Kam na vánoční trhy a pravou sváteční atmosféru?

vánoce

Rychle po práci nakoupit dárky, zadělat na těsto, upéct cukroví, připravit domácí likér, zabalit dárky, vyrobit adventní věnec, vybrat vánoční strom, koupit jmelí, uklidit byt, dům, hrad… STOP!

Také nějak takhle vypadají vaše dny a večery v předvánočním čase? Také máte ten hrůzostrašný pocit, že zdaleka nic nestíháte? Také si v těchto chvílích říkáte, že den by měl mít alespoň 36 hodin anebo byste potřebovali pomocnou ruku nějakých skřítků, kteří vám odlehčí od všeho toho stresu?

V tom případě pro vás máme možná lehce uspokojující zprávu: Jsme na tom všichni stejně! Alespoň ti z nás, kteří chodí od pondělí do pátku do práce a tráví tam svůj čas od rána do večera. My ženy si za to ale můžeme tak trochu samy. Chceme stihnout všechno – excelovat v práci, být dobré hospodyně, spolehlivé kamarádky, které si udělají na každého čas, i milující matky, manželky, přítelkyně, dcery…

Je důležité uvědomit si, že tento předvánoční čas bychom si neměli spojovat pouze se stresem, ale také s příjemnými zážitky, které nastávají pouze v tomto období. Přijměte proto naše pozvání na 4 úžasná místa – přesněji řečeno vánoční trhy, kde sváteční atmosféru zaručeně nasajete a zapomenete na problémy, které vlastně samy o sobě nejsou tak důležitými, jak se na první pohled zdá.

Vánoční trhy Praha, Náměstí Míru

Když se řeknou české vánoční trhy, co se vám vybaví jako první? Nejspíše Staroměstské náměstí praskající ve švech (a to hlavně o víkendech). Není to tak? Ačkoliv je „Staromák“ lákadlo na turisty číslo jedna, ta pravá vánoční atmosféra jako by se vypařila v časoprostoru. Stánků je zde sice mnoho, ale nabídka zboží se velmi opakuje a leckdy zde naleznete věci, které nelze považovat za tradiční, regionální a ani hezké.

Pokud tedy hledáte vánoční trhy v Praze, ale v o něco klidnější variantě, zkuste se jít podívat na vánoční trhy na Náměstí Míru, které jsou o poznání menší, za to příjemnější a ne tak přeplněné. Kupte si svařák, dejte si palačinku a vychutnejte si je při pohledu na osvícený kostel svaté Ludmily anebo nádhernou budovu Vinohradského divadla. Trhy mají velké kouzlo hlavně večer, takže pokud pojedete do Prahy z daleka, nechte si je jako poslední bod svojí návštěvy. Věřte, že nebudete litovat. Vánoční trhy jsou otevřené od 20. 11. do 24. 12. 2017.

Vánoční trhy Olomouc

Víte o tom, že se o Olomouci říká, že má ty nejkrásnější vánoční trhy v naší zemi? Stánky a atmosféra v historickém centru města jsou natolik autentické, že se zde zkrátka musíte cítit dobře. Olomoucké vánoční trhy začaly již 23. 11. 2017 a potrvají do Štědrého dne. Naleznete zde na 80 stánků s tradičními výrobky, součástí je ale i zajímavý program s populárními skupinami různých žánrů, s divadlem pro malé i velké diváky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí a další adventní zvyky.

A víte, na co nesmíte zapomenout? Dát si vyhlášený punč! Pokud budete do Olomouce na vánoční trhy cestovat z větší dálky, zapomeňte na auto a raději vyrazte na romantickou projížďku vlakem nebo autobusem. Alkohol za volant přeci nepatří.

Vánoční trhy Drážďany

O vánočních trzích v Drážďanech jste určitě museli slyšet již mnohokrát. Hlavní město Saska nabízí opravdu tu správnou vánoční atmosféru, kterou znáte z filmů nebo pohádek. Toto úžasné město přezdívané Polabská Florencie není ani tak daleko. Pokud byste cestovali autem z Prahy, na místě činu jste po dálnici D8 do 2 a půl hodiny.

Pozor! Drážďany jsou velkým lákadlem pro malé i velké shopaholiky, proto zkuste odolat všem těm načančaným výlohám obchodů na známé Prager Straße a pokračujte dále směrem k Frauenkirche na Striezelmarkt. Věřili byste tomu, že letos trh oslaví 583. výročí? V Drážďanech je ještě spousta dalších vánočních trhů, dokonce i na druhé straně Labe, kde se nachází Augustusmarkt. Všeobecně vám vřele doporučujeme podívat se i na druhý břeh, jelikož Neustadt nabízí krásy, které v okolí Prager Straße nenajdete.

A víte, čím jsou vánoční trhy v Drážďanech proslavené? Pravou drážďanskou štolou Dresdner Christstollen, která se tradičně krájí na Striezelmarktu (tzv. Štrýclu) při Štolové slavnosti. Letos se bude krájet v sobotu 2.12., ale trhy jinak můžete směle navštívit až do 24. prosince. Kromě štoly doporučujeme ohřát se nad hrnkem s glühweinem nebo čokoládou. Kdo byste nechtěli zkusit drážďanskou štolu, dejte si třeba jablko v karamelu. Budete mít sladký život až do Štědrého dne a na stresy zapomenete levou zadní!

Vánoční trhy Norimberk

Věřili byste tomu, že norimberský vánoční trh Christkindlesmarkt je největší ve střední Evropě? Uznáváme, že oproti trhu v Olomouci či na Náměstí Míru jde o jistou megalomanii, protože je zde na 200 stánků, ale alespoň jednou za život byste měli tu nádheru vidět. Vánoční trhy se konají na hlavním náměstí v historickém jádru města a jejich historie sahá až do 17. století.

A bez čeho nesmíte odjet? Samozřejmě bez norimberských perníčků, biskupského chlebíčku a norimberských klobásek. Protože je Norimberk přeci jen o něco dál než Drážďany, doporučujeme si ráno trochu přivstat, neboť budete mít celodenní výlet, jak se patří.

A co vy a vánoční atmosféra? Navštívili jste někdy tato nebo jiná místa? Pokud byste si z tipů výše náhodou nevybrali to pravé ořechové, můžeme doporučit ještě vánoční trhy v Brně nebo trhy v Ostravě, případně proslulé vánoční trhy ve Vídni. A jak se snažíte nepodlehnout vánočnímu stresu? Myslíte si, že je to vůbec možné? 🙂

Také by se vám mohlo líbit

Zatím žádné komentáře

Nechte nám tu svoji odpověď