Olivín (Peridot)

Intenzita barvy vynesla olivínu pojmenování „smaragd křižáků“. Olivín je minerál (křemičitan hořečnato-železitý), který ve své kosočtverné mřížce obsahuje proměnlivé množství hořčíku a železa a jeho barva tak variuje v různých odstínech zelené. Dalo by se říci, že čím víc železa obsahuje, tím sytější zelený odstín má. Ač se zdá, že se jedná o levnější drahokam, musíme podotknout, že pokud má dokonale čistou olivově zelenou barvu a váží více než 10 ct, jeho cena se zvyšuje. Chceme-li být geologicky přesní, pak čirým krystalům olivínu, které se používají k broušení do šperků, se říká peridot. Pro žlutozelené olivíny se před lety vžilo dnes již ne zcela populární označení chrysolit.

Olivín, peridot, chrysolit – pod všemi těmito názvy se skrývá nádherný olivově zelený kámen, který byl v průběhu časů často zaměňován se smaragdem.

Historicky lze peridot vysledovat až do dob starověkého Egypta, k ostrovu Zabargad (Sv. Jan) v Rudém moři, který byl v daných dobách hlavním zdrojem tohoto krásného drahokamu. Egyptské olivíny patří k nejkrásnějším na světě a mají čistě zelenou barvu. Naleziště jsou však již vyčerpána a dnes už nejsou téměř dostupné. V současné době se olivín těží především v Myanmaru, Číně, Afghánistánu, Pákistánu a Arizoně (doly San Carlos v původně apačské rezervaci), odkud pochází nádherné kameny téměř bez kazu. Olivín se nachází i na Havaji, kde se občas objeví dostatečně velké kusy nerostu, které mohou být rozřezány do šperků. Ale většina kamenů označovaných jako „havajský peridot“ z Havaje nepochází.

  • Minimalistické stříbrné náušnice s olivíny Andine
    Minimalistické stříbrné náušnice s olivíny Andine
  • Náhrdelník s měsíčním kamenem, olivínem a tsavorit granátem Milly
    Náhrdelník s měsíčním kamenem, olivínem a tsavorit granátem Milly
  • Zásnubní prsten s olivínem a diamanty Tafne
    Zásnubní prsten s olivínem a diamanty Tafne
  • Platinový náramek s olivínem Arleth
    Platinový náramek s olivínem Arleth
  • Cluster náhrdelník s barevnými drahokamy Ditte
    Cluster náhrdelník s barevnými drahokamy Ditte

Olivín se bohužel neřadí k nejtvrdším nerostům, proto bývá náchylnější k poškrábání. Rovněž by neměl být vystaven přílišnému horku a výrazným změnám teplot. Nikdy ho tedy nenechte čistit párou nebo v ultrasonických čističkách.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Minerál
  • Drahokam znamení Střelec a Panna
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Čína, Pákistán, USA, Myanmar, Tanzánie.
  • Drahokam měsíce Srpen
  • Barva
    Žlutozelená, olivově zelená, nahnědlá.

Gemologické parametry olivínu

  • Chemické složení (Mg,Fe)2 SiO4, hořčík, železo, minerální křemičitan
  • Relativní hustota 3,28 až 3,48
  • Krystalografická soustava Kosočtverec, svisle pruhovaný
  • Index lomu 1,650 AŽ 1,703
  • Dvojlom +0,036 AŽ +0,038
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 497, 495, 493, 473, 45
  • Fluorescence Žádná.

Kupujeme olivín

Olivín se hodí do celé řady šperků. I v normální komerční kvalitě je dostupný a atraktivní. Na trhu se však objevuje i ve větších velikostech a velice sytých odstínech, které dokáží uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky. Nejcennější olivíny jsou sytě olivově zelené s jemným nažloutlým nádechem.

Barva (color)

Barevně olivín variuje od čistě zelené po žlutozelenou a zelenožlutou. Dokonalý odstín občas narušují prvky žluté nebo hnědé. Nejlepší zabarvení mívají kameny nad 10 ct. Nižší cenu i kvalitu značí nahnědlé zbarvení. Čistě zelené kameny jsou vzácné, nejčastěji se olivín vyskytuje ve zmíněné žlutozelené. Perfekcionisté tvrdí, že dokonalý olivín by měl obsahovat méně než 15 % železa a že nesmí v jeho mřížce chybět stopové prvky niklu a chromu. Nejkvalitnější kameny tak mívají sytou barvu a povětšinou pochází z Myanmaru a Pákistánu. Barva olivínu je krásná při denním i umělém osvětlení, slunce ji však dokáže oživit a zažehnout v ní opravdový oheň.

Barvy olivínu

Čistota (clarity)

Většina větších jakostních kamenů nemá okem viditelné inkluze, pouze pod mikroskopem se mohou objevit malé černé skvrnky, vlastně nepatrné minerální krystalky. Průhlednost kamene občas narušují reflexní inkluze diskovitého tvaru, jež se někdy kvůli svému vzhledu označují jako „leknínové listy“. Pouhým okem spatřitelné tmavé tečky výrazně snižují cenu kamene, nejméně hodnotnou podobou olivínu je světlá barva s výraznými černými skvrnami.

Brus (cut) a tvar (shape)

Olivín se brousí v široké škále tvarů a stylů. Klenotníci se nebojí kulatého (round), oválného (oval), slzovitého (pear), polštářkového (cushion), trojúhelníkového (triangle) ani markýzového (marquise) designu. Brusiči využívají řadu typů brusu. Za zmínku rozhodně stojí briliantový brus s trojúhelníkovými nebo kosočtvercovými fazetami a tzv. stupňovitý (step) brus, který tvoří souměrné řady paralelních fazet. Případně mix brusů, kdy briliantový brus koruny dá vyniknout ohni a jasu kamene, kdežto stupňovitý brus pavilonu podtrhne jeho čistotu. Olivín si získal popularitu i při výrobě kabošonů a korálků a zdobívá se i vyřezávanými ornamenty. Při pečlivé orientaci kamene při broušení je možné minimalizovat efekt dvojlomu světla, a tedy i rozostřené kontury uvnitř kamene.

Brus olivínu

Opracování olivínu

U olivínu nejsou známy žádné úpravy k vylepšení barvy nebo průhlednosti a tento kámen není ani synteticky vyráběn. Nejčastěji se nahrazuje obyčejným zeleným sklem. K odlišení od skla i od jiných nerostů podobné barvy postačí silná lupa, neboť olivín vyniká silným dvojlomem světla. Při pohledu skrze přední plochu se hrany na druhé straně kamene jeví jako dvojité.

Cena

Cena a hodnota olivínu se mění v závislosti na velikosti a kvalitě každého kamene. Tento drahokam se považuje za jeden z lépe dostupných zelených kamenů. Krátce řečeno, tmavší variace olivínu bývají dražší. Střední až sytější kameny se pohybují v ceně okolo 45-70 dolarů za karát, ty světlejší stojí kolem 35 dolarů za karát.

Ve světě jsou nejvíce ceněny olivíny, které se těží v Myanmaru a Pákistánu, protože právě ony vynikají nejlepšími kombinacemi barvy a velikosti.

Odstupňování kvality olivínu

Stupeň kvality opálu

Stupeň kvality - AAA

Charakteristika

  • sytě zelená barva s nažloutlým nádechem, bez hnědého zabarvení
  • rozměry nad 9 x 7 mm
  • ideální na broušení do šperků
Stupeň kvality opálu

Stupeň kvality - AA

Charakteristika

  • středně zelené zbarvení se žlutým nádechem
  • drobné inkluze
  • kabošony i broušení
Stupeň kvality opálu

Stupeň kvality - A

Charakteristika

  • komerční kvalita
  • těžba především ve Vietnamu a Novém Mexiku
  • výrazné hnědé zabarvení, bledě žlutá barva
Zajímavosti o olivínu
Více názvů

Drahokam získal název na základě své barvy spojením slov oliva (angl. olive) a zelený (angl. green). V dějinách ho však najdeme i pod jinými jmény, ať už je to starořímské topazos nebo starořecké topazion podle ostrova, kde ho těžili, nebo peridot – jméno, které zavedli francouzští klenotníci.

Naleziště v Čechách

Olivín se těží i v Čechách, a to v oblasti Kozákova, kde se nachází v podobě olivínových koulí, které se na povrch dostaly spolu s čedičovým magmatem.

Dar přírody

Olivín byl vždy považován za dar Matky přírody. Praví se, že Napoleon nechal vyrobit šperk z olivínu pro svoji Josefínu jako symbol nehynoucí lásky.

Mýty a legendy

Ve starověku lidé věřili, že olivín byl darem od matky přírody. Tradovalo se, že vedoucí představitelé, kteří veřejně nosili olivín, se vyznačovali jemností, spravedlností a moudrostí. Olivín patřil k oblíbeným drahokamům královských rodin a duchovenstva a používal se na zdobení téměř všeho vzácného, od královské koruny až po rytířské meče.

Olivín se vždy spojoval se světlem. Egypťané ho nazývali kamenem světla a používali ho na ochranu před zlými duchy, především pokud byl zasazený do zlata.Starověcí egyptští kněží dokonce pili povzbuzující nápoj zvaný Soma z olivínových šálků a doufali, že takto se dostanou blíže k bohyni přírody Isis. Egypťané olivín těžili na ostrově Zabargad. Podle legendy byl ostrov zamořený hady, což samozřejmě těžbu ztěžovalo, dokud moudrý faraon tyto plazy neodvedl do moře. Historici se dnes domnívají, že Kleopatřina slavná sbírka smaragdových šperků byla ve skutečnosti kolekcí olivínových klenotů.

Rovněž se věřilo, že olivín září světlem, i když padne tma, a proto by jej prý horníci měli hledat v noci – svým jasem by samy kameny odhalily, kde se skrývají.

Všeobecně panovaly pověry, že každý lék, který se vypije z peridotového poháru, bude účinnější. Olivínový prášek se používal i jako medicína na astma. A když se držel kámen pod jazykem, tak dokázal zmírnit žízeň způsobenou horečnatými onemocněními.

V 11. století renneský biskup Marbodius tvrdil, že olivínové korálky navléknuté na oslí chlup a omotané kolem levé paže chrání před zlými duchy.

Pro Havajany olivín symbolizuje slzy bohyně Pele. Některé havajské pláže jsou dosud posety drobnými zrnky olivínu, která jsou však příliš malá na broušení.

Traduje se, že název pro olivínový drahokam – peridot – pochází z arabského výrazu „faridat“, který znamená kámen.

  • Náhrdelník s jahodovým achátem, olivínem a tsavorit granátem Milly
    Náhrdelník s jahodovým achátem, olivínem a tsavorit granátem Milly
  • Stříbrné náušnice s olivíny Felixa
    Stříbrné náušnice s olivíny Felixa
  • Platinový náramek s olivínem Arleth
    Platinový náramek s olivínem Arleth
  • Unikátní stříbrný prsten s olivínem Caylea
    Unikátní stříbrný prsten s olivínem Caylea
  • Minimalistické stříbrné náušnice s olivíny Andine
    Minimalistické stříbrné náušnice s olivíny Andine

Olivín a jeho účinky

Olivín se považuje za kámen chránící lidskou auru, který odhaluje přítomnost jedovatých látek na všech úrovních a neutralizuje je. Zároveň čistí jemné vyšší i fyzické tělo stejně jako mysl. Otevírá, pročišťuje a aktivuje srdeční čakru společně s čakrou solar plexu. Uvolňuje starou zátěž, kterou si člověk na cestě životem nese. Odstraňuje staré problémy, pocity viny nebo posedlosti. Poskytuje poznání, že lpění na lidech nebo na minulosti nepřináší nic dobrého.

V duševním životě olivín potlačuje žárlivost, nelibost, lítost a zlost. Současně dokáže odstranit stres. Zvyšuje sebedůvěru a schopnost prosadit se bez agresivního jednání. Motivuje k dosažení dalšího růstu, pomáhá vyvolávat nezbytné změny. Usnadňuje zpětný pohled do minulosti, kde upozorňuje na dary, jichž se člověku dostalo v podobě předešlých zkušeností. Současně naznačuje, jak lze sobě samému odpustit. Jedná se o drahokam, který zvyšuje srozumitelnost myšlenek, jejich průzračnost a celkovou pohodu. Je naladěn na přijímání duchovní pravdy a reguluje průběh životních cyklů.

Na mentální úrovni olivín zostřuje mysl a otevírá ji novým rovinám vědomí. Brání vzniku letargie a obrací pozornost ke všemu, co člověk (ať vědomě, nebo nevědomě) zavrhl. S pomocí olivínu by měl každý dokázat přiznat své chyby a poté pokračovat dál. Prý pomůže přijmout odpovědnost za vlastní život. Pod vlivem peridotu mohou doznat výrazného zlepšení všechny dosud problematické vztahy.

Půvabně zelený olivín vládne Střelcům . Zvyšuje jejich sebedůvěru, pomáhá jim prosadit a motivuje je k dalším velkým činům. Podněcuje v nich odpovědnost a pomáhá jim dosáhnout jejich plného potenciálu. Neochvějně jim rovněž asistuje při hledání odpovědí na komplikované filozofické otázky o smyslu života. Pro Býky představuje kámen odpuštění a odpovědnosti, kdežto Blížencům pomáhá zvládat vztek. U Raků drahokam tiší vznětlivost a žárlivost, Pannám navíc vyrovnává nálady. Lvi v jeho přítomnosti potlačují sklony k lenivosti a léčí vlastní arogancí pošramocené vztahy. Podobné účinky si užívají rovněž Váhy . To Ryby u olivínu hledají oporu při přijímání odpovědnosti za vlastní život.

Nejznámější olivín

Nejznámější olivín zároveň patří i k těm největším. Váží úctyhodných 312 ct a pochází z egyptského Zabargadu. Dnes patří do sbírek Smithsonianského institutu – Národního přírodovědného muzea ve Washingtonu D.C.

Nejznámější olivín

Další slavné olivíny: Zelená bohyně

Chicagské Fieldovo přírodopisné muzeum se pyšní 154ct zabargadským peridotem, který zakoupilo v roce 1893. V roce 2008 klenotník Lester Lampert zasadil kámen do přívěsku, který mu dal jméno – skrz průhledný olivín je vidět bohyně vyrytá do 18kt zlatého lůžka.

Zelená bohyně

Pallasit Esquel

Londýnské přírodovědné muzeum vlastní část pallasitu Esquel (hrubozrnný meteorit), který obsahuje krystalky olivínu a který objevil farmář v roce 1951 v Argentině. Esquel patří k vůbec nejkrásnějším nalezeným meteoritům.

Pallasit Esquel

146,1ct olivín

Tento kámen uchovává ve svých sbírkách Londýnské přírodovědné muzeum a patří k největším olivínům na světě.

146,1ct olivín

Zajímavosti o olivínu

  1. Olivín se často zaměňoval se smaragdem a až do 18. století ho řada lidí pokládala za topaz.
  2. Robot Opportunity prokázal výskyt olivínu i na Marsu a podle předpokladů by se měl tento minerál nacházet i v plášti planetky Vesta.
  3. Už v 16. st. př. n. l. Egypťané z olivínu vyráběli korálky, které byly od antiky až do středověku považované za symbol slunce.
  4. Olivín vzniká v zemském plášti a na povrch se dostává při vyvření magmatu. Kromě čediče a dalších vyvřelin byl objeven i v meteoritech.
  5. Barvu olivínu připomínají i turmalín, demantoid a zelený ametyst. Smaragd se nachází v sytějších odstínech zelené.
  6. Olivín je od roku 1912 oficiálním kamenem měsíce srpna a znamení Vah. Tradičně se pokládá za nejvhodnější drahokam k 16. výročí sňatku.
  7. Do střední Evropy přinesli olivín poprvé účastníci křížových výprav. Ve středověku byl používán často k výzdobě kostelů a byl oblíbeným kamenem baroka.
  8. Ve starověkých textech, a dokonce i Bibli najdeme o olivínu spoustu zmínek. Katoličtí biskupové dodnes nosí prsteny s olivínem a ametystem, které symbolizují jejich čistotu.

Zdroje obrázků: 4csblog.gia.edu, nhm.ac.uk, piclib.nhm.ac.uk, mycrowndowntown.com, gemstonehub.files.wordpress.com

  • Zlatý náhrdelník se jménem a drahokamem Harlow
    Zlatý náhrdelník se jménem a drahokamem Harlow
  • Zlatý minimalistický náramek s olivínovými listy Hulme
    Zlatý minimalistický náramek s olivínovými listy Hulme
  • Přívěsek matka a dítě s olivínem a diamantem Ella
    Přívěsek matka a dítě s olivínem a diamantem Ella
  • Zlatý přívěsek se znamením a olivínem Střelec
    Zlatý přívěsek se znamením a olivínem Střelec
  • Zlaté náušnice s oválnými olivíny Qati
    Zlaté náušnice s oválnými olivíny Qati

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky