Jak vybrat náušnice podle tvaru obličeje

Věřte tomu nebo ne, ale náušnice patří mezi nejvýznamnější a nejdůležitější doplňky. Váš půvabný obličej je věcí, které si každý všimne jako první, a proto jsou ozdoby v uších vskutku podstatným šperkem. Nošení náušnic ve správném designu tváři lichotí a pomáhá zvýraznit to lepší a upozadit to, čím se nechcete tolik chlubit.

Náušnice dokáží svým vzhledem opticky pozměnit tvar obličeje. Každá žena je jedinečná a měla by na to být pyšná – prostřednictvím náušnic však může svoji tvář prodloužit, zúžit či zbavit ostrých hran. Pokud netušíte, s jakým tvarem obličeje jste se narodili, stáhněte si vlasy, vezměte si rtěnku nebo fix a přistupte k zrcadlu. Obtáhněte svůj odraz a o krok couvněte. Na skle uvidíte jeden ze šesti základních tvarů: kulatý, oválný, podlouhlý, srdcový, čtvercový nebo diamantový. Případně si prohlédněte detailní fotografii svého obličeje, na které vám vaše rysy nezakrývají vlasy.

Níže vám nabízíme pár obrázků, na jejichž základě zkuste určit tvar svého obličeje a vybrat si co nejslušivější šperk. Podívejte se rovněž na to, jaké náušnice dokáží tvář prodloužit, zvýraznit lícní kosti anebo jen zjemnit přísné rysy. Nezapomeňte, že naše doporučení nejsou dogmatem. Jestliže vlastníte náušnice, které nejsou úplně tím pravým, ale milujete je, noste je!

Jednotlivé tvary obličeje a naše tipy na náušnice

Kulatý obličej

Kulatý obličej zaujme plnými tvářemi, širokým nízkým čelem a celkově zaobleným dojmem. Obličeji dominují spíše lícní kosti než čelo či brada. Jak už název vypovídá, lze předpokládat, že délka a šířka jsou u kulatého obličeje v podstatě téměř stejné. Pokud vám chybí ostré a hranaté rysy, buďte si jistí, že se pyšníte kulatým obličejem.

Váš cíl? Protáhnout obličej a minimalizovat efekt „naducaných tvářiček“. Volte slzičkové a visací houpací náušnice. Podívejte se delších designech s jasně vymezenými úhly, které jsou pravým opakem kruhových tvarů. Rozhodně byste se měli vyvarovat menším i větším kulatým ozdobám, které obličej pouze rozšiřují. Lépe budete vypadat v úzkých a středně širokých náušnicích.

Řekněte ano pecičkám. Nebojte se ani trojúhelníkových designů či velmi dlouhých visacích kousků. Slušet vám budou i ty náušnice, které jsou širší a zdobenější ve spodní části.

 • Visací jantarové náušnice ze stříbra Alexie
  Visací jantarové náušnice ze stříbra Alexie
 • Náušnice zlaté trojúhelníky AirTriangl
  Náušnice zlaté trojúhelníky AirTriangl
 • Stříbrné náušnice se stromem života Kyrie
  Stříbrné náušnice se stromem života Kyrie
 • Luxusní náušnice s GIA certifikovanými diamanty Rochi
  Luxusní náušnice s GIA certifikovanými diamanty Rochi
 • Náušnice s jihomořskými perlami a diamanty Marilla
  Náušnice s jihomořskými perlami a diamanty Marilla

Oválný obličej

Oválný obličej nevyniká širokým čelem, ale pozornost přitahuje vysokými lícními kostmi. Tvář se zužuje směrem ke kulaté bradě. Stejně tak lze pozorovat mírné zúžení v oblasti spánků. Délka obličeje se rovná 1,5násobku šířky. Tento typ obličeje je vzhledem ke své symetričnosti pokládán za ideál.

Tento tvar obličeje vám jistě dělá samou radost. Nejenže vám sluší téměř každý sestřih a účes, pasují vám téměř všechny styly náušnic. Mimořádně zajímavý efekt však vykouzlí oválné visací náušnice, které upozorní na elegantní tvar obličeje, aniž by ho rozšiřovaly či zužovaly. Fantasticky budete vypadat v slzičkových náušnicích, které zvýrazňují přirozený tvar tváře a podtrhují její symetrii a vyváženost.

Podlehněte kouzlu pecek, trojúhelníkových i velmi dlouhých náušnic. Dobře uděláte, i když se podíváte po kouscích, které se směrem dolů zužují nebo rozšiřují.

 • Elegantní stříbrné náušnice s perlami Galdi
  Elegantní stříbrné náušnice s perlami Galdi
 • Smaragdové náušnice se safíry a diamanty Elsterna
  Smaragdové náušnice se safíry a diamanty Elsterna
 • Zlaté napichovací náušnice s topazy Hulda
  Zlaté napichovací náušnice s topazy Hulda
 • Stříbrné bezel náušnice s růžovými safíry Tofine
  Stříbrné bezel náušnice s růžovými safíry Tofine
 • Náušnice s 0.5ct černými diamanty Kesha
  Náušnice s 0.5ct černými diamanty Kesha

Srdcový obličej

U srdcového obličeje je čelo širší než lícní kosti. Obličej se směrem k bradě výrazně zužuje. Často ostrá a špičatá brada soutěží o pozornost s výrazným širokým čelem. Vzdálenost mezi lícními kostmi je velká.

Půvabné srdcové obličeje si zaslouží prodloužené linie a křivky, jež vyváží tvar tváře a přitáhnou pozornost k očím, lícním kostem a čelisti. Pořizujte si visací, slzičkové a lustrové náušnice. Poslední design s prvky v diamantovém tvaru bude skvěle kontrastovat s tvarem obličeje. Opravdu moudrou volbou jsou kousky, jež zaujmou zdobením pod ušními lalůčky a níže.

Tvář vám rozjasní pecky i kulaté náušnice či ty ve tvaru trojúhelníku. Trefu do černého představují i crawler náušnice a kousky s dominantnější spodní částí.

 • Elegantní stříbrné náušnice s perlami Galdi
  Elegantní stříbrné náušnice s perlami Galdi
 • Rubínové náušnice s diamanty Richelle
  Rubínové náušnice s diamanty Richelle

Čtvercový obličej

Šířka čela u čtvercového obličeje odpovídá šířce tváří i linii brady, jejíž hranatý tvar spolu s výraznou spodní čelistí a vysokým čelem na první pohled připoutá pozornost.

Ostrou hranatost čtvercového obličeje zmírněte kulatými designy, které zjemní vzhled lícních kostí i čelisti. Perfektní volbou jsou podlouhlé visací kousky a rozhodně si nenechte ujít ani příležitost pořídit si nové kruhy. Menší i větší kroužky, plné kruhy i polokruhy změkčí rysy čtvercového obličeje a ten bude vypadat menší. Vyvarujte se nošení širokých náušnic. A pozor, nic hranatého.

Dovolte, aby si vás podmanily pecky i kulaté náušnice. Dobře budou vypadat i dlouhé, nebo trojúhelníkové designy. Stejně tak náušnice s výrazným a zajímavým prvkem ve spodní části.

 • Napichovací karma náušnice Belisa
  Napichovací karma náušnice Belisa
 • Elegantní kruhové náušnice s diamanty Gomati
  Elegantní kruhové náušnice s diamanty Gomati
 • Diamantová náušnice s rubíny Dhani
  Diamantová náušnice s rubíny Dhani

Protáhlý obličej

Jak už název vypovídá, protáhlý obličej definuje jeho délka. Čelo ani tváře nejsou příliš široké, zato spíše úzké a špičatá nebo hranatá brada může přitahovat pozornost.

Zaměřte se na perly. Zjemní délku obličeje a minimalizují jeho domnělou disproporčnost. Hroznové náušnice zdobené diamanty či jinými barevnými drahokamy, případně náušnice ve tvaru srdce, jež sotva sahají pod ušní lalůček, se řadí mezi výborné volby. Pamatujte, že dlouhé visací náušnice mají tendenci zkracovat délku opravdu úzkých tváří. Pokud zatoužíte po houpací variaci šperku, porozhlédněte se po kouscích s protaženými liniemi, jež zdůrazní a zjemní lícní kosti.

Oblibte si pecky, kulaté, čtvercové i trojúhelníkové designy a prvky s výraznější horní či spodní částí.

 • Zlaté náušnice s morganity a diamanty Iveri
  Zlaté náušnice s morganity a diamanty Iveri
 • Perlové náušnice ze stříbra se zirkony Durga
  Perlové náušnice ze stříbra se zirkony Durga

Diamantový obličej

Obličej ve tvaru diamantu charakterizuje užší čelo a spodní čelist spolu s širšími lícními kostmi. Této tváří dominují ostřejší úhly a výraznější kosti. Na spáncích bývá diamantový obličej širší.

Nepřehlížejte náušnice s protáhlými elegantními oblinami. Tento typ tváře podtrhnou houpací visací náušnice a kruhy. Porozhlédněte se po kouscích s jemnými liniemi, které otupí ostří lícních kostí a dolní čelisti, třeba po slzičkových náušnicích. Rozhodně nenoste náušnice v diamantovém designu, které způsobí, že rysy ve vašem obličeji se budou jevit nelichotivě přehnané. Soustřeďte se na blyštivé kameny, které zajímavě ovlivňují design šperku.

Ano. Zazáříte v peckách, ale i kulatých a čtvercových náušnicích. Zaujmete i v crawler kouscích a ozdobách se zdůrazněnou spodní či horní částí.

 • Zlaté náušnice s princess alexandrity Enola
  Zlaté náušnice s princess alexandrity Enola
 • Náušnice s citríny a ametysty Mahal
  Náušnice s citríny a ametysty Mahal

Pár shrnujících pravidel:

Delší užší obličeje (protáhlé a oválné) vypadají nejlépe v náušnicích s dominantní šířkou kratší širší obličeje (čtvercové a kulaté) vypadají nejlépe v delších a úzkých náušnicích delší ostré čelisti (diamantový a srdcový obličej) vypadají nejlépe v delších náušnicích s širokým spodním detailem

Náušnice se řadí k nepříliš drahým, široce dostupným a snadno aplikovatelným doplňkům, jimiž každá žena s grácií doladí svůj outfit. Ačkoliv nákup náušnic je především otázkou osobního vkusu, pokud si přejete vypadat opravdu co nejlépe a využít vše, co tento šperk nabízí, přizpůsobte jejich design tvaru svého obličeje. Zvýrazněte své přirozené rysy a podtrhněte svoji krásu tím, že přitáhnete pozornost k tomu nejzajímavějšímu.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky