Labradorit

Světélkování a nádherně proměnlivá hra barev labradoritu dostala označení labradorescence.

Labradorit je pojmenován po kanadském východním pobřeží Labrador stejnojmenné provincie, kde byl tento drahokam v druhé polovině 18. století poprvé objeven misionáři. Od té doby byl nalezen i v dalších zemích, například ve Finsku, na Madagaskaru nebo v Austrálii. Labradorit je typ živce ze skupiny plagioklasů a jsou pro něj typické právě modré světélkující stopy viditelné z různých úhlů. Tento světélkující efekt je způsoben lámáním paprsků světla na jednotlivých vrstvách horniny.

Madagaskarský labradorit

Každý labradorit má svá specifika charakteristická pro místo, kde byl nalezen. Například labradoritu z Madagaskaru se říká duhový měsíční kámen (z angl. rainbow moonstone) a má intenzivní světélkující modré stopy. Tento druh labradoritu dokonce získal svou obchodní značku Madagaskarský labradorit.

Spektrolit

Tento vzácný druh labradoritu se nachází ve Finsku a obsahuje celé spektrum barev, proto také dostal název spektrolit. Díky této unikátní souhře barev se jedná o nejcennější druh labradoritu.

● Kupujeme labradorit

Barva (color): Labradorit je šedý až šedavě černý kámen se speciálním barevným světélkováním uvnitř, které je způsobeno lámáním paprsků světla na jednotlivých plátech kamene. Tomuto efektu se přezdívá labradorescence. Oblíbené je královsky modré nebo duhové světélkování. Celá paleta barev je typická pro spektrolit, který je nejcennější odrůdou labradoritu. Některé druhy labradoritů mohou být i bez těchto efektů lámaného světla, nebo se vyskytují v oranžovočervených nebo hnědých odstínech.

Čistota (clarity): Kouzlo labradoritů spočívá v efektech lámání paprsků, přičemž kámen může z různých úhlů poskytovat jiné odstíny barev. Za to mohou právě inkluze uvnitř drahokamu. Pokud je v drahokamu inkluzí málo, barva labradoritu bude pravděpodobně modrá. Čím více inkluzí, a tedy nižší čistota, tím větší bude i hra a střídání barev uvnitř drahokamu. Kameny s intenzivnějším efektem labradorescence jsou více žádané a tedy cennější.

Brus (cut) a tvar (shape): Nejčastěji je labradorit broušen do tvaru kabošon nebo fancy tvaru, které se používají především pro přívěsky k náhrdelníkům. Takové tvary totiž zvýrazňují efekt labradorescence. Někdy bývají labradority broušeny i do malých korálků, z nichž poté vznikají celé náhrdelníky.

Opracování Labradoritu

Vzhledem k aktuálnímu použití a charakteru drahokamu není labradorit kromě broušení nijak upravován.

Cena

Hodnota se odvíjí od intenzity labradorescence. Čím výraznější je tento efekt, tím vyšší je cena labradoritu a z něj vyrobených šperků. Šperky s labradoritem jsou vhodné i jako sběratelské a investiční kousky, protože díky vysoké odolnosti tohoto drahokamu se nemusíte bát, že by na nich byl vidět zub času. Ostatně dodnes jsou součástí řady muzejních i soukromých sbírek šperky s labradoritem z dob viktoriánských.

● Gemologické parametry labradoritu

druhlabradorit (typ živce)
barvanejčastěji šedá až černá s modrým a zeleným světélkováním
chemické složeníNaAlSi3O8 nebo CaAl2Si2O8
krystalografická soustavatrojklonná
tvrdost6 - 6,5 (Mohsova stupnice)
relativní hustota2,65 - 2,75
index lomu1,559 - 1,568
dvojlom0.009

● Mýty a legendy

Podle legendy národu Eskymáků jsou v labradoritu zachyceny všechny barvy polární záře. Eskymáky byl tedy odjakživa tento drahokam považován za magický a přikládali mu velkou léčebnou sílu.

● Labradorit a jeho účinky

Podle eskymáckých léčitelských praktik probouzí labradorit v člověku dosud neobjevenou sílu a svému nositeli pomáhá najít jeho úděl v životě. Přivádí ho na správné cesty, které mu pomohou splnit jeho sny a předurčený životní úkol. Přináší pozitivní energii a symbolické světlo do každého problému.

Labradorit má ovšem i řadu pozitivních účinků na fyzické tělo. Například pomáhá od menstruačních bolestí a rovněž působí blahodárně na energetickou dráhu ledvin. Reguluje metabolické procesy v těle a vyrovnává krevní tlak. Podle Eskymáků je dobrou prevencí i před nachlazením.

V hinduistických systémech je labradorit spojen s krční čakrou, která souvisí se schopností komunikace, sebevyjádření a sebeprezentace. Podle těchto systémů tedy může nošení labradoritu pomoci s výrazovými a komunikačními problémy. Kromě toho je i symbolem pro propojení mezi duševním a fyzickým tělem. Byl také používán pro účely hypnózy a vyvolání zážitků z minulých životů.

Elegantní labradorit přináší znamení Raka sílu a vytrvalost a podporuje jeho víru v sebe sama. Pro Střelce si kromě těchto svých účinků schovává i ostření jejich logického myšlení. Základní vlastnosti drahokamu vedou k uskutečnění plánů i Kozoroha. Vodnářům zklidňuje roztěkanou mysl a proniká ke kořenům jejich intelektu. V Rybách modravý kámen probouzí nadšení a rozvíjí jejich tvůrčí vyjadřování.

● Nejznámější labradorit

Labradorit je známý především ve zpracované dekorativní formě. Slavná je například vytesaná socha neznámého vojína, která je vystavena ve Smithsonianském muzeu ve Washingtonu. Labradorit byl také v 19. století použit na výzdobu katedrály sv. Izáka v Petrohradu.

« Předchozí drahokam | Další drahokam »
 • Drahokamová rodina

  živec

 • Naleziště

  Kanada, Mexiko, Madagaskar

 • Tvrdost

  6 - 6,5

 • BarvaŠkála barev pro labradorit

  Nejčastěji šedá až černá s modrým a zeleným světélkováním

 • Drahokam znamení

  Kozoroh a Vodnář