvabný zlatý prsten s 5ct citrínem a diamanty Aiofe
  Půvabný zlatý prsten s 5ct citrínem a diamanty Aiofe
 • Stříbrné náušnice s oválnými rubíny Caymile
  Stříbrné náušnice s oválnými rubíny Caymile

Zlatá střední cesta

A v neposlední řadě zde máme ženy, jimiž preferovaný styl oblékání je kombinací obou předcházejících. Tyto dámy s oblibou míchají neutrální kousky oblečení s těmi barevnými. Převážná většina žen spadá právě do této kategorie. Na místě je tedy vybrat takový šperk, který bude relativně decentní, a zároveň dostatečně výrazný. Zaměřte se právě na ty odstíny, které obléká nejčastěji, a soustřeďte se na klenoty, jež nejlépe splynou a zdůrazní oblíbené barvy.

 • Zlatý náhrdelník s olivínem a diamanty Ollian
  Zlatý náhrdelník s olivínem a diamanty Ollian
 • Stříbrné náušnice s růžovými safíry Aruni
  Stříbrné náušnice s růžovými safíry Aruni
 • Zlatý prsten s modrými diamanty Danel
  Zlatý prsten s modrými diamanty Danel
Každá žena je originál a správně zvolený šperk bude její jedinečnost podtrhovat. Náš návod může posloužit jako univerzální rádce v případech, kdy nemáme absolutně žádnou představu o hledaném šperku, nebo máme jen málo informací o ženě, která jej obdrží. Není pochyb, že ženu pomocí krásného šperku můžete jedině potěšit.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky