Šperky
na pohovor

Pohovor

Jaké šperky si vzít na pracovní pohovor

Gratulujeme! Nejspíš se právě chystáte na pohovor na vytouženou pozici. Chcete určitě udělat dobrý dojem a k tomu patří i správné oblečení a k němu zase vhodné doplňky. Příprava na pohovor je ožehavá věc a žádnou část byste neměly podcenit. Zajímavý životopis je základním předpokladem úspěchu, ale i oblečení a šperky, které si vezmete na osobní schůzku, budou utvářet dojem o vaší osobě. A jaké šperky jsou ty pravé? Přinášíme vám několik tipů, které vám pomohou ve vašem rozhodování a třeba vás i posunou o něco blíže vaší vysněné pozici:


1. Méně je více

Jednoduchost není vůbec na škodu. Chcete ostatně zaujmout svými zkušenostmi a projevem, nikoli svými šperky. Výjimkou by snad bylo jedině odvětví módního průmyslu, kde byste naopak s výrazným stylem mohly sklidit úspěch. Přesto i v oborech s větším důrazem na kreativitu a osobitost se pro začátek raději držte na uzdě. Přeci jenom budete mít pro vyjádření vlastní osoby dostatek prostoru, pokud pracovní místo získáte.

I když jste tedy zvyklé nosit větší množství prstenů nebo náramků, na pohovor s nimi raději šetřete. Ideální bude jeden minimalistický prsten nebo náramek, například s jemnými perlami nebo jenom čistě kovové bez jakýchkoli drahokamů a zdobení.

  • Zvolte jeden, maximálně dva kusy šperků. Třeba náhrdelník a k tomu náušnice, nebo náhrdelník s jemným náramkem.
  • Nenoste více jak jeden prsten na jedné ruce (s výjimkou setu zásnubního a snubního prstenu).

2. Pozor na cinkající šperky

Jemné cinkání náramků nebo náušnic vám může znít příjemně, ale pokud chcete upoutat pozornost svým projevem a nikoli výbavou šperků, kterou máte na sobě, nechte takové šperky raději doma. Veškerá vaše gestikulace doprovázená cinkáním kovových náramků může být ostatně nepříjemná i vám, protože vás dané zvuky mohou rozptylovat nebo znervózňovat.

A co zvolit místo místo nich? Pozor, neměly byste je nahradit koženými náramky nebo podobnými doplňky, které nejsou považovány za vhodný šperk pro formálnější příležitosti. Naopak jednoduché hodinky budou působit elegantně a profesionálně.


3. V jednoduchosti je krása

Šperky volte jednoduché a spíše menších rozměrů. Pakliže máte rády velké náramky a kruhové náušnice, bude lepší, když je necháte doma. Takové šperky by mohly zbytečně odvést pozornost od toho podstatného - od vás. Řešením mohou být decentní náušnice ve stylu solitér nebo modely s perlami. Pokud nosíte více náušnic v jednom uchu, pro tentokrát bude lepší zvolit klasiku v podobě jednoho páru náušnic.

Nosit zásnubní nebo snubní prsten je v pořádku, pokud si však k nim chcete vzít ještě další oblíbené prsteny, promyslete, zda to bude skutečně vhodné. Prsteny by se k sobě měly stylově hodit a neměly by být příliš extravagantní. Doporučuje se také nechat doma příliš drahé kousky (nikdy nevíte, kdo s vámi pohovor povede).

  • Zvolte spíše malé decentní šperky. Třeba kombinaci minimalistického náhrdelníku s přívěskem a elegantního prstenu.
  • Moderní výrazné statement šperky nechte doma. Vyhýbejte se šperkům velkých rozměrů a křiklavých barev. Ani lustrové visací náušnice a náramkový set nejsou pro tuto příležitost úplně vhodnou volbou.

4. Ideální šperk pro ideálního zaměstnance

Kromě vaší kvalifikace a zkušeností chtějí personalisté vidět, že se na danou pozici hodíte povahově a že zapadnete do nového kolektivu. Je tedy dobré snažit se vybrat takové oblečení a šperky, které se očekávají od zaměstnance na dané pozici. Záleží tak na oboru, ale i na lokalitě a firemní kultuře, což jsou však aspekty, které se často špatně odhadují. Pokud se tedy nehlásíte jen na jiné místo ve firmě, ve které již nějakou dobu působíte. Zkuste však výběr oděvu a šperků přizpůsobit právě těmto kritériím. Pokud si nejste jisté, jak by takový šperk měl vypadat, zvolte raději univerzální elegantní typy šperků.

  • Stříbrné a zlaté šperky nebo perly jsou sofistikovanou volbou, se kterou se nespletete. Jen to s nimi nepřekombinujte. Držte se zásady, že podobné kovy patří k sobě, takže stříbro ke stříbru a zlato ke zlatu.
  • Lacině vypadající bižuterii nechte raději doma a důvěru svěřte kvalitním materiálům a šperkům z drahých kovů.

5. Symboly a názvy mohou být zavádějící

Přívěsky se srdíčky, křížkem nebo jinými symboly a nápisy mohou v personalistech vyvolat různé asociace, na základě kterých mohou pochybovat, jestli se budete hodit do jejich týmu. Nikdy nevíte, co dané symboly v ostatních lidech evokují a s čím si vás tedy začnou spojovat. Kromě toho mohou opět strhnout pozornost, kterou se snažíte během pohovoru získat. Náušnice či přívěsky se symboly bude proto lepší nechat si pro jiné příležitosti.


6. Čistota půl úspěchu

Míra čistoty o nás mnohé vypovídá. Na čistotu a upravenost oděvu dbáme, ovšem se šperky to často příliš neřešíme, přitom na nich je zašlost nebo špína vidět stejně jako na oděvu. Pokud jste si šperk pořídily v kvalitním zlatnictví nebo klenotnictví, určitě jste byly poučeny o tom, jak o šperk pečovat, případně vám bylo rovnou nabídnuto vyčištění šperku. Před pohovorem toho rozhodně využijte. Nechcete přeci svůj pečlivě upravený vzhled pokazit zčernalým stříbrným řetízkem nebo upatlanými hodinkami.

Nezapomeňte, že o šperky a oblečení jde během pohovoru až v druhé řadě. Důležité jsou vaše zkušenosti, osobnostní vyzařování, povaha. To bude zaměstnavatele zajímat především. Pokud však zvolíte příliš výrazný nebo extravagantní oděv a šperky, nebudou mít osoby vedoucí pohovor chuť ani prostor vás příliš poslouchat. Na pohovor tedy všeho s mírou a módní experimenty si nechejte raději na jiné příležitosti.