5 nejlepších míst, kam za dobrou kávou v okolí Smíchova

Proč začínáme právě na Smíchově? Je to úplně jednoduché. Sídlíme zde přes rok a za tu dobu jsme si toto místo opravdu zamilovali. Mnozí z vás, kteří Prahu dobře znají, se možná budou divit. Ale dle našeho názoru i Smíchov nabízí spoustu zajímavých míst a podniků, které stojí za návštěvu. A jelikož jsou v našem teamu velcí milovníci kávy, včetně mě, rozhodla jsem se vypíchnout 5 nejlepších míst, kam za tímto lahodným mokem zajít.

V tomto ohledu nemám na mysli ledajakou kávu, ale především výběrovou. Aktuálně je kávová kultura v Čechách na velmi dobré úrovni. Přibývá nových a nových espresso barů a zároveň vzrůstá i zájem o samotnou kávu z tzv. thirdwave coffee. Káva se už nevnímá jen jako černé zlato, které se připraví na “turka” anebo jako instantní nápoj. Díky současné kávové osvětě už spousta z nás rozpozná café latte od capuccina nebo dokonce flat white. Přibývá i velké množství lidí, kteří se u kávy obejdou bez mléka i cukru a objednávají si už jen kávu filtrovanou, připravovanou za pomocí metod V60, aeropressu, french pressu, vacuum potu a dalších.

O metodách a odrůdách kávy si ale můžeme popovídat někdy jindy. Teď vás zajímají, hlavně ta místa, že ano?

Café Lounge

Na prvním místě je u nás Café Lounge, který naleznete v ulici Plaská 615/8 na Praze 5. Jeho jedinou výhodou není to, že je k nám skoro nejblíže (pouze 10 min rychlým krokem!), ale také jídelní menu, které se vždy skládá z kvalitních, nejčastěji lokálních surovin, a vinný list plný vín od vinařského spolku Autentistů.

Tzv. do Lounge si stihneme zaskočit o polední pauzu, když zbývá čas po obědě, jelikož si zde můžete objednat kávu i s sebou. Stačí si počkat chvilku u baru a poté se odebrat zpět do práce. Ale s příjemným pocitem, že si nesete něco dobrého! Na mlýnku mívají nejčastěji kávy z německých pražíren The Barn z Berlína anebo JB z Mnichova.

Ovšem dle mého názoru si toto místo zaslouží, abyste zde strávili víc než jen pár minut. Doporučujeme zavítat sem po práci, na večeři anebo na víkendovou snídani. Nezapomeňte si ale zavolat na rezervaci! Café Lounge je na seznamu top pražských kaváren a samotné místo není úplně nafukovací, takže rezervace se vyplatí. Prostor je to ale nádherný, ve stylu první republiky/art deco. Mé nejoblíbenější místo je úplně vzadu u francouzského okna. Pokud si neobjednávám svůj oblíbený flat white s nějakým sladkým dezertem dle denní nabídky, tak vychutnávám bílé víno - vždy na doporučení sommeliéra. V Café Lounge se můžete cítit jako u někoho na návštěvě v apartmánu. Je to přesně to místo, kam je krásné zajít ve společnosti kamarádky, přítele, ale i jen s knížkou v ruce.

Otevírací doba: Po - Pá 7:30 - 22h, So 9 - 22h, Ne 9 - 17h

Kavárna Kofárna

Tato kavárna přesně zapadá do konceptu současných hipster espresso barů. Bílé zdi, designový nábytek, velká okna, nabídka napsaná křídou na černé zdi a pár dřevěných židliček při vchodu. Kavárnu Kofárna naleznete na ulici Zborovská 16 na Praze 5. Jedná se tedy o další místo, kam stíháme zaskočit po vydatném obědě. Přeci jen, s kávou se lépe pracuje. Nebo to máte jinak?

Nejčastěji si zde objednávám flat white, ale v létě určitě ochutnejte jejich ice latte. Na mlýnku si vždy můžete vybrat ze dvou druhů káv upražených přímo v Kofárně - povětšinou je jedna z Afriky a druhá z Latinské Ameriky. A jelikož mám raději oříškové, čokoládové podtóny, volím vždy “latinu”.

Kávu s sebou vám baristé připraví během pár minut, takže nemusíte dlouho čekat. Ale i během této chvíle vás stihne uhranout jejich prosklený box u baru se sladkými nebo slanými dobrotami. Určitě byste měli věnovat pozornost jejich croissantům, které jsou vstupem do opravdového nebe. Kofárna je skvělé místo, kam se můžete posadit s přáteli, kamarádkou anebo se svým laptopem, pokud byste si potřebovali vyřídit home office.

Otevírací doba: Po - Pá 7:30 - 21h, So - Ne 9 - 22h

Kavárna, co hledá jméno

Jedná se o kavárnu, která v tomto roce zažila asi největší hype. Patří totiž mezi nově otevřené hot podniky v Praze. Bohužel se nenachází v naší těsné blízkosti, ale i tak se vyplatí najít si ji na mapě. Kavárnu, co hledá jméno naleznete v ulici Stroupežnického 15 na Praze 5, nedaleko Anděla.

Tento prostor není jen kavárnou, ale i galerií a především platformou pro setkávání spousty zajímavých lidí. Je to typické studentské místo, kde ale naleznete i spoustu freelancerů schovaných za obrazovkami svých notebooků.

Samotný prostor kavárny je opravdu obrovský, a to ani nemluvím o dvorku, který k podniku patří. Bývá tu pořád plno, takže se vám občas může zdát, že je obsluha trochu pomalejší. Pokud se ale rozhlédnete kolem sebe, musíte jim to odpustit.

V této kavárně servírují kávu z liberecké pražírny Nordbeans. Místo flat white doporučuji objednat si capuccino anebo některou z domácích limonád dle denní nabídky. Pokud budete mít chuť na nějaké jídlo, určitě si můžete pochutnat na klasické nabídce à la bistro - polévka, obložený toast anebo sladký koláč.

No a když budete dostatečně napití, najedení a odpočatí, zajděte si ještě do jejich galerie, která je součástí prostoru kavárny. Můžete zde obdivovat krásy současného umění, především od lokálních umělců. Za zmínku stojí i workshopy na různá témata, které v kavárně občas probíhají. Zkrátka zde se nebudete jen tak nudit.

Otevírací doba: Po - Pá 8 - 22h

Café Savoy

Hledáte nevšední zážitek a dotek starých časů? V tom případě by se vám mohla líbit kavárna Café Savoy v prvorepublikovém stylu, která se nachází na Vítězné 5, Praha 5. Kavárna spadá do sítě Ambiente a určitě si zde přijde na své každý náročnější zákazník. Café Savoy navazuje na starou dobu kavárenských časů a člověk se zde cítí, jako by opravdu cestoval zpátky v čase. Za zmínku stojí novorenesanční strop, jehož historie sahá až do roku 1893.

Café Savoy je asi nejlepší navštívit v poklidu o víkendu - na snídani anebo brunch. Rezervace je ale více než nutná, jelikož kavárna opět spadá do hledáčku turistů ze všech koutů světa. Mají zde vlastní pekárnu a výjimkou nejsou ani vlastní cukrárenské výrobky.

Co se týče nabídky kávy, tak zde můžete ochutnat kávu z české pražírny doubleshot, což je určitě dobrá volba. Café Savoy je přesně to místo, kde si můžete dovolit oprostit se od vašich striktních coffee zásad a projednou zkusit i něco sladšího. Například karamelové affogato se zmrzlinou a se solí

Otevírací doba: Po - Pá 8:00-22:30, So - Ne 9- 22:30h

Brew Bar

Výhodou Brew Baru je to, že sem nikdy nebudete potřebovat rezervaci. Ale nevýhodou je, že si kávu odsud můžete vychutnat jen o sobotách na Náplavce na Rašínově nábřeží. Nejedná se totiž o kavárnu, ale pouze o stánek s filtrovanou kávou. Nápoje založené na espresso bázi zde tedy nehledejte, ale o tom už napovídá sám název. Pánové z Brew Baru si vždy dávají záležet na samotné přípravě a velmi rádi vám při tomto aktu poví i spoustu zajímavostí - ať už to, z jaké odrůdy jsou zrna připravované kávy, nebo tipy, jak si danou kávu nejlépe připravit i doma. U stánku si totiž můžete zakoupit i balíčky čerstvě upražené kávy z celého světa.

Nejste tak úplně na kávu? To byste možná měli zkusit cascaru anebo Cascara Fizz - limonádu vyráběnou ze sušeného kávového ovoce, de facto kávových slupek, které se běžně vyhazují. Jedná se o dužinu, která chrání kávové zrno. Samotná cascara nechutná jako káva, jelikož neprošla procesem pražení. Chutná spíše jako čaj a voní po ovoci. Dá se pít teplá anebo studená a nejlepší je, když vám v ní plavou ještě kousky pomeranče. To je potom lahoda! Na světě není moc farem, kde se tyto kávové slupky využívají pro další produkci, tedy cascary. Jedná se spíše o menší farmy, které používají ty nejorganičtější způsoby pěstování kávy.

Otevírací doba: So 8 -14h

Možná všechna tato místa znáte, možná o nich slyšíte prvně. Každopádně určitě stojí za návštěvu! Pokud nás sledujete na Instagramu, tak spoustu zajímavých míst ze Smíchova můžete vysledovat pod hashtagem #eppismichov, kde se snažíme mapovat nejen kavárny, ale i restaurace, architekturu a další zajímavá zákoutí naší lokality. A jaké jsou vaše nejoblíbenější kavárny? A co vlastně nejraději pijete? Vaše příspěvky rádi uvítáme tady dole v komentářích. :)

Tak s kávou na zdraví!

Autor: Bára R.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky