Knižní tipy na nejhezčí vánoční příběhy

vánoční příběhy

Vánoce máme v posledních letech spojené spíše se shonem, stresem a nákupní horečkou. Uvědomujeme si ale, že adventní doba vrcholící Štědrým dnem by měla být obdobím zpomalení a pohody? K tomu, abychom naše tempo zvolnili, může pomoci i obyčejná četba. A co jiného teď číst než knihy s vánoční tématikou? Právě za tímto účelem jsme vytvořili článek s tipy na nejlepší vánoční příběhy, které zdaleka nejsou jen pro děti. Zastavte se, vezměte do ruky knihu a začtěte se. Uvidíte, jak budete vánoční atmosféru kolem sebe vnímat daleko intenzivněji, téměř jako v dětství.

Vánoční koleda

Charles Dickens

Kdo by neznal tuto britskou klasiku o starém Vydřigrošovi a jeho chorobném lakomství? I přesto, že je tento román až notorický známý, nepřestává mě překvapovat. Pokaždé, když po něm sáhnu, najdu něco nového, co jsem doposud nepostřehla. Příběh je tak nadčasový, že pominu-li prostředí viktoriánského Londýna, můžeme jej klidně zařadit do moderní doby. V knize se skrývá spousta poselství a rozhodně bych ji doporučila všem dospělým, kteří vyhledávají britské autory pro jejich syrový styl vyprávění a příběhy vypilované do posledního detailu.

Vánoční koleda je poměrně drsná, ale pravdivá. Dokáže v člověku vyvolat zamyšlení se nad sebou samým a kromě této melancholické části je perfektně doplněna i o část ryze vánoční a kouzelnou. Rozhodně koukněte i na filmové zpracování s Jimem Carreym nebo si poslechněte audioknihu. Ale nezapomeňte, že literární předloha by měla mít přednost, obzvláště v tomto případě a době. 🙂

Vánoční koleda Charles Dickens

Dárek

Cecelia Ahern

Dárek je sice příběh s prvkem nadpřirozena, ale jinak se jedná o velmi realistickou sondu do chování lidí v moderní civilizaci. Honba za kariérou, penězi, úspěchem a zapomínání všech skutečných životních hodnot. Hlavní hrdina je typickým představitelem nekompromisního a sobeckého businessmana, který má sice vše, o čem kdy snil, ale neuvědomuje si to, dokud… To už si přečtěte sami.

Tahle kniha pro mě byla příjemným překvapením, které mě donutilo zamyslet se. Navíc styl psaní autorky je čtivý a svižný a prostředí vánočního Dublinu je vykresleno skutečně věrně a atraktivně. Pokud tedy po této knize sáhnete nebo se rozhodnete ji darovat, nešlápnete vedle. S ohledem na povedený přebal ji navíc ani nemusíte balit do vánočního papíru. 🙂

Dárek Cecelia Ahern

Velká kniha vánočních detektivek a záhad

Agatha Christie, Arthur Conan Doyle, Ed McBain a mnoho dalších

Vánoce mají být pestré, takže i výběr vánoční literatury by měl hýřit žánry. Pusťme se tedy do světa kriminálek. A co je lepší než kvalitní vánoční detektivka? Hodně kvalitních vánočních detektivek. V tom případě tu máme rovnou celý sborník a připravte si svaly, nejde totiž o žádného drobečka. Tato téměř pěti set stránková kniha je v knihkupectvích novinkou, takže i já zatím přečetla pouze pár povídek. Ale už ta zvučná jména autorů na přebalu dávají znát, že počtení to bude skutečně znamenité.

Kniha může být i skvělým dárkem pro všechny fanoušky napínavé literatury a tajemna. V kombinaci s vánočními prvky a prostředím, posezením u krbu s šálkem horkého punče se tak jedná o záležitost skutečně neodolatelnou.

Velká kniha vánočních detektivek a záhad

Kniha vašeho dětství

Zde v nadpisu záměrně neuvádím žádný konkrétní titul. Dětství, vzpomínky i zážitky máme každý jiné. Proto je třeba sáhnout hluboko do paměti a vybavit si ty slastné chvíle bezstarostnosti a třeba i to, jak nám rodiče četli před spaním. Pamatujete, jak jste dychtili po každé ilustraci, která se na stránkách objevila, jak jste si v hlavě představovali vše, o čem příběh pojednával?

Zkuste se zase vžít do vašeho mladšího já a dovolte si být na chvilku naivní a hraví. Otevřete si nějakou vánoční knihu nebo prostě jen pohádku, kterou jste jako dítě milovali. Já letos určitě zase sáhnu po Andersenově Sněhové královně nebo švédské klasice – Vánoční příběhy od Astrid Lindgren. Mě ta jednoduchost, barevnost a absence strojenosti baví. A navíc, kdy jindy se vrátit do dětských let než o Vánocích?

vánoční knížka z dětství

Už jste plni vzpomínek? Inspirovali jsme vás k tomu, abyste zpomalili? Pokud ano, je to pro nás takový malý vánoční zázrak. Užijte si tyto neopakovatelné chvíle s rodinou a blízkými a napište nám třeba o tom, co si s dětmi (anebo klidně sami) čtete po večerech vy.

Také by se vám mohlo líbit

Zatím žádné komentáře

Nechte nám tu svoji odpověď