Nejkrásnější korunky, kterými se pyšní královské rodiny Dánska, Švédska a Norska

Seriál o královských korunkách pokračuje. Po Velké Británii, Španělsku a Nizozemí se přesuneme na sever a podíváme se, jaké třpytivé skvosty zdobí královny a princezny v Dánsku, Švédsku a Norsku.

Dánsko

Hvězda kolekce: Perlová Poiré korunka

Statistiky: 18 perel, diamanty

Hrdá nositelka: Královna Markéta II.

Dánská kolekce korunek sice není tak rozsáhlá, ale obsahuje několik skutečně působivých kousků. Nejznámější je Perlová Poiré korunka vytvořená v Berlíně na počátku 19. století, která je kromě 18 perel osázena i diamanty, a to do tvaru klenby. Královna předvedla korunku v roce 2004 na své oficiální státní návštěvě Japonska.

Perlová Poiré korunka

Další korunky

S úchvatnou Rubínovou korunkou se v roce 2015 ukázala korunní princezna Marie, a to v Christianborgském paláci v Kodani. Nepřehlédnutelné korunka je tvořena diamantovými lístečky prokládanými rubínovými plody.

Rubínová korunka

Švédsko

Hvězda kolekce: Braganza

Statistiky: diamanty zasazené do stříbra a zlata

Hrdá nositelka: Královna Silvie

Tato honosná diamanty obtěžkaná korunka patří mezi nejzajímavější královské šperky. Zdobí ji diamantové lístečky, květiny a vzor arabesek zasazených do stříbra a zlata. Korunka měří na výšku úctyhodných 12,5 cm. Byla vyrobena ve 20. letech 19. století ve Francii pro druhou ženu brazilského krále Pedra, proto je někdy nazývána také jako Brazilská korunka. Možná proto si ji královna Silvie natolik oblíbila, neboť v Brazílii strávila podstatnou část svého dětství. Korunku si královna poprvé vzala na svou oficiální korunovaci, ale s tímto diadémem jí vídáme pravidelně i na státních banketech nebo rodinných svatbách.

Korunka Braganza

Další korunky

Dalším nádherným kouskem je Badenský diadém, který je posetý diamanty. Zajímavou historii má Ametystová korunka královny Josefíny posázená ametysty a diamanty. Údajně měla patřit Napoleonově ženě, císařovně Josefíně. Korunku lze rovněž nosit ve formě náhrdelníku. Na fotografii je s oběma korunkami vyobrazena korunní princezna Viktorie.

Badenský diadém

Korunní princezna Viktorie na své svatbě s Danielem Westlingem, nyní princem Danielem, ukázala světu i úchvatnou Cameo korunku vyrobenou v roce 1809 jako dar pro císařovnu Josefínu od jejího manžela císaře Napoleona. Na korunce je několik obrázků a výjevů z řeckých bájí, které byly v této době tolik populární. Korunka je vyrobena ze zlata osázeného perlami a stala se tradičním šperkem všech nevěst švédské královské rodiny.

Korunní princezna Viktorie

Norsko

Hvězda kolekce: Sedmikrásková korunka

Statistiky: Drobná korunka posázená diamanty do tvaru sedmikrásek

Hrdá nositelka: Korunní princezna Mette-Marit

Tato vintage korunka byla údajně vyrobena v Londýně okolo roku 1910 a zakoupena norskou královskou rodinou v roce 2001 speciálně pro příležitost svatby korunního prince Haakona s princeznou Matte-Marit. Svým vzhledem odráží norský smysl pro minimalismus. V roce 1999 se stejná korunka objevila ve filmu Ideální manžel, kde zdobila herečku Cate Blanchett. Korunka byla zřejmě pro natáčení zapůjčena britským klenotnickým domem Garrard, který je jejím tvůrcem.

Sedmikrásková korunka

Další korunky

Mezi další slavné korunky norské královské rodiny patří Smaragdová korunka císařovny Josefíny, kterou si oblíbila královna Sonja. Korunka je posázena krásnými smaragdy geometrických tvarů.

V roce 2013 si na svatbu švédské princezny Madeleine vzala korunní princezna Mette Marit krásnou Norskou ametystovou korunku s tvary květin.

Smaragdová korunka

Zdroj: dailymail.co.uk

 • Prsten s emerald salt and pepper diamantem a diamanty Adaline
  Prsten s emerald salt and pepper diamantem a diamanty Adaline
 • Zásnubní prsten s lab-grown diamantem Sati
  Zásnubní prsten s lab-grown diamantem Sati
 • Zlatý diamantový pečetní prsten se znakem nekonečna Julien
  Zlatý diamantový pečetní prsten se znakem nekonečna Julien
 • Zlatý prsten s pentagon salt and pepper diamantem Emilija
  Zlatý prsten s pentagon salt and pepper diamantem Emilija
 • Vykrojený zlatý snubní prsten plný diamantů Roqey
  Vykrojený zlatý snubní prsten plný diamantů Roqey

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky