Diamant jako investice | Investování

Drahokamy a šperky jsou trvanlivé. Ale diamanty jsou věčné, mají mnohem vyšší "vnitřní hodnotu" jako auta či domy.


Dnes už málokdo důvěřuje bankám, akcie jsou totiž příliš volatilní, termínované vklady sotva pokrývají inflaci a pozemky ztrácejí na hodnotě. V dnešní složité době, v nestabilní ekonomické situaci, je důležitější myslet na dlouhodobé uložení kapitálu i na finanční zhodnocování. Diamanty nabízejí unikátní možnost stabilní investice a konzervativního zhodnocení vašich úspor.

Diamanty nemají vysokou likviditu a jejich prodej je třeba správně naplánovat tak, jak to bývá např. u realit. Ukazuje se však, že diamanty s vysokou kvalitou a výbornými parametry, tedy excelentními 4C, zvýšily svou hodnotu za posledních pár let skoro o 30 % a zakoupení investičního diamantu se stalo nejstabilnější investicí za poslední desetiletí.

V některých zemích a kulturách je tradicí mít minimálně 10 % svého bohatství v "přenosné" formě. Během konfliktu v roce 1997 pomohlo Číňanům jejich bohatství ve zlatě a diamantech uprchnout z Indonésie. Zlato je velmi dobrá investice, ale při větším objemu se pro svou váhu stává příliš těžké pro přenos. Zatímco několikakáratový diamant jste stále schopni diskrétně schovat v peněžence.

Abychom zcela pochopili investování do diamantů, musíme si uvědomit, že šperk nebo diamant za 2 500 000 Kč má mnohem větší investiční potenciál než diamant za 25 000 Kč. Nekoupíte si například obraz v hodnotě 25 000 Kč, abyste ho za pár let prodali za 125 000 Kč.

Čím je kámen dražší a jeho parametry jsou vyšší, tím rychleji bude jeho cena stoupat. A protože dostupnost drahých kamenů se snižuje, umíme si představit, jakým směrem se bude pohybovat cena diamantů.