Zajímavá fakta o zamilovanosti

Láska dělá s lidmi divy. Zamilovaného člověka poznáte na sto metrů - nepřítomný pohled, úsměv na rtech a na očích růžové brýle. Zamilovaný člověk prochází řadou změn, z nichž některé jsou pozitivní, ale některé i negativní. Láska dokáže ovládnout lidské tělo i mysl, což potvrzují i četné vědecké výzkumy. Chcete se o lásce a zamilovanosti dozvědět více? Pročtěte si s námi zajímavá fakta ze světa lásky, se kterými ve společnosti přátel zazáříte.

Je láska o chemii?

Podle vědeckých studií milujeme spíše mozkem než srdcem. Když se zamilujeme, spojí se v našem mozku 12 různých oblastí, které vyprodukují obrovské množství hormonů způsobujících pocity eufórie. Jedná se například o hormony dopamin, oxytocin, adrenalin a adiuretin. To ale není všechno. Výzkumy ukázaly, že zamilovaní lidé mají v krvi zvýšené hodnoty nervového růstového proteinu, který stojí za vznikem, údržbou a zachováním některých neuronů. Tento protein je údajně zodpovědný i za “lásku na první pohled”.

Po čem ženy touží?

Ženy sní o lásce na první pohled a zdá se, že něco takového skutečně existuje. Mužům údajně trvá v průměru pouze 8,2 sekundy, než se zamilují. Jestliže muže žena upoutá na méně než 4,5 sekundy, tak o ni buď nemá zájem nebo ho daná žena fyzicky nepřitahuje.

I ženy se rozhodují velice rychle. Už po 34 minutách konverzace vědí, jestli by s daným mužem mohly mít dlouhodobý vztah nebo ne. Atraktivitu muže zvyšuje v očích žen to, zda o něj bojují i další rivalky. Chcete-li skutečně polichotit ženě, nejvíce podle vědců zabírají komplimenty týkající se jejich rtů.

Podle řady výzkumů mají ženy tendenci zamilovat se do mužů, kteří se podobají jejich otci. Jiné studie prokázaly, že člověku jsou nejvíce sympatičtí lidé, kteří jsou mu povahově podobní. Kromě fyzických znaků si vybíráme partnera i podle jeho specifické vůně. Ženy nejčastěji volí partnery, jejichž imunitní systém je co nejpodobnější imunitnímu systému jejich otce.

Láska a tělo

Zamilovanému člověku připadá svět krásnější a všechny problémy a trápení jsou hned snadno řešitelné. Láska má významné účinky i na tělo a podle vědců máme tendenci vybírat si partnery s podobným procentem tělesného tuku, které si blíží tomu našemu. Při pohledu na zamilovaného člověka se naše zorničky rozšíří až o 45 % a stavy na počátku zamilovanosti mají na mozek podobný účinek jako dávka kokainu.

 • Prsten s oválným růženínem Emeli
  Prsten s oválným růženínem Emeli
 • Náhrdelník s dendritickým opálem, olivínem a tsavorit granátem Milly
  Náhrdelník s dendritickým opálem, olivínem a tsavorit granátem Milly
 • Eternity prsten s lab-grown diamanty Khalid
  Eternity prsten s lab-grown diamanty Khalid
 • Atypické 2v1 náušnice s perlami Lokita
  Atypické 2v1 náušnice s perlami Lokita
 • Stříbrné cluster náušnice s turmalínem, tanzanitem, rubínem a diamantem Kerrie
  Stříbrné cluster náušnice s turmalínem, tanzanitem, rubínem a diamantem Kerrie

Příroda jednoznačně diskriminuje svobodné lidí, ostatně naší primární úlohou je rozmnožovat se. Partnerský život má pro člověka nepochybně mnohé výhody. Například líbání zrychluje metabolismus a snižuje množství stresových hormonů v krvi. Líbání je údajně hygieničtější než podání ruky, takže polibek na uvítanou je lepší varianta než formální potřásání rukou. Nejen líbání je ale prospěšné, například ranní sex má na tělo lepší účinky než obvyklý šálek kávy. Sex funguje také jako prevence před migrénami a je účinným lékem na škytavku.

Problém nastává, když vztah skončí nešťastně. Mozek totiž těžkosti v lásce vnímá velmi podobně jako fyzické zranění. Láska potom skutečně bolí. Člověk může umřít i na zlomené srdce. Syndrom zlomeného srdce se odborně nazývá jako stresová kardiomyopatie a způsobuje jej velké emoční vypětí, jakým je například nešťastný rozchod.

Láska je skutečně komplexní záležitostí a na závěr pro vás máme ještě jedno poslední doporučení: když se zamilujete, nezapomeňte na své nejbližší. Vědci z oxfordské univerzity totiž zjistili, že člověk ztratí v průměru 2 blízké přátele, když se zamiluje.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky