Propíchnutí ucha a nastřelování náušnic - všechno, co musíte vědět

Jelikož je u nás stále zvykem darovat holčičkám při křtu dětské náušnice, rodiče často dávají miminkům propíchnout uši poměrně brzy s dobrým úmyslem, že si tak malé dítě nebude bolest pamatovat. Někteří lékaři však doporučují s tímto zákrokem vyčkat alespoň do absolvování prvního očkování proti tetanu, což sníží riziko infekce a ušní lalůček bude pro tenhle zákrok dostatečně vyvinutý.

Jsou ale rodiče, kteří s nastřelením dětských náušnic čekají do vyššího věku, kdy už se miminko pohybuje samostatněji. Protože dokud dítě leží, uši se méně větrají a jsou častěji pod tlakem hlavičky. Větší děti si taky méně často nechytají čerstvě propíchnutá ouška a ranky se lépe hojí

Jiní rodiče zase nechávají rozhodnutí o propíchnutí na svých potomcích, kteří si v dospělosti sami zvolí, jestli náušnice nebo piercing do ucha chtějí nebo ne.

Zlatá náušnice

Jak probíhá píchnutí uší a nastřelování náušnic?

Když si vybíráte zákrok, většinou můžete zvolit klasické propíchnutí jehlou nebo nastřelení náušnic. V obou případech se ušní lalůček nejprve vydezinfikuje a speciální fixou se označí místo vpichu. Potom se provede samotný zákrok. Propíchnutí je podle mnoha lidí jemnější a snáze se hojí. Například propíchnutí chrupavky ucha je velmi častý zákrok.

Nastřelení náušnice je zase otázkou několika vteřin, kdy se pomocí malého nástroje vstřelí do ušního lalůčku vámi vybraná náušnice. Většinou je o napichovací náušnice z chirurgické oceli, ale můžete si koupit i zlaté náušnice nebo platinové náušnice. Výhodou nastřelení je, že rána obvykle nekrvácí.

Nová náušnice by ale v obou případech měla být hlavně lehká a vyrobená z hypoalergenního kovu, což usnadní hojení rány.

Péče o pokožku po píchnutí uší

Novou náušnicí v uchu to ale nekončí. Jako při každém zásahu do těla, i v tomto případě byste měli dodržovat několik hygienických pravidel. Propíchnutého místa se dotýkejte pouze čistýma rukama a občas jemně pohybujte náušnicí dopředu a dozadu, abyste uvolnili zaschlý tkáňový mok, který vznikl po zákroku. Místo vpichu ošetřujte antibakteriálním mýdlem nebo solným roztokem. A minimálně na 3 týdny si odpusťte návštěvu bazénu, kde by mohlo dojít k infekci.

Propíchnutí uší

Pár tipů na závěr

 • Propíchnutí ucha určitě nenechávejte na mamince, sestře, kamarádce nebo dokonce na vás samotných. Propíchnutí ucha doma zkrátka nedoporučujeme, vždycky je lepší se obrátit na odborníka.
 • Uši vám profesionálně propíchnou v některých lékařských ordinacích, u dermatologa nebo vám je můžou nastřelit i ve vybraných zlatnictvích.
 • U malých dětí je vhodné náušnice nejdříve sterilizovat. První náušnice by měly být aspoň ze 14 karátového zlata, aby se zabránilo možné alergii na kov.
 • Po propíchnutí uší vždy dodržujte hygienická doporučení a v případě, že se podráždění pokožky v místě nové náušnice zhorší, určitě vyhledejte pomoc lékaře nebo dermatologa.

 • Zlaté dětské náušnice s diamanty Jasmine
  Zlaté dětské náušnice s diamanty Jasmine
 • Zlaté dětské náušnice s modrými kytičkami Katey
  Zlaté dětské náušnice s modrými kytičkami Katey
 • Zlaté dětské náušnice srdíčka Aurora
  Zlaté dětské náušnice srdíčka Aurora
 • Zlaté náušnice pro děti Karola
  Zlaté náušnice pro děti Karola
 • Zlaté šroubovací náušnice ve tvaru hvězdiček Maya
  Zlaté šroubovací náušnice ve tvaru hvězdiček Maya

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky