Minimalismus vládne světu i šperkům!

minimalistické šperky

Jestli chcete být trendsetterem letošního léta, odložte všechna cingrlátka, osvoboďte se od těžkých řetězů a vsaďte na minimalismus! Bílé tričko a džíny už nemusí působit nudně. I takovému jednoduchému outfitu můžete díky osobitým, minimalistickým šperkům dodat šmrnc.

Je možné, že vám minimalismus zpočátku bude připomínat dietu, při které je nutné odepřít si spoustu lákavých třpytivých kamínků a barevných květů. Já osobně ale ručím za sofistikovaný a chic výsledek! Proč?

Minimalismus ve dvou bodech

Jednoduchost. Že je minimalismus založen na jednoduchosti, napovídá už jeho název. Obloukem se vyhýbá přílišnému zdobení a je založen na jednoduchých tvarech a čistých liniích. Svojí estetikou tak podtrhuje osobitost každé ženy a dodává nedbalou eleganci.

A neodolala jsem ani já, ani mé kolegyně v Eppi. Bezhlavě jsem se zamilovaly do jemných náramků s kamínkem, tenkých náhrdelníku s přívěsky a malých náušnic, které ocení snad každý detailista. I přesto, že tyto šperky nejsou to, čeho si na první dobrou bezvýhradně všimnete, o to charakterističtěji působí při bližším zkoumání.

Funkčnost. Co je možná ještě důležitější, minimalistické šperky jsou velmi funkční a praktické. Díky tomu, že jsou velmi drobné, nezaberou mnoho místa. A pokud se budete zásadami minimalismu řídit nejen při volbě doplňků, ale i v dalších oblastech života, jistě oceníte, že nebudete zavaleni zbytečnými věcmi, ale naopak budete mít dost prostoru pro to důležité. Což teď v cestovatelské sezoně ocení snad každá z nás, která si potřebuje zabalit na dovolenou. Ano, existuje vesmír, ve kterém není nutné stresovat se váhovým limitem vašeho zavazadla!

Drobné minimalistické šperky jsou podle mého rovněž skvělé do parného léta, jako je to letošní. Nejsou vůbec těžké a po chvíli si tak ani nevšimnete, že nějaké máte na sobě. Jediné, co vás tedy může „otravovat“, je přílišné vedro…

A třetí plus rozhodně dávám času, který lze ušetřit vybíráním takového šperku, aby co nejlépe ladil k vašemu outfitu. Minimalismus je velmi univerzální, a tak je možné tyto kousky kombinovat prakticky s čímkoliv.

Okénko do minulosti

V žádném případě z tohoto článku nechci udělat hodinu dějepisu. Svým způsobem mi ale vždy přijde tak trochu mystické tohle hledání jádra pudla. Krátce tedy k jeho historii.

Minimalismus je uměleckým fenoménem, který v 60. letech 20. století vznikl v USA z velké části jako protiváha abstraktního expresionismu. V minimalismu se totiž narozdíl právě od abstraktního expresionismu neobjevují stopy osobního přístupu umělce. Prosadil se především ve vizuálním umění a designu a objevil tak nový prostor v umění.

Hlavní myšlenkou minimalismu bylo zjednodušení uměleckých objektů na jejich základní geometrickou formu. Využívá opakování stejných tvarů, struktur, používá neutrální čisté povrchy a industriální materiály.

Užitečný tip – vrstvit, ale nekombinovat!

Minimalistické šperky jsou skvělé v tom, že se dají krásně vrstvit. A určitě se při tom nemusíte omezovat na jediný typ kovu. Zapomeňte na stereotypy a nebojte se spojit například stříbro se zlatem, nebo různé barevné variace zlata.

Jestliže tedy máte doma několik tenoučkých náramků nebo jemných náhrdelníků, neváhejte je spřátelit a vezměte si je najednou.

Stejný efekt udělají například i prstýnky. Kombinování jednoduchých širších a užších prstýnků na jednom nebo na vícero prstech doladí váš outfit k dokonalosti. In je teď i kombinování prstýnků různých průměrů, nebojte se tedy ozdobit své prstíky po celé jejich délce.

Na druhé straně je nutné dát si pozor na přílišnou překombinovanost. Co tím myslím? Pokud si ke svému outfitu zvolíte například prsten a jednoduché náušnice, nepotřebujete je dále doplňovat náhrdelníkem a náramkem. V minimalismu platí stokrát omílané klišé – méně je prostě více. A tak není nutné nosit na sobě celé sety šperků a být ověšená jako vánoční stromeček, abyste si připadala kompletní. Věřte, že jediný druh šperku na vašem těle udělá celou parádu.

A jako fanoušek barevného spektra černá – šedá – bílá a basic kousků oblečení, přikládám pár skvostů, do kterých jsem se zakoukala v našem klenotnictví.

Nejen tyto kousky, ale i další minimalisty najdete v naší nové kategorii minimalistických šperků. Není ale samozřejmě nutné zůstávat při zemi, tyhle miláčky lze totiž kombinovat opravdu s čímkoliv!

A jak se na minimalistické šperky díváte vy? Líbí se vám, nebo dáváte raději přednost něčemu výraznějšímu?

Také by se vám mohlo líbit

Zatím žádné komentáře

Nechte nám tu svoji odpověď