Nejkrásnější korunky španělské a nizozemské královské rodiny

V minulém článku jsme společně zavítali do světa královských korunek a nahlédli jsme do šperkovnice královské rodiny Velké Británie. Tentokrát se podíváme na třpytivé korunky, kterými se pyšní další evropské královny a princezny - španělské a nizozemské.

Španělsko

Hvězda kolekce: Fleur-de-lys

Statistiky: 450 diamantů a 10 perel v 18ct bílém zlatu

Hrdá nositelka: Královna Sofie

Fotografy nejobletovanější představitelkou královské španělské rodiny je současná královna Letizia, nejkrásnější korunka rodinné kolekce ale patří královně Sofii, matce současného španělského krále Filipa. Královnina oblíbená korunka Fleur-de-lys je zároveň jedním z nejtěžších diadémů, který usedá na královské hlavy. Platinová korunka byla vyrobena společností Ansorena roku 1906 pro královnu Viktorii z Battenbergu.

Královna Sofie si také oblíbila honosnou Perlovou korunku s diamanty z dílny Cartiera, kterou si vzala u příležitosti svatby dánského prince Frederika a Australanky Mary Donaldson. Diadém původně rovněž patřil královně Viktorii z Battenbergu a namísto perel byl osázen smaragdy.

Královna Sofie s korunkami

Další korunky

Oblíbenou korunkou současné španělské královny Letizie je Pruský diadém s diamanty vyrobený německým zlatníkem Kochem pro svatební den princezny Viktorie Luisy Pruské, babičky španělské královny Sofie. Korunka je zhotovena v řeckém stylu s vavřínovými lístečky, antickými sloupky a centrálním diamantem. Diadém byl vyroben roku 1913 a dědily jej postupně všechny španělské královny. Královna Letizia si korunku vzala roku 2014 na svou svatbu se španělským králem Filipem VI.

Královna Letizie s korunkou

Letizia si oblíbila i Květinovou korunku, se kterou se objevila roku 2014 na uvítání Chilského velvyslance. Korunka s květinovými motivy ze zlata, stříbra a diamantů byla vyrobena roku 1879. Centrální květinu je možné z korunky vyjmout a nosit ji ve formě brože.

Královna Letizia - Květinová korunka

Holandsko

Hvězda kolekce: Antická perlová korunka

Statistiky: Diamanty do tvaru fleur-de-lys, přidáno může být 7 úchvatných vyjmutelných perel

Hrdá nositelka: Královna Maxima

Jednoduchá krásná korunka byla vyrobena roku 1840 pro holandskou královnu Annu dvorním ruským zlatníkem Duvalem. Bohužel korunka byla neznámo kdy zničena, ale roku 1900 ji nechala znovu vyrobit vnučka královny Anny. S oblibou tuto korunku nosila jak bývalá královna Beatrix, tak i současná královna Máxima, která je zachycena na fotografii. Na korunce jsou úchvatné především vyjmutelné perly, které pochází ze 17. století a jsou nepřehlédnutelné i díky své výjimečné velikosti. Největší z nich váží více než 2,5 g.

Antická perlová korunka královny Maximy

Další korunky

Rubínová Melliero korunka byla v roce 1889 darem krále Viléma III. pro jeho manželku královnu Emmu. Korunka je tvořeny třemi spirálovitými motivy vyskládanými rubíny a diamantovými šňůrkami. Královna Máxima si tuto korunku oblékla roku 2006 na narozeninovou slavnost švédského krále Karla XVI. Gustava.

Rubínová Melliero korunka

Oblíbenou korunkou královny Máximy je i Smaragdová korunka, údajně vyrobená ze smaragdů patřící holandské královně Vilemíně Pruské. Řada členů královské rodiny nosila tuto korunku na čele s vrchním smaragdem směrem dolů. Královna Máxima ovšem preferuje tradiční formu diadému, kdy je šperk umístněný ve vlasech.

Smaragdová korunka královny Maximy

Zdroj: dailymail.co.uk

 • Zlatý prsten posetý diamanty Leona
  Zlatý prsten posetý diamanty Leona
 • Prsten se salt and pepper diamantem Mahmud
  Prsten se salt and pepper diamantem Mahmud
 • Zásnubní prsten v halo stylu s cushion diamantem Keoni
  Zásnubní prsten v halo stylu s cushion diamantem Keoni
 • Zlatý oválný pečetní prsten plný diamantů Hommuk
  Zlatý oválný pečetní prsten plný diamantů Hommuk
 • Zlatý obdélníkový přívěsek s diamantem a gravírem písmene Sharron
  Zlatý obdélníkový přívěsek s diamantem a gravírem písmene Sharron

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky