Výběr 5 nejlepších online seriálů, které prostě chcete vidět

seriály online

Seriály poslední dobou vládnou nejen světu televizí, ale i onlinu. A musím poníženě přiznat, že po nastavení zkušební verze HBO GO a Netflixu také naší domácnosti. Vždy jsem byla fanouškem kvalitních věcí, které mi navíc i něco dají. Vybrala jsem tedy 5 seriálových počinů, které jsou tak skvělé, že ve vás nejen něco zanechají, ale změní i váš pohled na svět nebo doplní vzdělání. Tak co, připraveni?

Černobyl

Nezačínáme zrovna zlehka, uznávám. Ale antré má být působivý a nezapomenutelný. Tak tady ho máte. Naprosto epická 5dílná podívaná, kterou napsal sám život a před kamerou ji perfektně odehrály takové hvězdy jako J. Harris, S. Skarsgård nebo Emily Watson. Navíc se mi líbí snaha neudělat z této tragédie bulvární a senzacechtivou záležitost, nýbrž spíše dokument atraktivní formou. To, jak se fanoušci a influenceři zbláznili a začali Černobyl a Pripjať brát útokem, je věc druhá. Mluvím teď o kvalitě ztvárnění, držení se historických faktů a eliminaci klišé.

Pokud o této jaderné katastrofě nic moc nevíte a malinko se za to i stydíte (jako já), koukněte se na tenhle seriál. Dá vám víc informací než učitel na hodině dějepisu a ještě stylem, na který nikdy nezapomenete. Popřípadě si přečtěte i knižní „předlohu“ od držitelky Nobelovy ceny S. Alexijevičové – Modlitbu za Černobyl: Kroniku budoucnosti. Právě ta prý byla inspirací seriálu. Mimochodem, věděli jste, že za tímhle projektem stojí tvůrci Scary Movie, Pařby v Bangkoku a Vikingů?

seriál Černobyl

Babylon Berlin

I další zástupce mého výběru je z historie a opět z té nedávné. Konkrétně zabrousíme do Berlína 20. let 20. století. Nejdražší německý televizní počin v dějinách nastavuje laťku poměrně vysoko. Němci tohle prostě umí. Absolutně bezchybná výprava, vše promyšlené do posledního detailu a herci hrají tak, že přestanete vnímat, že se jedná o fikci (pardon za spoiler). Pokud se vám líbí styl à la Velký Gatsby, jste doma. Kriminální zápletka je zasazena do divácky atraktivního meziválečného období. Zároveň je ale do kontrastu postaveno již méně atraktivní prostředí válkou zdecimovaného Německa. A právě tahle kombinace vás chytne a nepustí, dokud ji nedokoukáte.

Jo a ještě mě zajímá – přijde vám tahle doba romantická? Přijde, že jo? Tak se připravte na to, že tenhle příběh vám otevře oči. Všudepřítomná špína, chudoba, až nechutná korupce, bolestivé dozvuky první světové války a indície napovídající, že přijde další. Furt si budete říkat, to je toho neštěstí málo? Je! Takhle ten svět prostě chodí. 16 epizod, které utečou jako voda a vám bude smutno, že to nemá alespoň tolik dílů, co Ulice.

Chef’s Table

Tak trochu přibrzdíme. Resp. ne, co se týče tempa, ale spíše negativních témat. Chef’s Table z této seriálové pětky vyčnívá. Jedná se spíše o dokumentární podívanou, která bere dech. 6 sérií nadupaných těmi nejzajímavějšími příběhy kuchařů z celého světa. Občas vás bude mrazit, jindy si pobrečíte, ale vždycky na to budete koukat s otevřenou pusou a obrovským respektem před každým z nich. Neskutečná kombinace silného příběhu, obrovské dřiny a uměleckých gastronomických děl doplněna o vážnou hudbu. Ta je pečlivě vybrána tak, aby dokreslila prostředí, ve kterém kuchař tvoří (jo a zazní i Vltava ♥).

Věřte, že tady se vaše emoce vyblbnou. Takže jestli vám Michelinská hvězda přijde jako zbytečný luxus, nebo dojetí nad kouskem sushi přehnané, mrkněte na tohle. Na jídlo pak budete koukat s posvátnou úctou a jako na každodenní „malý“ zázrak.

seriál Chef´s table

American Crime Story – Versace

Tak tohle rozdejchávám ještě teď. Versace no, čekáte vizuálně dokonalý seriál, který vám přiblíží život známého návrháře a zaměří se na jeho tragickou smrt. Pohoda prostě. Ha! Tak přesně takhle to není. Mnohem víc než na Versaceho se totiž autoři zaměřili na osobnost atentátníka A. Cunanana. A řeknu vám, že takový exkurz do hlubin duše masového vraha jsem ještě nezažila. Naprosto famózní herecký výkon D. Crisse způsobuje až nevolnost. Nenávidíte ho, abyste ho postupem času začali chápat a dopátrali se k tomu, kde tohle všechno začalo.

Jedná se o chronologicky převrácenou mozaiku, díky které vše pochopíte až po zhlédnutí posledního dílu. Tady fakt tleskám. I za výběr herců. Penelope Cruz jako Donatella Versace nebo Ricky Martin v roli Versaceho milence. Vzpomeňte si na mě, až budete v transu sledovat scénu, kdy Cunanan tančí na párty v červené kožené kombinéze. Mám pocit, že některé scény se zapíšou do dějin.

seriál American Crime Story – Versace

Dark

Víte, jak jsem ze začátku psala, že se vám po těchhle seriálech změní pohled na svět? Tak jsem nemluvila jen o Černobylu, ale i o německém (já vím, už zase) seriálu Dark. Opět do detailu vyladěný televizní projekt, který zaujme tematikou, výpravou i geniálním výběrem herců. Skvělý O. Masucci, kterého jste mohli vidět např. v Už je tady zas, i velmi nadějný L. Hofmann v jeho ikonické žluté bundě (kterou mimochodem do teď sháním) tvoří postavy, ke kterým přilnete.

Mysteriózní prvky se prolínají s těmi typickými pro drama. V žádném díle nevíte, co si myslet, ve kterém roce se vlastně ocitáte, ani kdo je zrovna ten hodný a kdo zlý. Vaše střídající se pocity zmaru, strachu a zvědavosti doladí psychedelický soundtrack, který si pak 100% stáhnete i do mobilu. Navíc to, o co se v tomhle seriálu jedná, vás nenechá chladnými. Já třeba pořád čekám, že až projdu dveřmi, vyjdu někde úplně jinde a v úplně jiném čase…

seriál Dark

Doufám, že jsem vás alespoň trochu navnadila a pokud hledáte nějaké to kvalitní pokoukáníčko, oceníte můj výběr. I já budu ráda za vaše tipy na seriály, které stojí za to. Podělíte se?

Také by se vám mohlo líbit

Zatím žádné komentáře

Nechte nám tu svoji odpověď