Nejvzácnější z platinových kovů: ruthenium

Snad všichni již slyšeli o slavných drahých kovech, jako je zlato, stříbro a platina. Ruthenium se na tomto seznamu sice nenachází, nicméně stojí za vaši pozornost. Jedním z důvodů, proč se křehký a velmi vzácný kov nezapsal do povědomí lidstva hlouběji, je to, že byl objeven poměrně pozdě. Víte, že ruthenium se řadí mezi ušlechtilé materiály a vyrábí se z něj mimo jiné i šperky? Pojďme o něm zjistit trochu více.

Co to je ruthenium?

Pod tajuplným slovem ruthenium se skrývá ušlechtilý materiál, jenž vyniká tvrdostí a křehkostí. Společně s rhodiem a palladiem se řadí mezi lehké platinové kovy, ze kterých je nejvzácnější. V přírodě se tento šedostříbrný prášek vyskytuje v ryzí podobě velmi sporadicky právě v platinových rudách. Z nerostů jmenujme laurit, ruarsit nebo omeiit.

Ruthenium patří za normálních podmínek k nereaktivním materiálům. Odolá jak klasickým kyselinám, tak i těm, které rozpouští ušlechtilé kovy, dokonce lučavce královské. Zvýšená teplota ho však dokáže proměnit ve velmi reaktivní kov.

Malé množství ruthenia pomáhá zvyšovat tvrdost a mechanickou odolnost u slitin s platinou a palladiem, které se používají na výrobu luxusních náramkových hodinek. V kombinaci s titanem podstatně zvyšuje jeho schopnost odolat korozi. V posledních letech se zkoumá jeho využití při léčbě nádorových onemocnění. Skvěle funguje i jako katalyzátor při řadě chemických reakcí. Ruthenium si díky svým působivým vlastnostem našlo místo ve šperkařství, objevuje se na hrotech inkoustových per, všimneme si ho však i v dentálních slitinách a keramických barvivech.

Střípky z historie

Polský chemik Jerdzej Sniadecki zřejmě prvek vyrobil již v roce 1807, ale svůj objev stáhl poté, co ho nikdo jiný získat nedokázal. S nečistou podobou ruthenia se setkali již Jöns Berzelius a Gottfried Osann v roce 1827, když zkoumali zbytky po rozpouštění uralské surové platiny v lučavce královské. Osann si myslel, že nalezl tři nové kovy. Jeden z nich nazval ruthenium podle latinského názvu místa nálezu – Ruska (Ruthenia).

V roce 1844 objevil v sibiřské platinové rudě chemik Karl Karlovič Klaus mnohem čistší variantu tohoto kovu a seznámil s ním širokou veřejnost.

Krása a půvab rutheniových šperků

V posledních letech se ruthenium dostává do širšího povědomí díky většímu prosazení se ve šperkařském průmyslu. Vzácný kov si dobře rozumí s platinou a žlutým zlatem a klenotům dodává osobitý design. Jeho stříbrnošedý odstín působí na klenotech šedočerně až černě. Vzhledem k tmavému zbarvení mnozí zlatníci před pokovením prstenu nebo náušnic nejprve model ozdobí jemnými složitými vzory. Vzniká tak výjimečný šperk. Kouzlo ruthenia spočívá rovněž v tom, že náušnice, přívěsky a prsteny lze vyleštit do zrcadlového lesku nebo jim můžete ponechat stylový matný vzhled.

Mezi oblíbenými variacemi rutheniových klenotů se často vyskytují modely zvýrazněné drahými kameny. Vedle klasických čirých a barevných diamantů se prosazují diamanty černé, které atypickým zásnubním i netradičním snubním prstenům dodávají mystický nádech. Všimli si toho i designéři, a proto se v nabídce zlatnictví objevuje stále více trendy svatebních kroužků ze zlata potaženého rutheniem.

Černá se nyní vyskytuje mezi nejmódnějšími barvami a outfity v tomto odstínu nosí všechny typy žen. Z módních mol do běžného světa pronikají tmavěji zbarvené šperky, které skvěle ladí s jejich šatníkem. Podobně oslovují nevěsty, jež plánují netypickou svatbu.

  • Zlaté snubní prsteny s černým rutheniem a matným povrchem Apla
    Zlaté snubní prsteny s černým rutheniem a matným povrchem Apla
  • Zlaté snubní prsteny s reliéfním povrchem a černým rutheniem Jamone
    Zlaté snubní prsteny s reliéfním povrchem a černým rutheniem Jamone

Plusy rutheniových šperků v bodech

  • Kov je tvrdý a velmi odolný – za normální teploty nereaguje s jinými sloučeninami.
  • Poptávka po rutheniu je nižší než u rhodia, proto lze označit za dostupné. Příznivými cenami se tak vyznačují i šperky na zakázku.
  • Tvrdost ruthenia se výborně snoubí s tlakovým osazením diamantů.
  • Pokovení rutheniem chrání před poškrábáním a dodává šperkům lepší odolnost.
  • Cena ruthenia je ve srovnání s akciemi a dalšími komoditami relativně stabilní.
  • Ruthenium při pokojové teplotě nekoroduje.

Mají rutheniové šperky i nějaké mínusy?

  • Kov je křehký, proto se z často nošených prstýnků i přívěsků snáze ošoupe.
  • Ruthenium není hypoalergenní.

Zajímavosti

  • Pouhé 0,1 % ruthenia v titanové slitině zvýší její odolnost vůči korozi 100x.
  • Ruthenium se na zlaté klenoty nanáší pomocí galvanizace ve vrstvě o běžné tloušťce 0,5 mikronu.
  • Šperky potažené černým kovem často nesmí chybět ve sbírce pánských doplňků. Manžetové knoflíčky, náramky, prsteny a spony do kravat do svých kolekcí zařazují i známí návrháři jako Tiffany, Alex Orso nebo Tom Ford.
  • Mezi hvězdami, které podlehly kráse rutheniových šperků, potkáme Emmu Watson, Shaninu Shaik, Violu Davis či Ruby Rose.
  • Ruthenium se objevilo i v kolekcích značek jako Lanvin, Valentino, Gucci, Chanel nebo Fendi. Návrháři jím doplnili jak manžetové knoflíčky a kožené rockové náramky se cvočky, tak třeba řetízkové řemínky u kabelek.
  • Černé šperky dnes již nejsou výsadou vyznavačů gothic stylu, ale prosazují se i v kolekcích zásnubních a snubních prstenů.
  • K populárním kombinacím patří rutheniové prsteny doplněné černými diamanty. Prudce elegantní design osloví nejen šik hipsterky.
Snubní prsten s reliéfním povrchem a rutheniem
Zaujal vás originální reliéfní povrch...
Snubní prsten s lesklým rutheniovým povrchem
...nebo uhrančivě lesklá elegance?

Péče o šperky s rutheniem

Ruthenium je tmavší, takže se může zdát, že šperky z něj nevyžadují takovou péči. Nevhodné prostředky však mohou negativně ovlivnit jeho unikátní vzhled. Nejdůležitější pravidlo? Vyvarujte se styku klenotu s abrazivními a hrubými povrchy.

Přemýšlíte, jak vyčistit svůj rutheniový zásnubní prstýnek s černým kamenem? Do misky s vlažnou vodou přidejte jemné mýdlo. Šperk ponechte v lázni 20 až 30 minut, pak jej opatrně osušte měkkým hadříkem a nechte uschnout na vzduchu.

Protože klenoty ze žlutého zlata se potahují pouze tenkou vrstvičkou ruthenia, stává se, že se ušlechtilý kov ošoupe a je třeba ho obnovit. Při nákupu takových kousků se ujistěte, jaké doplňkové služby prodejce nabízí. Třeba v Eppi se k rutheniovým prstenům váže doživotní záruka a každoroční kontrola a s obnovou černé vrstvy.

Ruthenium není tak známé jako jiné ušlechtilé kovy, ale v posledních letech se dostává do popředí. Ačkoliv se dříve využívalo primárně v průmyslu a investičních kruzích, šperkařství se nyní nenechává zahanbit. Milovníci módních trendů totiž nedokážou odolat jeho tajemnému tmavému třpytu.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky