Zásnubní sety: vše, co jste o nich chtěli vědět, ale neměli jste se kde zeptat

Z ženského pohledu jsou zásnuby a svatby o romantických detailech a vzrušujícím plánování. O druhé polovičce se však to samé většinou říci nedá – málokterý muž se vrhne do svatebních příprav s opravdovým nadšením. Jistě, někteří tvoří čestnou výjimku, jejich počty se však pohybují v zanedbatelných číslech. Všichni pánové ale stráví hodiny i dny či týdny hledáním zásnubního prstenu. Dříve se zásnubní a snubní prsten vždy pořizovaly zvlášť a nevěsta při svatebním obřadu vyměnila zásnubní obroučku za tu snubní, kterou pak nadále nosila samostatně. Dnešní ženy však často neodolají kráse zásnubních prstýnků a touží je navlékat na prsteníček i po svatbě. Vždyť by byla škoda na další desetiletí schovat tak nádherný kousek, který často stojí nemalou částku, do šperkovnice a nemoci ho nosit. Ženich je zároveň postaven do role, kdy pořizuje oba kroužky a kdy musí vynaložit značné úsilí, aby sehnal dva ladicí prsteny. Pátrání po každém kroužku zvlášť může být celkem časově i finančně náročné. Vše rovněž vyžaduje notnou dávku vkusu i pečlivého promýšlení. Řada mužů proto upřednostní jednoduché „inženýrské“ řešení, které ocení i jejich šperky milující přítelkyně. V klenotnictví rovnou vyberou zásnubní set a mají vystaráno.

Co si pod pojmem zásnubní set představit?

Zásnubní set dle nejjednodušší definice tvoří zásnubní prsten a odpovídající snubní kroužek pro nevěstu. Oba kousky se vyrábějí tak, aby spolu ladily. Součástí sady však není obroučka pro ženicha. Zásnubní komplety jsou k dispozici v mnoha různých stylech a cenových rozpětích. Rozhodně tedy narazíte na soupravu prstýnků, kvůli níž se do vás vaše vyvolená opětovně zamiluje.

Pozor, nepleťte si zásnubní sety (angl. bridal set) se snubními sety, které tvoří snubní kroužky pro nevěstu a ženicha (angl. wedding bands, wedding rings). Oba prstýnky vynikají jednodušším designem.
Pozor, v anglosaském světě existuje i set tří svatebních prstenů (angl. wedding set), mezi nimiž se kromě zásnubního a snubního kroužku pro nevěstu ukrývá i snubní obroučka pro ženicha.

Proč zvolit zásnubní set?

 • Praktické hledisko

  Víte-li jako budoucí ženich, že si na prsteníček levé ruky navléknete raději obyčejný hladký kroužek a nebudete s partnerkou toužit po stejných snubních prstýncích nebo nějakém speciálním setu, pak je pro vás zásnubní sada ideální volbou. Dáma získá krásné, zdobené a ladicí obroučky a vy dodržíte svůj styl v podobě jednoduchého prstenu z obdobného kovu.

 • Jednotný design

  I když budete komplikovaně vybírat snubní prstýnek, který by pasoval k tomu zásnubnímu, nikdy nedocílíte stejné dokonalosti a jednoty jako při koupi zásnubního setu. Kroužky se už navrhují tak, aby působily jako jediný šperk. Po takovém dojmu baží mnoho nevěst.

Pokud však koupíte samotný zásnubní prsten a nevěsta zatouží po celém setu, ještě není vše ztraceno. Pokud byste takový přeci jenom neobjevili, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám vyrobíme snubní prstýnek na míru tak, aby seděl k jakémukoli zásnubnímu kroužku. Ať už je zásnubní prstýnek komplikovaný, nebo naopak zcela jednoduchý, společník do páru se k němu vždy najde.
 • Výhodná koupě

  Zásnubní sety zahrnují jak zásnubní, tak snubní prstýnek – kupujete vlastně dva v jednom. Zároveň tak můžete ušetřit spoustu peněz, než kdybyste se rozhodli pro koupi dvou samostatných kousků. Mnoho klenotníků nabízí soupravy těchto obrouček za vskutku výhodné ceny.

 • Elegantní look

  Zásnubní set má sám o sobě jedinečný vzhled. Nevypadá jako dva prstýnky, ale na první pohled se zdá, že novomanželka nosí jediný třpytivý kousek. Tento look je synonymem elegantního stylu.

 • Pohodlí při nákupu

  Pokud se rozhodnete pro zásnubní set, musíte nákupní martýrium podstoupit jen jednou. To znamená, že pouze jedinkrát se rozhodujete, jaký styl vybrat, jen jednou jednáte s obchodníkem a jen jednou platíte. Celý proces je tak mnohem pohodlnější a šetří váš čas, než když vyrazíte pro oba prstýnky zvlášť.

 • Komfortní nošení

  Chvilku trvá, než si nevěsta zvykne nosit zásnubní i snubní prstýnek dohromady. Jeden se může přesunout či posunout a druhý zas otočit, což bývá poněkud nepohodlné. Zásnubní set se nosí jako jediný kroužek, a proto se s ním mnoho žen cítí daleko komfortněji než se dvěma různorodými obroučkami.

 • Set prstenů ze zlata s měsíčním kamenem a tyrkysy Riaz
  Set prstenů ze zlata s měsíčním kamenem a tyrkysy Riaz
 • Zlatý zásnubní set prstenů s diamantem Elal
  Zlatý zásnubní set prstenů s diamantem Elal
 • Set prstenů s možností výběru diamantu Marveille
  Set prstenů s možností výběru diamantu Marveille
 • Set prstenů s možností výběru lab-grown diamantu Carina
  Set prstenů s možností výběru lab-grown diamantu Carina
 • Zásnubní set prstenů s alexandritem a diamanty Evies
  Zásnubní set prstenů s alexandritem a diamanty Evies

Proč vybrat zásnubní a snubní prstýnek zvlášť?

 • Společné vybírání snubních prstenů

  Otázka volby prstenů představuje pro mnoho mužů herkulovský úkol. Někteří se rozhodnou a usnadní si ho výběrem zásnubního setu. Jiní upřednostní koupi obrouček zvlášť třeba proto, že se chtějí s nevěstou poradit a užít si společné pátrání po prstýncích.

 • Komplikované snubní prsteny

  Jestliže pár zatouží po unikátně sladěných či jakkoli originálních snubních prstenech, které jsou třeba širší, neobvykle tvarované nebo netradičně zdobené, je rozumné koupit zásnubní a snubní prsten samostatně. Zásnubní kroužek se pak často totiž ke zvolenému snubnímu nehodí.

Kdo ocení zásnubní sety nejvíce?

Aktivní ženy

Všechny ženy, které aktivně sportují či se věnují mnoha činnostem a koníčkům, ocení zásnubní set, který se skvěle navléká i stahuje a zároveň i dobře skladuje. Integrovaný typ soupravy zabraňuje nepohodlnému otáčení každého kroužku zvlášť.

Elegantní dámy

Zásnubní set tvoří dva prstýnky, jež si designově odpovídají a jež dokáží jemně doplnit každý outfit. Jejich zpravidla střídmý vzhled zbytečně nepřitahuje pozornost a podtrhuje klasický look.

Milovnice dokonalosti

V zásnubním setu byly oba kroužky stvořeny přímo pro sebe. Dokonale do sebe zapadají, jsou jako dvojvaječná dvojčata a stylově si vskutku skvěle rozumí. Jejich propracovaný jednotný design dosahuje všech vysokých standardů perfekcionistek.

Moderní dívky

Zásnubní sety jsou prostě a jednoduše trendy. Chcete-li tedy zapůsobit na ženu, která pravidelně sleduje události ze světa módy, pak se spolehněte na do detailu vypracované soupravy prstýnků.

Pragmatičtí muži

Téměř každý muž rád ušetří své duševní zdraví, když se na lov dokonalého prstýnku bude muset vydat pouze jednou. I když na druhé výpravě do klenotnictví je již zkušený, čeká ho řada dalších překážek k překonání: je třeba najít obroučku, která by se hodila k té první. V případě zásnubního setu stačí oslovit zlatníka pouze jedinkrát. Získáte tak spoustu času navíc, třeba na promýšlení svatební cesty. A většinou ještě zvládnete ušetřit.

Typy zásnubních setů

Mezi sadami objevíte vše od decentních zásnubních prstýnků se solitérem a ladícím snubním kroužkem po propracované designy s oběma obroučkami doplněnými četnými kameny okolo diamantu v unikátním tvaru.

Zásnubní set paralelních prstýnků

Paralelní kroužky se podobají tradičním samostatným prstenům a každý z nich lze nosit zvlášť. Snubní obroučka může být nezdobená, nebo zvýrazněná odpovídajícími detaily jako např. vsazenými kameny nebo pavé osazením, které korespondují se zásnubním prstýnkem. V tomto typu soupravy nemá snubní kroužek zpravidla vystouplé kameny nebo jiné komplikované detaily, které by mohly zasahovat do zásnubní obroučky, až by se nosily společně. Oba kousky většinou nejsou ani prohnuté, ani jinak specificky tvarované.

Zásnubní set paralelních prstýnků
Tyto prsteny lze nosit zvlášť i dohromady

Zásnubní set integrovaných prstýnků

Tento typ tvoří mnohem propracovanější pár prstenů a snubní kroužek obvykle nelze nosit bez zásnubního, protože by působil nekompletně. V řadě případů se snubní prsten navrhuje tak, aby jako diamanty posázený kroužek objímal zásnubní obroučku a zvýrazňoval její design nebo třpyt kamenů. Ústřední diamant či drahokam v zásnubním prstýnku bývá centrálním prvkem celé soupravy. Drobnou nevýhodou je, že pokud se jeden kousek ze sady poškodí, je nutno nechat opravit oba. Jeden kroužek bez druhého nemůže existovat.

Zásnubní set dvou prstýnků
Snubní prsten kopíruje tvar zásnubního

Zásnubní set se zdůrazňujícím snubním prstenem

Tato variace se velice podobá setu integrovaných kroužků, ačkoliv oba modely lze nosit zvlášť. Typická je pro zásnubní prsteny se čtvercovým kamenem.

Zásnubní set se zdůrazňujícím snubním prstenem
Snubní prsten dá zásnubnímu ještě více vyniknout

Jak zásnubní set nosit

Otázka nošení zásnubního setu není zas tak komplikovaná, jak by se mohlo zdát. Sada prstýnků do sebe zpravidla skvěle zapadá, takže je můžete snadno navléknout na levý prsteníček. Oba kroužky tvoří harmonický celek, který nijak neruší. Levý prsteník je zas jasnou volbou, neboť už v antice věřili, že jím prochází vena amoris, tedy žíla lásky, jež vede přímo k srdci. Pokud vás však někdy dožene nálada na menší změnu, můžete od sebe obě obroučky ze zásnubního setu paralelních prstenů samozřejmě oddělit a jednu z nich si navléknout třeba na ruku druhou. Ani tato varianta není tabu, věříme ale, že se stejně brzy vrátíte k té původní. Kroužky ze zásnubních setů zkrátka udělají mnohem větší parádu na prstu jediném – však pro to byly i stvořeny. V poslední řadě se nebojte ani toho, že by bylo kvůli podobné sadě potřeba nadobro odložit jiné šperky. Prstýnky ze zásnubních setů jsou většinou snadno kombinovatelné i s jinými klenoty, pokud je dobře zvolíte. A nemluvíme jen o náhrdelníku či náramku, prostor mohou dostat i další prsteny. Ačkoliv zásnubní set bude na ženské ruce většinou hrát tu hlavní roli, další kousky ho mohou skvěle doplnit.

Zásnubní sety představují velice zajímavou a stále populárnější alternativu k tradičním zásnubním a snubním prstenům. Jejich zajímavě kombinovaný design ocení ženy, jejich přínos ke zjednodušenému nákupu zas muži. Snad jsme vám v řádcích výše odpověděli na základní otázky, které se tohoto rozšiřujícího se prstýnkového fenoménu týkají, a pomohli jsme se vám rozhodnout, k jakému typu obrouček se nakonec při plánování vašeho velkého dne přikloníte. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky