Jak oslavit MDŽ - tipy pro ženy

Tak jako každý rok, i letos se již všude na světě připravují oslavy březnového Mezinárodního dne žen. Jak totiž dobře víte, osmý den tohoto měsíce oslavujeme ekonomické, politické a sociální úspěchy žen po celém světě. O tom, jak významný je to den, svědčí i fakt, že v některých zemích je tento den státním svátkem. Otázkou ale je, co bychom měly jako oslavenkyně dělat? Podíváme se nyní na několik nápadů, které vám pomohou užít si tento náš slavnostní den tak, jak se patří!

1. Dopřejte si den volna

Jak jsme zmiňovali, v některých zemích představuje MDŽ státní svátek. Například v Číně mají zase všechny ženy 8. března v práci volno. Muži naopak v tento den musí pracovat dál a uctít své drahé polovičky. Letos MDŽ vychází na čtvrtek, což znamená, že nám se nepoštěstí mít tento den volný. To ovšem neznamená, že po práci se doma zapřáhnete tak jako vždy! Členům své rodiny můžete rovnou oznámit, že žádné uklízení, vaření, praní nebo snad žehlení nemusí z vaší strany ani očekávat. Je to přeci váš den, ne? Nechte je naopak zkusit, jak váš každodenní rytmus vypadá, tedy ať se postarají sami. V první řadě si začnou vážit všeho, co pro ně děláte, a vy budete mít čas na to, co máte chuť dělat! Jděte na procházku, koukněte se na dobrý film, vydejte se s kamarádkou na skleničku vína, kávu či oblíbené jídlo, nebo si dopřejte horkou koupel při svíčkách a čtení zajímavé knihy.

2. Vzdejte čest všem důležitým ženám ve vašem životě

Vzpomeňte si na všechny důležité ženy ve svém životě. Maminka, babička, sestry, kamarádky nebo i dcery. Kdo z nich vás nejvíc ovlivnil, změnil, kdo vám pomohl v těžkých chvílích? Kdo vám pomohl s rozhodnutím nebo vám ukázal tu správnou cestu? Tento den se nese ve znamení silných, vlivných, pracovitých, láskyplných a obětavých žen, bez kterých bychom tu dnes nebyli. Pokud máte štěstí a ve vašem okolí se tak vzácná žena vyskytuje, neváhejte jí v tento významný den poděkovat tak, jak si zaslouží.

V tento den bychom však měli myslet také na významné a silné ženy minulosti. Úctu bychom měli vzdát všem ženám, které během mateřství a starostlivosti o rodinu bojovaly za naše práva a svobody. Ženám, které se obětovaly za volební právo žen, možnosti studia a všeobecně naše lepší zítřky. Tímto díkem podpoříme také ty ženy, které obdobné, pro nás de facto samozřejmé, možnosti pořád nemají.

3. Čerpejte sílu žen z hudby nebo seriálů

Pokud máte náladu oslavovat dívky, které vládnou světu, zkuste tak spolu s Beyoncé a její písní Run the World (Girls)! Její úžasný videoklip, ale i text písně vám napoví, jak muži mají uctívat naši nekonečnou ženskou sílu.

Starší, ale mnohem zajímavější píseň, nazpíval legendární James Brown: It's A Man's, Man's, Man's World. I když se podle názvu může zdát, že text písně bude spíše v patriarchálním duchu, opak je pravdou. Refrén nám říká, že „Toto je svět mužů, toto je svět mužů. Ale nebyl by nic, nic bez žen a děvčat“ - „This is a man's world. This is a man's world. But it would be nothing, nothing. Without a woman or a girl.” Remake této písně zazněl také v seriálu Glee, kde ho přezpívala představitelka seriálové Quinn Fabray.

Pokud jste spíše seriálovým nadšencem, podívejte se v rámci MDŽ na jeden ze svých oblíbených seriálů, a jednoduše jen relaxujte. Však si to zasloužíte! Pokud bychom vám měli dát tip, jako nejsilnější seriál o síle žen a ženského přátelství bychom nominovali seriál Chirurgové. Část děje vypovídá příběh mezi Meredith Grey a Christinou Yang, který je o společné síle a schopnosti žen překonávat překážky, které nám život přináší. Příběh popisuje také naši schopnost pěstovat si přátelství i přes velkou vzdálenost. Legendární je jejich: „You´re my person“ (jsi můj člověk). Také proto doufáme, že i vy máte ve své nejlepší kamarádce toho „svého člověka“.

Ona je můj člověk
„Ona je můj člověk. Pokud někoho zabiju, ona bude tou osobou, které budu chtít zavolat, aby mi pomohla odtáhnout mrtvolu přes podlahu obývacího pokoje. Ona je můj člověk“.


Varování: Nedivte se, pokud během poslouchání zmíněných písní nebo sledování uvedených seriálů samy uvěříte tomu, že ženy ovládají svět. Ostatně, nebudete daleko od pravdy, že? :)

4. Podívejte se na film, za jehož zrodem stojí žena, režisérka

Na film režírovaný dobrou režisérkou se můžete podívat na internetu nebo v televizi buď samy, či naopak s někým, to záleží na tom, co preferujete vy. Jako parťáka si můžete pozvat své dcery, ale samozřejmě ani synové, manžel, přítel, nebo kamarádi nebudou špatnou společností. Hlavní je, abyste si svůj den užila tak, jak chcete, a s kým jen chcete.

Režisérka filmu Frozen, Jennifer Lee

Jennifer Lee se podařilo v posledních letech vytvořit jeden z nejoriginálnějších disneyovských animovaných filmů, který se pyšní hned několika Oscary – Ledové království. Nelze opomenout skutečnost, že se jednalo zároveň o první ženou režírovaný film, jehož zisk přesáhl 1 miliardu dolarů. Pohádka vypráví příběh dvou silných a urozených žen, které v rámci životního boje se sebou samými a se svým osudem nepotřebují silného muže. Film vám zároveň vypoví příběh sesterské lásky a síly a nebude chybět ani pravá lovestory jedné z hlavních postav. Samotný soundtrack k filmu vypráví o ženské síle a schopnosti překonávat překážky a pasti života. Pojďte si ale vychutnat sílu vícejazyčné verze písně Let it go (v české verzi známá jako Najednou).

Režisérka filmu Julie a Julia & Láska přes internet: Nora Ephron

Nora Ephron se proslavila především díky romantickým a zábavným komediím. Pro své zaměstnání byla asi předem předurčena, protože její otec byl scenárista a matka dramatička, stejně jako její dvě sestry. Narodila se i zemřela v New Yorku a za svoje filmy byla třikrát nominovaná na cenu Oscara, ale přes to ji nikdy nezískala. V její tvorbě najdeme například legendární komedie Když Harry potkal Sally či Samotář v Seattlu.

Julie a Julia. Film vypráví příběh dvou žen, Julií. Jedna z nich je věhlasnou a známou kuchařkou, druhá je nadšenou amatérkou. Tyto dvě tak odlišné osoby nespojuje téměř nic. Jednoho dne se Julie Powell rozhodne uvařit kompletní seznam receptů z klasické kuchařky Julie Child. Poprat se s celkem 524 recepty vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti. V rámci počátečního nadšení si založí blog s názvem Julie/Julia Project a už jí nic nebrání začít. Po několika dnech má Julie chuť od tohoto svého předsevzetí upustit a vrátit se k vaření instantních polévek. Její ženská síla jí však nedovolí povolit a vzdát se.

Láska přes internet. Film vypráví příběh dvou rivalů v oblasti knihkupectví, kteří se do sebe zamilují. Energická mladá Kathleen je majitelkou malého obchodu s knihami, zatímco Joe je úspěšným vlastníkem knižního velkoobchodu. Tyto dvě hlavní postavy se navzájem nenávidí a jejich setkání končí vždy hádkou. Jak ale sami víte, láska má k nenávisti zatraceně blízko. Oba si bolavé srdce anonymně vylévají spřízněné duši na internetu. Ani jeden však netuší, že ten, s kým si tak rozumí, je zároveň tím, kdo s ním dennodenně svádí boj o zákazníky. Jakým směrem se bude příběh ubírat, je asi jasné, protože nikdo nedokáže zabránit skutečné lásce dvou lidí!

Režisérka filmu Piano, Jane Campion

Jane je 61letá uznávaná novozélanďanka, která na sebe nejvíce upozornila filmem Piano, který jí vynesl Oscara za fascinující scénář. Tato ohromná žena získala také Zlatou palmu za nejlepší film v Cannes, což se jen tak nevidí. Její tvorba je typická zachycováním příběhů žen s feministickými názory a v nelehkém životním postavení.

Piano je filmem o tom, že pokud jsme odtrženi od pro nás nejdražší věci na světě, jsme schopni udělat cokoliv pro to, abychom ji získali zpět. Ada přichází na Nový Zéland, kde má být provdána za jí dosud neznámého muže. Od svých šesti let je neslyšící a promlouvá skrze své piano, které ji provází na každém kroku. Její manžel ho však odmítá vzít do domu. To je také důvod toho, že jej prodá kupci, který se však do Ady zamiluje a začne využívat její lásku k pianu. Postupně jí ho prodává a Ada za to platí vlastní rostoucí povolností. Nakonec se tento podivný vztah přehoupne do roviny jakési lásky a touhy.

5. Buďte ráda, že jste žena

Nemáme to v životě nejjednodušší, o tom žádná. Matka příroda nám do vínku nadělila mnohem více starostí a bolesti, okolí nás často podceňuje a mnohdy musíme činit těžká rozhodnutí, na která muži ani nepomyslí. Co si budeme povídat, změna poměrů ve společnosti je v posledních letech sice značná, ale v mnoha oblastech se na opravdovou rovnost pohlaví ještě jen čeká. Být ženou ale zároveň přináší mnoho úžasných momentů, které jsou nenahraditelné, k nezaplacení. V nynějším 21. století si už můžeme dovolit víc než dřívější generace a jakýkoliv pokrok je z tohoto hlediska důvodem k oslavě. Tešme se proto, že jsme součástí tak obrovské skupiny ohromných, silných, statečných, a úžasných žen - matek, dcer, sester, ale také skvělých a pilných zaměstnankyní, umělkyň, sportovkyň… tento den totiž patří pouze NÁM!

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky