Jak pečovat o šperky s enamelem

Jste-li milovníkem umění, pak šperky s enamelem jsou pro vás tou nejlepší volbou! Každý kousek je unikátním ručním dílem, které vzniká speciální technikou tavení skla na zlato nebo stříbro. Ovšem s každým designovým kouskem je potřeba zacházet tak trochu v rukavičkách a nejinak je tomu i v případě těchto klenotů. Jak o ně pečovat, aby si zachovaly svůj lesk a hodnotu?

Několik zásad, jak o šperky pečovat

Základem správné péče o tyto klenoty je opatrnost. Vzhledem k tomu, že enamelové šperky obsahují skleněné komponenty, stávají se křehkými a při tvrdém nárazu by mohly popraskat. Dejte proto pozor, ať vám neupadnou na zem. A pokud si běžně sundáváte a odkládáte šperky v koupelně nad umyvadlem, je načase přestěhovat svou krabičku s cennostmi jinam. Ani vlhké prostředí totiž těmto kouskům nesvědčí. Navíc by měly být ukládány do šperkovnice samostatně.

Podobně jako klasické klenoty se ani ty enamelové nemají v lásce se zkrášlovacími prostředky jako jsou krémy, parfémy či laky na vlasy. To stejné platí o chemikáliích, které používáte například při úklidu. Raději tuhle lesknoucí se nádheru odkládejte také při ostatních domácích pracích nebo zahradničení. Stejně tak pokud jste milovnice vodních sportů a saunování. Voda (slaná i sladká), horko a přímý sluneční svit přispívají k rychlejšímu opotřebování skleněné vrstvy. Nejlépe tedy uděláte, když těmto cennostem dáte vyniknout ve společnosti, ale po příchodu domů je uložíte k zaslouženému odpočinku mezi polštářky šperkovnice.

Jak šperky s enamelem čistit?

V čištění těchto kousků je důležitá pravidelnost. Enamel nesnese generální úklid – tedy dlouhodobé namáčení, horkou vodu, čištění kartáčkem a už vůbec si nerozumí s ultrazvukovou čističkou.

K čištění je zapotřebí pouzevoda pokojové teploty s kapkou saponátu a bavlněný hadřík, ideálně několikrát vypraný. Namočeným hadříkem pak stačí šperk jemně očistit. Můžete jej také lehce osušit bavlněnou látkou nebo nechat volně proschnout.

Na první pohled se může zdát soužití s enamelovými šperky jako náročné. Ano, je potřeba přistupovat k nim obzvlášť citlivě a téměř po každém použití je čistit. Odměnou vám však bude kousek vysoké hodnoty, který vždy vzbudí zájem širokého okolí a může dělat radost i dalším generacím.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky