Druhý největší diamant světa

Druhý největší diamant světa, který váží bezmála 1 111 karátů, byl objeven kanadskou těžební společností Lucara Diamond Corp. v Botswaně v listopadu 2015. Větší byl pouze diamant Cullinan, který vážil 3 107 karátů a jehož části nyní zdobí britské korunovační klenoty.

Nově objevený diamant je jen o trochu menší než tenisový míček a podle společnosti Lucara se jedná o největší diamant, který byl v posledních sto letech nalezen. Diamant byl objeven v jižní části těžebních dolů Karowe v srdci africké Botswany.

Doly Karowe společnosti Lucara jsou největším konkurentem společnosti Gem Diamonds Ltd., která těží drahé kameny v africkém království Lesotho. Obě společnosti spolu soupeří o světové prvenství v tom, kdo nachází ty největší a nejkrásnější diamanty. Do objevení diamantu v botswanských dolech držela právě tato společnost první místo v kategorii největšího objeveného diamantu za posledních sto let, a to díky 603 karátovému diamantu označovanému jako Lesotho Promise.

Hodnota a prodej diamantu

Podle odborníků je v tuto chvíli takřka nemožné odhadnout hodnotu nově objeveného diamantu. Avšak i v případě tohoto jedinečného diamantu budou určujícími faktory ceny především jeho barva, čistota, brus a samozřejmě karátová váha.

Cena a atraktivita pro investory bude závislá i na dalším faktoru, a to na velikosti a kvalitě diamantů získaných rozřezáním surového diamantu. Společnost Lucara diamant v následujících týdnech prodá formou veřejné aukce některé ze zlatnických společností. Následné úpravy diamantu, brus a finální prodej mohou ovšem trvat i několik let. Nejpravděpodobnějšími zájemci o surový diamant jsou podle analytiků zlatnické společnosti z New Yorku a belgických Antverp.

 • Halo diamantový prsten Nalani
  Halo diamantový prsten Nalani
 • Diamantový halo zásnubní prsten Leimoni
  Diamantový halo zásnubní prsten Leimoni
 • Zásnubní prsten s emerald diamantem Bina
  Zásnubní prsten s emerald diamantem Bina
 • Dvojitý halo zásnubní prsten s diamanty Belen
  Dvojitý halo zásnubní prsten s diamanty Belen
 • Diamantový zásnubní prsten v halo stylu Ezra
  Diamantový zásnubní prsten v halo stylu Ezra

Opracování diamantu

Je nepravděpodobné, že by se surový diamant podařilo prodat do konce roku 2015. Jak se totiž ukázalo, je příliš velký a nelze na něj použít žádné skenovací zařízení společnosti Lucara. Společnost používá skenery k navržení nejefektivnějšího rozřezání diamantů. Ať se tedy novým majitelem surového diamantu stane jakákoli společnost, diamant poputuje nejdříve do Antverp, kde by pro něj měli najít vhodné skenovací zařízení.

Velké investorské a zlatnické společnosti, jakými je například Graff Diamonds Corp., pracují s diamanty za pomoci skenovacích zařízení. Tato moderní technika jim pomáhá najít ten nejefektivnější způsob, jak kámen rozřezat a vybrousit. Efektivně vybraný výbrus jim poskytne největší množství těch nejkvalitnějších diamantů, které jsou potom použity pro výrobu šperků.

Společnost Graff je nejvýznamějším zájemcem o koupi nově objeveného diamantu. V minulosti zakoupila i jedinečný Lesotho Promise diamant od společnosti Gem Diamonds, za který utratila bezmála 12,4 milionu amerických dolarů. Společnost Graff vybrousila z tohoto surového diamantu 26 dokonalých diamantů tzv. hruškového tvaru o přibližné váze 76,4 ct. Všechny diamanty byly použity na výrobu diamantového náhrdelníku, který však ještě nenašel svého kupce.

Podle slov odborníků je nově objevený diamant vhodnou investiční příležitostí pro zkušeného a movitého sběratele drahokamů. Diamant je výjimečný i tím, že se jedná o jeden z největších drahokamů, který není součástí žádných korunovačních klenotů. To ještě zvýrazní prestiž jeho budoucího majitele.

Aukce v Sotheby´s

V roce 2015 byl překonán další rekord i během aukce ve švýcarské Ženevě. Rekordní sumu v aukci šperků nabídl za 12,03karátový modrý diamant hongkongský miliardář Joseph Lau. Za diamant pro svou 7letou dceru zaplatil 48,6 milionů amerických dolarů. Více podrobností o této aukci si můžete přečíst zde.

Největším dosud objeveným diamantem světa je již zmíněný Cullinan, který byl nalezen v roce 1905 v Jihoafrické republice poblíž Pretorie. Surový diamant byl rozřezán do 9 velkých a 96 menších diamantů. Nejznámější z nich jsou Great Star of Africa a Lesser Star of Africa (Malá a Velká hvězda Afriky), které jsou součástí britských korunovačních klenotů.

Společnost Lucara také prohlásila, že našla ještě další dva velké bílé diamanty, které se významně zapíšou do světa drahokamů. První váží 813 ct, díky čemuž se pravděpodobně dostane do první desítky největších diamantů světa. I druhý diamant se svými 374 ct stojí za obdiv.

Zdroj: Bloomberg

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky