Trendy balení vánočních dárků

V dnešním světě si už asi ani nedovedete představit Vánoce bez dárků. Je to tak? Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, proč vlastně dárky balíme a odkud tento zvyk pochází?

Také se vám občas stane, že dostanete tak krásně zabalený dárek, že vám je úplně líto rozbalit ho? Ne každý si ale s balením vyhraje. Někdo je schopen investovat do balicích propriet spoustu peněz, někdo jiný se děsí už při pomyšlení na izolepu, a tak dává přednost dárkovým taškám, které vyřeší leckteré trápení.

A jelikož se říká, že “obal dělá divy” anebo že “obal prodává”, rozhodli jsme se na toto téma zaměřit. Zároveň vám ukážeme naše tipy na balení dárků - přeci jen s balením máme bohaté zkušenosti (v Eppi balíme ručně každý den o 106)!

Kde se balení dárků vzalo?

Co se týče samotného aktu darování dárků, tak se v historii asi nedostaneme k přesnému datu. První zmínky pochází ze starověké Číny, ale přesný původ či důvod balení se nyní už asi nedozvíme. V naší západní kultuře je akt předávání dárků spojován z dobou římskou, kdy se dary předávaly při pohanských slavnostech, zimním slunovratu anebo na římský Nový rok. O několik let později se dárky asociovaly s Vánocemi, kdy se předávaly Ježíši Kristovi na počest jeho narození.

Historie balení dárků sahá až do starověké Číny

Možná vás to zase až tak nepřekvapí, jelikož Čína byla v té době vždy napřed s vývojem nových vynálezů oproti ostatním kulturám. Jen si zkuste z hodin dějepisu vzpomenout, které všechny vynálezy pochází z této oblasti. Většinu z vás asi napadne papír, inkoust, střelný prach, hedvábí či porcelán. Vynález papíru jde tedy ruku v ruce s následným balením dárků. Navíc předávání darů bylo v této kultuře velmi tradiční záležitostí.

Dary se v Číně tedy balily od cca roku 105 našeho letopočtu. Celý proces výroby papíru si Číňané dobře střežili a až v roce 800 zkoušeli papír vyrobit i Egypťané. Poté se tajemství dostalo i do Evropy, kde byla první papírna otevřena v roce 1085.

Britský vliv na balení dárků

Britové byli vždy velcí milovníci papíru, především tapet! Například ve viktoriánské éře bylo velmi důležité dát na odiv své bohatství. To jste mohli demonstrovat tím, že jste dávali drahé dárky, které byly i draze zabaleny. Možná se budete divit, ale Britové tenkrát používali luxusní tapety!

Vyšší horní třída z viktoriánské doby používala bohatě zdobený papír, velké stuhy nebo okázalé krajky. Proč to všechno? Přeci aby dokázali perfektně utajit, co se pod tím vším skrývá!

Až na počátku 20. století byly tlusté, a tak trochu nemotorné tapety nahrazeny jemnějším papírem nebo ubrouskem - nejčastěji v barvě červené, zelené anebo bílé. Tapety totiž nebyly moc praktické a měly tendenci trhat se. Což je pro dárky velká pohroma! A nejen pro ně, ale také i pro vyšší horní třídu, která se děsila odhalení obsahu dárku před ostatními hosty. Ti by hned přemýšleli, kolik se do dárků investovalo peněz a mohlo by nastat společenské faux pas. Zkrátka heslo té doby znělo jasně - udržet dárek dobře zabalen, dokud ho příjemce neotevře.

Americký vliv na balení dárků

Asi tu nejzásadnější roli v balení dárků v podobě, jak je známe dnes, odehrály Spojené státy americké. Stalo se tak téměř před 100 lety v roce 1917, kdy byl v USA vynalezen balicí papír.

Vše je spojováno se značkou Hallmark, kterou založili bratři Joyce Clyde Hall a jeho bratr Rollie, kteří vynalezli moderní způsob dárkového balení ve svém obchodě v Kansas City. Stalo se tak při vyvrcholení vánoční sezony, kdy v jejich papírnictví došly pevné barevné papíry, které se v té době používaly na balení dárků. A protože byli bratři velmi vynalézaví, zaimprovizovali s francouzským dekorativním papírem, který se v jejich výrobním závodu používal pro vložkování obálek.

Nový obal se prodával tak dobře, že pak začali tisknout vlastní dárkové balicí papíry. Jednalo se hlavně o barvu bílou, červenou, zelenou a vzor “Holly” nebo-li vánoční cesmínu.

Další rozvoj nastal o cca 20 let později, kdy byla vynalezena izolepa, neboli pomocnice, která nám usnadňuje balení dárků, jak všichni jistě víte. Ale určitě to s ní moc nepřehánějte! Esteticky to nevypadá moc hezky. U nás v Eppi ji například nepoužíváme vůbec, hravě zvládáme balit i bez ní.

Jinak dříve dárky držely pohromadě díky provazům, strunám anebo pečetnímu vosku. Inu, máme teď ale život jednodušší.

Psychologie balení dárků

Možná si někdy říkáte, jak byste se cítili, když byste dárek dostali nezabalený. A možná si to ani nedovedete představit, jelikož zabalený dárek berete jako samozřejmost.

Psychologové už udělali spoustu výzkumů, zda-li člověk upřednostňuje přijetí dárku zabaleného či nezabaleného. Asi nebudete překvapení, že lidé mají pozitivnější vztah k zabaleným dárkům.

Darování dárků je spojené s navozením pocitu štěstí, přeci jen se dárky pojí s radostnými událostmi v našich životech. Když dostaneme dárek, ihned se začneme těšit, co se asi skrývá uvnitř. Tento pocit nám ještě násobí přítomnost balicího papíru, který nás drží v jakémsi příjemném napětí, které nás dělí od momentu překvapení, copak asi rozbalíme. Je třeba uvědomit si, že vizuální vjemy jsou důležité. Právě o Vánocích se nám tyto pocity štěstí objeví ještě ve vyšší dávce, když spatříme zabalené dárky pod stromečkem. Nejlépe tak, abychom neviděli, kdo všechno je tam dal.

I nyní v našich myšlenkách přetrvává dědictví z viktoriánské doby, kdy řešíme, že nechceme, aby ostatní věděli, co jsme komu darovali. Proto je v poslední době tak oblíbené mít na oslavě speciální stůl, kam hosté dárky odkládají a obdarovaný si je rozbalí až poté, co všichni odejdou.

Je opravdu zajímavé, jak se historie, kultura a psychologie dokáže skloubit v něčem tak zdánlivě banálním, jako je dárek zabalený v balicím papíru.

Inspirace na vánoční balení dárků

A teď hurá na naše tipy!

Minimal Chic

Potřebujete:

 • balicí papír s černými, bílými nebo kovovými prvky - nejvhodnější jsou ty typy papírů, které jsou oboustranné, kdy druhou stranu papíru můžete použít na další dárek do páru anebo na vystřižení detailů
 • černé/bílé anebo zlaté/stříbrné lýko

Glamour

Potřebujete:

 • lesklý balicí papír v bronzové, zlaté či stříbrné barvě
 • lýko ve stejné barvě nebo tón v tónu
 • luxusní stuhu se třpytkami nebo jinými metalickými prvky

Natural

Potřebujete:

 • co nejobyčejnější hnědý papír, klidně i ten na balení balíků
 • provázek či jiné přírodní lýko
 • větvičku z jehličnatého stromu, skvělou alternativou je větvička jmelí, cesmíny anebo eukalyptu

Vintage

Potřebujete:

 • balicí papír s vintage motivem, možná naleznete zajímavé kousky na půdách, ve spížích atp.
 • širokou atlasovou stuhu

Ještě více inspirace můžete načerpat na naší nástěnce X-mas packaging na Pinterestu. ;)

Bára R.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky