Jihomořské perly

Velikost, omezená oblast vhodná ke kultivaci a dlouhá doba růstu činí z jihomořských perel vskutku vzácný typ. Jejich bílou až medově zlatou barvu a měkký lesk si oblíbili sběratelé i módní návrháři z celého světa, proto neváhají za šňůru perfektně ladicích jihomořských perel zaplatit pořádný balík peněz.

Rolls Royce mezi kultivovanými perlami.

Odkud jihomořské perly přichází

Největší typ perel se rodí v největších perlotvorkách, které dorůstají do velikosti talíře. Ústřice Pinctada maxima mohou mít bílý/stříbrný lem a produkovat bílé až bledě modré perly nebo zlatavý lem a rodit perly v odstínech od žluté po sytě medovou.

Potápěči loví perlotvorky ve volné přírodě až v 80metrových hloubkách, odkud je převážejí do izolovaných zátok, kde jim nehrozí poškození znečištěnou průmyslovou vodou. Zhruba dvouleté ústřice jsou již schopné tvořit perly a farmáři začínají s osazováním cizorodých tělísek, která se postupně obalují perletí. Po dvou až třech měsících přichází na řadu rentgenová kontrola, jestli ústřice vložené jadérko neodmítla a nevypudila. Následující dva až tři roky se nechávají jihomořské perly růst v klidu. Samozřejmě platí, že čím déle zůstane perla v ústřici, tím větší bude. Vzhledem k době růstu mívají jihomořské perly ze všech mořských perel nejtlustší vrstvu perleti. Zdravá Pinctada maxima dokáže krásné a kvalitní perly plodit až po čtyři pěstební cykly.

Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé jihomořské perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii, kde se ústřice vylovené v moři mísí s těmi z umělých líhní – chov se tak udržuje zdravý a hojný.

  • Přívěsek s jihomořskou perlou a diamanty Uzy
    Přívěsek s jihomořskou perlou a diamanty Uzy
  • Jihomořské perly v náušnicích s diamanty Clariss
    Jihomořské perly v náušnicích s diamanty Clariss

Jak se jihomořské perly hodnotí

Jihomořské perly bývají větší než jiné typy kultivovaných perel a vynikají krásným hedvábným leskem. Protože však rostou poměrně dlouhou dobu, objevuje se více příležitostí ke vzniku nedokonalostí. Velké, kulaté jihomořské perly bez kazu jsou opravdu raritou.

Podle GIA se perly hodnotí pomocí sedmi základních kritérií: lesku, povrchu, tvaru, barvy, velikosti, perleti a celkového dojmu.

Měkký hedvábný lesk jihomořských perel

Lesk perly vypovídá o tom, jak její povrch odráží a láme světlo. Vzhledem k silné vrstvě perleti mívají jihomořské perly měkký a bohatý lesk, který je spíše hedvábný než zrcadlový. Rovněž vynikají nádhernou měňavostí, které perly s tenčí vrstvou perleti nikdy nemohou dosáhnout.

Lesk jihomořských perel
Lesk jihomořských perel podle škály A-D

Hladký povrch?

Jihomořské perly rostou dva až tři roky, takže bývají náchylnější k různým typům narušení povrchu, jako jsou:

  • Hrbolky (bumps)
  • Prasklinky (cracks)
  • Rýhy (circles)
  • Skvrnky (spots)
  • Jamky (pits)
  • Svraštění (wrinkles)

Pokud na povrchu perly převládají nedostatky, označuje se za „silně poškozenou“. Je-li však inkluzí a jiných kazů minimum, nebo jsou relativně neviditelné, považují odborníci tyto jihomořské perly za čisté. Svraštění, hrbolky nebo skvrnky nemusí odvádět pozornost od dokonalosti perly a nenarušují její celkový vzhled. Bezchybné jihomořské perly jsou velice vzácné.

Kulaté jako rarita

Jihomořské perly se vzhledem k délce svého růstu rodí v rozličných tvarech. Kulaté (round) a téměř kulaté (semi sound) zrovna trh nezaplavují (tvoří 10-30 % produkce), mnohem častěji se vyskytují tvary barokní (baroque), téměř barokní (semi baroque), kapkovité (drop), knoflíkové (button), oválné (oval), kroužkové (circle) a diskutabilní rýhované (ringed). Barokní a kapkovité perly milují šperkaři, kteří pro ně navrhují unikátní šperky, jež dají vyniknout jejich barvě a lesku.

Tvary jihomořských perel
Klasické tvary jihomořských perel

Kulaté jihomořské perly mají průměr, který se neliší o více než 2 %. Např. jestliže dokonale kulatá jihomořská perla má nejmenší průměr 12 mm a největší průměr 12,1 mm, tak průměr variuje o 1 % (12 : 12,1 = 0,99). Tato perla je tedy z 99 % kulatá – a jako taková i velice ceněná.

Téměř kulaté jihomořské perly mají rozdíl v průměrech nad 2 %. K vidění jsou velmi často náhrdelníky z kombinace kulatých a téměř kulatých jihomořských perel – není totiž vůbec snadné sesbírat dostatek perel, které by perfektně ladily v základní barvě, tvaru, podtextu, kvalitě a lesku.

Tvar knoflíku se udává od momentu, kdy rozdíl v průměrech přesáhne 20 % (např. 12 a 12,5 mm). Knoflíkovité jihomořské perly se nejčastěji používají na výrobu náušnic – především ty, které se na první pohled zdají kulaté.

Krása a půvab bílé a zlaté

Perlotvorky nejběžněji vytvářejí jihomořské perly v bílé, stříbrné, růžové a zlaté barvě. Odstín determinuje především oblast, ze které perla pochází. Ústřice se stříbrným okrajem primárně produkují perly v bílé, stříbrné, ty vodově zbarvené a ty v různých odstínech modré. Krémové, šampaňské, žluté a zlatavé až medové jihomořské perly zas pocházejí z ústřic se zlatým lemem. Přirozené barvy jihomořských perel jsou samy o sobě bohaté a výrazné, po sklizni se perly zpravidla pouze omyjí a vyleští, aby vynikla jejich přirozená záře.

Barvy tahitských perel
Nejčastější barvy jihomořských perel

Opět ta velikost

Jihomořské perly se – co se velikosti týče – pohybují na škále od 8 do 22 mm, průměrně však mívají bílé perly okolo 12-15 mm, zlatavé okolo 10-13 mm. Tloušťka perleťové vrstvy odpovídá 2-6 mm (což je mnohonásobně více, než mají v průměru perly akoya). Zřídka se objeví i menší perličky (2-8 mm), ale to nejčastěji bývají tzv. keshi perly, pro něž je typický barokní tvar a chybějící jádro – tvoří je pouze perleť.

Na jaké škále ohodnotit jihomořské perly?

Pro jihomořské perly se stejně jako pro tahitské používají dva hodnoticí systémy. Škála A-D a škála AAA-A. I když barva výrazně ovlivňuje výslednou cenu jihomořské perly, ne nutně ovlivňuje i její zařazení podle klasifikace. Například šňůra světle žlutých jihomořských perel stupně AAA se může cenově výrazně lišit od stejné šňůry sytě zlatých jihomořských perel stupně AAA.

Hodnocení A-DHodnocení AAA-APopis a kritéria
Dokonalá perlaDokonalá perlaBezchybná perla s excelentním (excellent) leskem.Před zasazením či vrtáním perla nevykazuje žádné inkluze nebo nedostatky.
AAAAAlespoň 90 % povrchu perly je bezchybného.
Nejvýše 10 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolena pouze jedna hluboká inkluze.
Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav.
Velmi dobrý lesk (very good).
A/BAA+Alespoň 80 % povrchu perly je bezchybného.
Nejvýše 20 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolena pouze jedna či dvě hluboké inkluze.
Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav.
Dobrý (good) až velmi dobrý (very good) lesk.
BAAAlespoň 70 % povrchu perly je bezchybného.
Nejvýše 30 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav.
Dobrý (good) až velmi dobrý (very good) lesk.
CA+Alespoň 40 % povrchu perly je bezchybného.
Až 60 % povrchu perly může vykazovat drobné, koncentrované nedokonalosti.
Hluboké inkluze nesmí přesáhnout 10 % povrchu perly.
Uspokojivý (fair) až velmi dobrý (very good) lesk.
DAPřinejmenším 60 % povrchu perly vykazuje nedostatky.
Hluboké inkluze a/nebo bílé skvrnky uvnitř inkluzí zasahují až 20 % povrchu perly.
Slabý (poor) až velmi dobrý (very good) lesk.

Cena

Jihomořské perly patří mezi nejvzácnější a nejceněnější kultivované perly současnosti. Ty kulaté se primárně využívají na náhrdelníky, takže pokud zatoužíte po náušnicích z kulatých a ne knoflíkovitých kousků, pořádně si připlatíte. Velké bílé pravidelné kulaté jihomořské perly jsou na trhu prostě tím nejdražším.

Zajímavosti

  • Jihomořské perly se ve vodách Austrálie a přilehlých oblastí nacházejí už tisíce let. Původní australští domorodci věřili v jejich nadpřirozené schopnosti a používali je k interpretaci významu snů. Navíc perly nepoužívali pouze ke zdobení, ale také jako platidlo při obchodování.
  • V 16. a 17. století, v dobách velkých zámořských objevů, se Evropané seznámili s perlovým bohatstvím Jižního Pacifiku a po jihomořských perlách se rozhořela obrovská poptávka. Chtivost západního světa vedla v 18. a 19. století k téměř úplné likvidaci ústřic, v nichž se perly rodí.
  • Pěstovat se jihomořské perly začaly až v 50. letech 20. století. Dnes tvoří zhruba 10 % celkové produkce mořských perel.
  • Australské město Broome již od poloviny 19. století dominuje produkci bílých jihomořských perel.
  • Na výrobu jediného náhrdelníku o 33 perlách se zpravidla vybírají jednotlivé perličky z minimálně 10 000 jihomořských perel.

Známé perly

Perla Paspaley

Nejdokonalejší kultivovaná jihomořská perla byla vypěstovaná na farmě u severního pobřeží Austrálie v roce 2002. Oslňuje svým výjimečně kulatým tvarem a stříbřitě bílým zbarvením s měkce růžovým podtextem a hedvábným leskem. V průměru měří 20,40 mm a váží 12,188 g (tedy téměř 61 karátů), což ji řadí k největším kultivovaným perlám světa.

Perla Paspaley

Kapkovité perly Palaspey

U břehů severoaustralského Darwinu byly vypěstovány dvě téměř stejné jihomořské perly o váze 18,75 karátů. Jedna je spíše kapkovitá, druhá zas hruškovitá, ale obě vynikají dokonalou symetrií. Nechybí jim čistý povrch bez kazů a hedvábný lesk. Obě jsou bílé a přechází do stříbrné, krémové, žluté a zlaté.

Kapkovité perly Palaspey

Perla Arco Valley

Perla o váze 575 karátů, jejíž historie sahá až do 11. století př. n. l. a jež patřila čínským, perským a mongolským vládcům, byla ve 13. století darována známému cestovateli Marcu Polovi. Do délky 7,9 cm vyrostla tato barokní perla mezi pláštěm a skořápkou ústřice. Její bílou barvu ozvláštňují modré, růžové a krémové postranní podtexty.

Perla Arco Valley

Zdroj: gia.edu, pearlsofjoy.com, en.wikipedia.org, pearl-guide.com, americanpearl.com, pearlparadise.com, internetstones.com

Zdroj obrázků: dawnrosepearls.co.uk, americanpearl.com, internetstones.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky