Symbolika šperků: znak karmy

Rozhlédněte se okolo sebe – schválně, kolik napočítáte věcí, které mají tvar nekončící kružnice? Věříme, že pár jich určitě bude. Věděli jste však, že v tomto zdánlivě obyčejném tvaru můžeme hledat i jistou symboliku? Jestliže jste se někdy zajímali o osud či „zákon“ karmy, pravděpodobně vám toto téma bude blízké. Právě znak karmy si totiž můžeme spojovat s prostým tvarem kruhu, který často objevíte i ve světě šperků.

Kromě toho, že naše klenoty vyrábíme s láskou a každému kousku věnujeme tu nejlepší péči, rádi si občas pohrajeme i se symbolikou a ve špercích vyobrazujeme různé významy a symboly. V našich předchozích článcích jste se mohli seznámit s magickým trojúhelníkem, populárním znakem nekonečna či claddagh prsteny. Dnes vám poodhalíme další kousek z naší tajemné kategorie, a to již zmíněný symbol karmy.

Co je to vlastně karma?

„Karma je zdarma.“ Asi znáte tohle s oblibou užívané sousloví, že? Teorie karmy je spjata především s náboženskou filozofií budhismu a hinduismu. Zjednodušeně si ji můžeme představit jako propojený cyklus (proto symbol kruhu), ve kterém má každý náš čin nějaký nevyhnutelný následek. Význam karmy je vlastně docela prostý: všechno to, co nás v životě potká, je pouze naší zásluhou, neboť jsme se o to v minulosti zapříčinili svými vlastními kroky. Karma tak v sobě propojuje dvě podstatné věci – příčinu a následek.

Spousta lidí si karmu spojuje s jakýmsi systémem odměny či trestu. Toto vysvětlení však není zrovna přesné. Pro správné pochopení této teorie je třeba si uvědomit, že karma nás za nic neodměňuje ani netrestá – je pouze odezvou našich vlastních činů. Jak náš život bude vypadat? To máme jen ve svých rukou.

Symbol karmy ve špercích

Ale teď už ke šperkům! Symbol karmy bývá nejen v klenotnictví velmi oblíbeným tématem a jeho jednoduchý geometrický tvar s oblibou využívají designéři v celé řadě umění. Ano, i my jsme podlehli a v naší nabídce šperků má karma své čestné místo.

 • Zlatý náhrdelník minimalistického tvaru Karma
  Zlatý náhrdelník minimalistického tvaru Karma
 • Zlaté napichovací karma náušnice Belisa
  Zlaté napichovací karma náušnice Belisa
 • Zlatý fashion náramek s diamantem Virginia
  Zlatý fashion náramek s diamantem Virginia
 • Stylový náhrdelník ze zlata s diamantem Emelda
  Stylový náhrdelník ze zlata s diamantem Emelda
 • Stříbrný náhrdelník Infinity
  Stříbrný náhrdelník Infinity

Kousky s tímto symbolem jsou tím pravým ořechovým pro každého, kdo se rád ozdobí klenotem s hlubším významem nebo chce dát najevo svou životní filozofii. Věříte-li v osud, spravedlivou rovnováhu vesmíru a životy budoucí i minulé, neměl by vám takový náhrdelník či náramek se symbolem karmy ve šperkovnici rozhodně chybět.

Jednoduchý a líbivý geometrický tvar karmy však nadchne i každou ženu se smyslem pro eleganci, která si potrpí na decentní styl a minimalistické šperky. Rozhodně potěší také jeho univerzálnost – snadno ho sladíte s dalšími klenoty a perfektně jím doplníte každý outfit. Geometrické tvary jsou navíc děsně in! Představte si ve svém uchu jemné náušnice se znakem karmy… Tomu přece nejde odolat, ne?

Karma má díky svému jednoduchému symbolu, který je na první pohled vlastně docela obyčejným kroužkem, ještě jednu velkou výhodu – hodí se téměř na každou příležitost. Ve srovnání s jinými symboly, které mohou být při určitých událostech nevhodné či zavádějící, není tento kousek přehnaně vypovídající ani extravagantní. Lidé si vás tak nebudou škatulkovat a vy si svůj oblíbený šperk můžete vzít kdykoli a kamkoli.

 • Zlatý karma přívěsek s diamanty Leeza
  Zlatý karma přívěsek s diamanty Leeza
 • Zlaté napichovací dvojité kroužky Signife
  Zlaté napichovací dvojité kroužky Signife
 • Zlatý minimalistický náramek Karma
  Zlatý minimalistický náramek Karma
 • Zlatá karma kolekce s diamanty Lesley
  Zlatá karma kolekce s diamanty Lesley
 • Zlaté karma náušnice s diamanty Kinslee
  Zlaté karma náušnice s diamanty Kinslee

A jak jste na tom se skrytými významy ve světě šperků vy? Zaujal vás znak karmy? Nebo snad dáváte přednost jiným symbolickým šperkům? Podělte se s námi, rádi se inspirujeme!

Autor: Katka H.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky